Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Koje je ovo vrsta?  (Posjeta: 4476 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline alexhor

Koje je ovo vrsta?
« : 11-05-2013, 18:27:30 »
U vrtu mi je uspješno zaživio jedan višestruki panj iskopan prije tri tjedna, ali ga ne mogu identificirati jer mi se ne uklapa ni u šta. Možda netko od vas ima ideju.
Prilažem slike, ali evo i opisa:
1. List je pravilan jednostruko nazubljen ali sa zaobljenim, a ne šiljatim vrhovima. Ovdje je mladi list koji se tek otvara tako da će vjerojatno dobitzi još neke atribute oblika kad se razvije.
2. Pupovi su kratku tupi i debeljuškasti, nerijetko ih ima po dva tri iz istog mjesta i to na svim dijelovima, pri korijenu, na vrhu, na grani, svejedno mu je
3. Kora je ovakva kako je na slikama s time da je boja, opisno rečeno više smeđa, žuto-smeđa, a pri korijenu čak vuče na naranđasto. Isto tako i korijenje nije bijelo nego ide u naranđasto.

Hvala na idejama...

Offline grabar

Odg: Koje je ovo vrsta?
« Odgovori #1 : 11-05-2013, 18:33:33 »
meni izgleda kao lješnjak možda se i varam

Offline alexhor

Odg: Koje je ovo vrsta?
« Odgovori #2 : 11-05-2013, 18:35:48 »
Nije definitivno, to je izvađeno s ruba šume.

Offline grabar

Odg: Koje je ovo vrsta?
« Odgovori #3 : 11-05-2013, 18:47:11 »
ili brest

Offline alexhor

Odg: Koje je ovo vrsta?
« Odgovori #4 : 11-05-2013, 18:52:30 »
Isto nije, brijest već i kod malih listova pokazuje specifična 'dva dodatna roga' i ima bolje šiljate zube.

A nije ni grab, definitivno.

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: Koje je ovo vrsta?
« Odgovori #5 : 11-05-2013, 23:18:14 »
Viburnum opulus...probaj, ali nisam ni približno siguran. Treba pričekati da se list razvije do kraja, možda morfologija bude lakše prepoznatljiva

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: Koje je ovo vrsta?
« Odgovori #6 : 11-05-2013, 23:38:23 »
Ah ne. Duda je otkrila. Mogao bi to biti Dud. Morus alba.
Probaj to

Offline alexhor

Odg: Koje je ovo vrsta?
« Odgovori #7 : 12-05-2013, 00:13:02 »
Našao sam taj virbunum, ali on ima list s tri roga.
Ovo za dud me lecnulo jer je stvarno slično što se tiče nazubljenosti, no možda je kod duda malo više simetrična nervatura, a ima i puno one mrežaste nervature te zašiljeni vrh dok ovaj nema.
Izgleda da će ipak trebati pričekat da taj ist malo sazrije .

Fakat zbunjujuće, ali i dobro naravoučenije, trebao sam uslikati to prije nego sam ga pokupio možda bi bilo lakše.

Offline Adrian

Odg: Koje je ovo vrsta?
« Odgovori #8 : 12-05-2013, 06:33:14 »
A kaj se mučiš. Glavno da je živo i da si siguran da je s našeg planeta! :gigle:

Offline donna

Odg: Koje je ovo vrsta?
« Odgovori #9 : 12-05-2013, 14:32:07 »
Ovo je dud, sigurno, imam neki panj u dvorištu koji sam si donijela prije nekog vremena za ukras, potjerao je i potpuno isto lišće ima.

http://img690.imageshack.us/img690/2426/p5120392.jpg
Koje je ovo vrsta?


Uploaded with ImageShack.us

Offline alexhor

Odg: Koje je ovo vrsta?
« Odgovori #10 : 15-05-2013, 22:27:48 »
Nakon još dodatnog prekopavanja po bespućima interneta, nema druge nego odati počast Dudi. Dobro prepoznavanje. Morus alba. Bijeli dud.

Kaže, u mladosti kora žućkasta, korijenje žućkasto, pupovi debeljuškasti s tamnim rubovima listića pri otvaranju, sve se poklapa.

Ali ovo sad ne znači da sam presretan, jer max veličina listova može biti i do 14 cm :(

Ovaj moj vazasti multitrunk tjera na sve strane, pa najbolje da ga pustim da vidim što će iz toga ispasti, a druge godine će se nešto drastično promijeniti

Ipak, ima na internetu fotki gdje su uspješno smanjeni listovi na neku razumnu razinu. Negdje pred kraj života.