Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Par pitanja od početnika  (Posjeta: 25244 )

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline Aries

Par pitanja od početnika
« : 21-05-2007, 14:12:50 »
Pozdrav svima, sviđa mi se kineski brijest, što je koliko vidim čest po cjećarnama. No ono što meni ide lagano na živce, jest da su spigani do bola previše. E sad, zna li tko kakav zgodan dućan u Zagrebu, gdje bi se našli i malo manje spigani (iskrivljeni) brijestovi. Pretpostavljam da bi rezanj bilo zgodno po kupnji biljke, s obzirom da su to uglavnom grmovi, no ako treba štogod osim toga, volio bih čuti vaše mišljenje. Prihranjivanje, zalijevanje, pa bi li bilo zgodno staviti mahovine preko zemlje? :bongggg:

Offline Marija

Odg: Par pitanja - brijest
« Odgovori #1 : 21-05-2007, 14:32:26 »
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Aries

Odg: Par pitanja - brijest
« Odgovori #2 : 21-05-2007, 14:48:44 »
Pa, uglavnom sam pročitao i saznoa manje-više sve dovoljno za početak. Sada bih rado kupio kojeg, no još neznam gdje. Osim MBM-a, ima li još kakva zgodna cvjećarna?!

Offline istefano

Odg: Par pitanja - brijest
« Odgovori #3 : 21-05-2007, 19:06:20 »
bauhaus , pevec i koliko ja znam nigdje vise

Offline Aries

Odg: Par pitanja - brijest
« Odgovori #4 : 22-05-2007, 08:45:14 »
Ah, odlučio sam se za posjet MBM-u danas popodne. No mislim da ću morati uzeti onaj "gotovi bonsai"  :loco: ako želim brijest. Znam da zadnji puta kad sam ih posjetio su imali samo takve. Druga opcija mi je Japanski Javor odn, onaj sa sitnijim listovima, zvilja se više ne sjećam kako se točno zvao. No nisam siguran kako se njime baviti. Treba li ga odmah izrezati ili nešto... :bongggg: Najgore je što bih ja domah kupio 5-6 drvca, s obzirom da se nemogu odlučiti. Ako ću sadnicu, onda se moram vjerojatno odlučiti za neku od domaćih vrsta recimo javor, bukva ili jasen. U biti bi mi bile bitne dvije stvari. Prvo, da može prezimiti na otvorenom i drugo, da je koliko toliko izdržljivo u slučaju da ja zaribam stvar s previše rezanja ili zalijevanja.  Dakle... imate koji prijedlog?

...ovo se poprilično zakompliciralo... :wall:

Offline Aries

Odg: Par pitanja od početnika
« Odgovori #5 : 22-05-2007, 12:49:37 »
Iz priloženog avatara se vidi koje omiljeno stabalce.  :worthy: , no izbor u MBMu mi je jadan. Jest da ih ima hrpa no niti jedno od tih stabalca (u ono doba kada sam ja tamo bio) nije imalo više od 5 listova i skoro pola metra visine. No ono što me muči, da li je moguće crveni javor skratiti "za glavu" kao recimo brijest?  :dunno:

Offline Aries

Odg: Par pitanja od početnika
« Odgovori #6 : 23-05-2007, 08:27:33 »
 Evo jučer sam bio u MBM-u i kupio Acer Palmatum Sangokaku (barem tako kaže etiketa)  :rules: Pa možda koji savjet što da izrežem, ostavim i sl bi dobro došao. Mislio sam da ću ga morati i skratiti s obzirom da je visok cca 1 m.  :ludilo:

http://img509.imageshack.us/img509/7607/p5220003yx3.jpg
Par pitanja od početnika


http://img524.imageshack.us/img524/5586/p5220004oo6.jpg
Par pitanja od početnika


http://img509.imageshack.us/img509/599/p5220005eo7.jpg
Par pitanja od početnika


http://img509.imageshack.us/img509/7435/p5220006fm0.jpg
Par pitanja od početnika


http://img527.imageshack.us/img527/9987/p5220008yg4.jpg
Par pitanja od početnika


Pa, kako vam se čini? Usput, izgleda da su uvezli  bonsaije iz Japana (barem prema etiketama)  Cijene od 430 kn do cca 1800 kn.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Par pitanja od početnika
« Odgovori #7 : 23-05-2007, 08:35:21 »
Meni se čini da si iskopiral krive linkove jer na ovima nema slika ili sam ja zahrđal pa nekaj škripi u mom postupku  :smile:

Offline Aries

Odg: Par pitanja od početnika
« Odgovori #8 : 23-05-2007, 08:41:52 »
Imal sam malo problema u startu, no sada je ok ... barem meni....

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Par pitanja od početnika
« Odgovori #9 : 23-05-2007, 09:21:38 »
Takvog, manjeg, sam imao do ove godine, no riknuo je. Možda sam nekaj krivo radio, no on je odlučio usahnuti ovog proljeća. Grana po grana je odumirala...

Offline Aries

Odg: Par pitanja od početnika
« Odgovori #10 : 23-05-2007, 09:25:37 »
A kaj si ga nutra držal? Ovaj je vani bio i to već neko vrijeme (mislim da je iz nekakve lanjske pošiljke) jer je veći i bojnije krošnje od onih koji im dolaze novi. Piše da im treba dosta svijetla i vlažna zemlja da se listovi ne osuše. Jedino kaj mene muči je kako i koliko da ga izrežem te žicanje naravno. Nekako mislim da ga je za sada bolje ne presađivati, no stručnjaci ovdje bi znali bolje od mene.  :mdr:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Par pitanja od početnika
« Odgovori #11 : 23-05-2007, 09:37:11 »
Ovo je fotkano zimus. Da bio je u stanu. Kad sam ga kupio u MBM-u držao sam ga prve godine u kući, onda sam ga posadio u dvorište i tamo je bio 3g. Nakon presađivanja u posudu 1mj. og., (korijen je bio cijeli) i prenošenja u stan, počeo je listati, no od tada smo se družili samo 2mj.
Mislim da je osjetljiv na žicanje, kao i na klješta koja nisu dezinficirana, ja sam mojeg zaljevao dovoljno i mislim da se nije osušio u nedostatku vode, vjerojatno je prerano bujanje razlog tome, zbunil sam ga.

Offline Aries

Odg: Par pitanja od početnika
« Odgovori #12 : 23-05-2007, 09:42:18 »
Meni su u MBM-u rekli da cu im cijele godine vani. To im vjerujem jer ih zbilja nemaju gdje puknuti i živi su. Moguće je da ga je sobna temperatura malo zbunila.

Offline hknezovi

Odg: Par pitanja od početnika
« Odgovori #13 : 23-05-2007, 09:45:22 »
Javor je listopadno drvo koje voli snjeg i hladnoću. Stoga ga se može slobodno držati na otvorenom cijelu godinu.
Bonsai forever
Hrvatski Bonsai Klub

Offline Aries

Odg: Par pitanja od početnika
« Odgovori #14 : 23-05-2007, 09:51:42 »
I nitko me ne bi mogao savjetovati kako da ga skratim? Nisam nigdje uspio naći kako podnosi skraćivanje i obrezivanje.