Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Pomoc  (Posjeta: 2196 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline sunako208

Pomoc
« : 24-07-2013, 16:12:11 »
Pozdrav, u januaru dobila sam na poklon svoj prvi bonsai. Sto se vrste tice, na njemu pise Zanthoxylum. Moram priznati da se gotovo uopste ne razumijem u vrste i odrzavanje pa sam do sad samo pratila uputstvo u kojem je pisalo da se zaliva svaka 2 dana, ili tacnije kad zemlja pocne da se susi. Prije 2 nedjelje lisce je pocelo ubrzano da otpada, da bi do sada ostalo svega par listica. Od cvjecara sam dobijala razna uputstva, od toga da mu dajem prehranu svaki dan, da ga izbacim na terasu (zivim u stanu), da ga drzim unutra, da ga ne zalivam po nekoliko dana, da ga orezem sad, ne znam vise sta sve ne. Izgubljena sam skroz jer ne bih voljela da ga izgubim, jako mi je drag.  Dodacu i slike da bi vidjeli kakav je bio ranije i kakav je sad. Molim vas za savjete kako da ga spasim, jer mi se cini da je svakim danom sve vise u gorem stanju nego prethodnog dana.  :question:
Pozdrav još jednom i hvala unaprijed.

Offline Adrian

Odg: Pomoc
« Odgovori #1 : 24-07-2013, 18:22:11 »
Zanthoxylum ti je jedna vrsta bibera. Nije za naš klimat te je kao i niz drugih tzv "Sintetskih industrijskih bonsaia" proizveden u velikim halama sa kontroliranom vlagom i temperaturom, kontroliranom izmjenom C2 i O2.... namijenjen upravo tome da ga netko kupi, da mu izdrži par mjeseci i da onda crkne. Tržišna ekonomija. Namamljen si pa ideš kupiš još koji..... Masovno se proizvode vani, uvoze u najčešće Njemačku i Nizozemsku i distribuiraju po centrima. Na ovom forumu je već nebrojeno jadnika koji su kupili sličnu biljku i crkla im je za manje od godine dana. :mad2:
Ne sekiraj se, pročitaj poglavlje o osnovnim uputama za početnike i istražuj forum da shvatiš što je to BONSAI zapravo. :surprised: