Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Pomoć! bolestan bonsai  (Posjeta: 4633 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline yanshi

Pomoć! bolestan bonsai
« : 03-10-2013, 21:00:00 »

zdravo svima! imam jedan problem sa svojim mladim bonsaiem - čini se da ima nekakvu bolest. Kao što vidite na slici, napalo ga je nešto bijelo, možda neka gljivica? Poput bijelog praha je, skida se pod prstima.
Inače, dobio sam ga prije par mjeseci (čini se da je kupljen u nekom trgovačkom centru). Prema informacijama koje sam saznao, radi se kineskom brijestu (ulmus parvifolia). Zasad nisam ništa radio s njim (presađivao, gnojio) jer su mi rekli da nije vrijeme za to.
Zalijevam ga svakih 3,4 dana prema tome koliko vidim da mu je potrebno. U početku se sasušio, nakon mjesec dana takvog zalijevanja se zazelenio, a sad ga je nešto napalo. Molim vas za neki savjet, jer bi mi bilo drago da preživi.
Hvala

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Pomoć! bolestan bonsai
« Odgovori #1 : 04-10-2013, 07:34:45 »
Ja mislim da ti je to bijelo kamenac od vode.Uzmi staru četkicu za zube i iščetkaj to.Ako se ne pojavi natrag za tjedan dana onda nije bolest.Gljive i trulež debla izgledaju drugaćije.Inaće ti je drvce zapušteno.Trebao bi skinuti sve suhe grančice i malo ga prorijediti.Te preduge tanke grančice malo skratiti.Pogledaj si video na Yutubu od Grahama Potera i vidjet ćeš kako obrađuje baš kineski brijest.  :takoTreba:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline yanshi

Odg: Pomoć! bolestan bonsai
« Odgovori #2 : 04-10-2013, 10:33:57 »

hvala na brzom odgovoru. zasad ga nisam dirao jer sam na više mjesta pročitao da je takvo stabalce (iz trgovačkog centra) više manje osuđeno na smrt pa mu svako opterećenje smeta i da se može izvući jedino nekim svojim "prirodnim silama". Tako da ga nisam gnojio, presađivao, obrezivao. Misliš da bi ga ipak trebalo pognojiti ili što drugo osim onog što si naveo sve do proljeća?

Offline donna

Odg: Pomoć! bolestan bonsai
« Odgovori #3 : 04-10-2013, 10:50:28 »
Ja bih malo ispravila Radovana, umjesto stare četkice za zube, treba kupiti novu, jer možeš prenijeti eventualni karijes na drvo, a drvo ne možeš odnijeti zubaru :verycool:

Offline brko

Odg: Pomoć! bolestan bonsai
« Odgovori #4 : 04-10-2013, 15:50:48 »
  -bijele naslage na drvetu su vjerovatno od klora iz vode ,pa treba zalijevati sa ustajalom vodom ,jer klor izhlapi za dan dva i naravno to oćetkati ,ako griješim ispravite me...

Offline donna

Odg: Pomoć! bolestan bonsai
« Odgovori #5 : 04-10-2013, 16:09:13 »
Klor iz vode izlapi za pola sata, ovo je kamenac, jer u trg. centrima sve biljke zalijevaju šlaufom(vodovodna voda) i to obilato !

Offline brko

Odg: Pomoć! bolestan bonsai
« Odgovori #6 : 04-10-2013, 17:48:27 »
-ovo o kloru sam napisao iz svog iskustva jer, u belišću imamo taku vodu i ako obilno zaljevam(natapam)uvijek ostavim vodu u bačvi dan dva i od tada je sve ok,jedino nisam znao da klor puno brže izhlapi ,hvala...

Offline Hrvat

Odg: Pomoć! bolestan bonsai
« Odgovori #7 : 05-10-2013, 00:20:14 »
definitivno je kamenac.
pripazite na tu pojavu jer cesto ozad camence deblo zadrzava duze vlagu i pocme trunuti ili gnjiliti.
uff srica nasa da se kamenac ne isparava,kakva bi bila kisna voda :question:?(puna kamenca naravno,sto nije slucaj).voda koja se odmara u nekoj posudi je jos gore jer voda ishlapi pa dobijete veci postotak kamenca u ostaloj vodi.imam isti problem i moram tretirati vodu sa PH- za plivacke basene.
nije vazno gledadi,vec vidjeti

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Pomoć! bolestan bonsai
« Odgovori #8 : 06-10-2013, 19:55:46 »

hvala na brzom odgovoru. zasad ga nisam dirao jer sam na više mjesta pročitao da je takvo stabalce (iz trgovačkog centra) više manje osuđeno na smrt pa mu svako opterećenje smeta i da se može izvući jedino nekim svojim "prirodnim silama". Tako da ga nisam gnojio, presađivao, obrezivao. Misliš da bi ga ipak trebalo pognojiti ili što drugo osim onog što si naveo sve do proljeća?
Trebao bi ga malo pognojiti da ima  snage.A sa prorjeđivanjem i prikraćivanjem grana ćeš mu pomoći da ojaća i baci nove pupove.Ako mu je korjenje zdravo on potjera nove listove.Mojima kroz zimu otpadne sve lišće kao i ostaloj bjelogorici,i na proljeće normalno potjera novo lišće.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Pomoć! bolestan bonsai
« Odgovori #9 : 07-10-2013, 09:39:22 »
Imaš tu u Zagrebu Udrugu Zen koja stalno nešto organizira i dobre dečke koji će ti za 20 minuta srediti frizuru na tvojemu brijestu.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!