Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Par pitanja od početnika  (Posjeta: 24439 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline hknezovi

Odg: Par pitanja od početnika
« Odgovori #15 : 23-05-2007, 09:56:41 »
Dovoljno je reći da uspijeva i nakon defolizacije, što znači da drvo ,ukoliko je alat desinficiran, savršeno podnosi i obrezivanje i orezivanje, ali žica mu baš i nije draga zbog meke kore.
Bonsai forever
Hrvatski Bonsai Klub

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Par pitanja od početnika
« Odgovori #16 : 23-05-2007, 09:58:14 »
Bude ti se već netko javi  :smile:
Ja sam svog rezao kad god mi je koja grana odlutala krivo, a rezao sam i deblje grane, sve je on to trpio.
Pokušaj ga fotkati bez ove etikete sve 4 strane (naglasak na donji dio), pa možda neko i predloži nešto!

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Par pitanja od početnika
« Odgovori #17 : 23-05-2007, 09:59:31 »
Evo sad je i Hrvoje potvrdil ove moje o žicanju i dezinfekciji  :great:

Offline Aries

Odg: Par pitanja od početnika
« Odgovori #18 : 23-05-2007, 10:11:36 »
Znači izbjegavati žicanje i napraviti što se dade rezanjem. E sada možda nešto ovako?   :wall:


http://img253.imageshack.us/img253/5145/p5220003pe9.jpg
Par pitanja od početnika



Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Par pitanja od početnika
« Odgovori #19 : 23-05-2007, 10:17:15 »
Meni se ovo čini previsoko, ja bi to još niže spuštao. Gdi mu je nebari?
Mislim da je pod zemljom i da trebaš računati kolko je do korijena i da to treba biti vidljivo, ako dobro izgleda.

Offline Aries

Odg: Par pitanja od početnika
« Odgovori #20 : 23-05-2007, 10:24:35 »
U biti, originalna ideja je bila srezati ga do onog koljena (plava crta) i skratiti grane, pa vidjeti što će se dalje dešavati. Nebari bi bilo ono zadebljanje u dnu debla iznad korijena? Pa to se dade izvući kod predađivanja. Jedino me frka da se ne sasuši ako ga tako drastično srežem. I da, da li da ga poslije rezanja premažem onim voskom za rane?  :dunno:

http://img178.imageshack.us/img178/4214/p5220003sm4.jpg
Par pitanja od početnika

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Par pitanja od početnika
« Odgovori #21 : 23-05-2007, 11:06:06 »
Svi ti javori su cjepljeni na neku podlogu. Na fotki se ne vidi gdje je taj prelaz. Ne kužim baš tvoje crvene linije, a plava je razumljiva, iako možda ne jedina varijanta. Bilo bi stvarno dobro da pofotkaš donji dio do malo iznad plave linije, kako bi se bolje vidlo. Ne kužim ove granćice desno, kao da rastu iz jedng mjesta. Bitno je i znati gdje mu je početak korijena, tek onda vidiš ukupan dojam debla.

Offline Aries

Odg: Par pitanja od početnika
« Odgovori #22 : 23-05-2007, 11:24:20 »
Na ovoj se slici vidi dio gdje je cjepljen...pretpostavljam...

http://img509.imageshack.us/img509/7435/p5220006fm0.jpg
Par pitanja od početnika



a ovo je detalj sa prve slike:

http://img261.imageshack.us/img261/8861/sl1trunkdd9.jpg
Par pitanja od početnika

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Par pitanja od početnika
« Odgovori #23 : 23-05-2007, 11:33:19 »
Na ovoj se slici vidi dio gdje je cjepljen...pretpostavljam...

Ne bi se kladio da je to pravo mijesto, no možda griješim.
Nonje grane (ispod tvoje pretpostavke cijepljenja) su jednake gornjima. Nisam siguran da je to moguće ako su podloga i drvo različiti. Meni moj nije potjero ni jedan pup na podlozi.

a ovo je detalj sa prve slike:

Ne vidi se dobro, fotkaj ponovno pa pošalji sutra, bit ćemo pametniji, a možda se još neko javi s idejom ili savjetom.

Offline Aries

Odg: Par pitanja od početnika
« Odgovori #24 : 23-05-2007, 11:47:22 »
Hmm. A svakako bih za početak odrezao onaj gornji "žbunasti" dio. Mislim da ne bi previše smetalo, a bolje bi se vidjelo cijelo drvo.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Par pitanja od početnika
« Odgovori #25 : 23-05-2007, 11:49:21 »
Hmm. A svakako bih za početak odrezao onaj gornji "žbunasti" dio. Mislim da ne bi previše smetalo, a bolje bi se vidjelo cijelo drvo.

Odgodi taj početak, toplo preporučam, javit će se sigurno neko od znalaca, a ti češ biti zadovoljniji igrom  :smile:

Offline Aries

Odg: Par pitanja od početnika
« Odgovori #26 : 23-05-2007, 12:10:50 »
 :wall:

Da budem iskren , ja bi ga već davno izrezao, no suzdržavam se. A vido sam i tu u cvjećarni solidan Fukien Tea drvce već u posudici i rado bih ga kupio, no ako stučem još 80 kn. bit će doma    :grrrrrr:    :whip:  :go:


 :mdr:

Offline hknezovi

Odg: Par pitanja od početnika
« Odgovori #27 : 23-05-2007, 12:17:58 »
Carmonu zasad nemoj kupovati jer je pre zahtjevna za početnika. A cijena od 80 Kn je sitnica naspram novaca koje sam ja utukao na tu vrstu. :frown:
Bonsai forever
Hrvatski Bonsai Klub

Offline Aries

Odg: Par pitanja od početnika
« Odgovori #28 : 23-05-2007, 12:25:12 »
 Ako budem uopće nekakav "made in china" proizvod kupovao, vjerojatno će to onda biti kineski brijest. Manja je vjerojatnos da ću ga ubit eksprimentiranjem.  :wall:

Offline DonQuijote

Odg: Par pitanja od početnika
« Odgovori #29 : 23-05-2007, 21:16:41 »
Mislim da ti je plava crta najbolji izbor. Donje grane bi ostavio, odrezao na plavoj crti a od grančice lijevo napravio novi vrh.
 Ako to ne učiniš uvijek ćeš imati pretanko i previsoko drvce. Nisi baš dobio sjajan primjerak za bonsai, ali ako ga drastično orežeš i rezove napraviš kako treba, za dvije, tri godine će to biti malo razgranato drvce. Ne baš bonsai, ali lijepo drvce koje će tebi biti drago i važno.

I možda je već prekasno za takvo orezivanje. Kako bi bilo da pričekaš rano proljeće, do tada će još malko odebljati.