Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: nov sam, nemojte bit zločesti :)  (Posjeta: 12358 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline boborg

nov sam, nemojte bit zločesti :)
« : 25-05-2007, 09:12:58 »
pozdrav svima!

naime, razmišljam o opcijama za nabavu prvog (ili još bolje nekoliko prvih) potencijalih bonsaija, pa imam par pitanjaca :)
1. ako u rasadniku kupim drfce koje je već u tegli, da li moram odmah staviti smjesu za bonsai il pričekat do sezone za početak rada (btw kad je najbolje za počet rezuckat i oblikovat u pogledu crnogorice/bjelogorice?)
2. isto kao pod 1., al za drfce iz prirode + u tom slučaju dal stavljat zemlju iz prirodnog okruženja (živim blizu šume pa imam obilan izvor i zemlje i drvaca)
3. dal se može od ruže napravit bonsai?? imam u vrtnu jako kvalitetnu ružu staru preko 30 godina, pa mi je palo na pamet da bi se nekaj moglo od nje napraviti u smislu malog grmića il drfca (ili bi bilo bolje nabaviti mladicu patuljaste ružu?)

Offline Marija

Odg: nov sam, nemojte bit zločesti :)
« Odgovori #1 : 25-05-2007, 09:19:02 »
pozdrav svima!

naime, razmišljam o opcijama za nabavu prvog (ili još bolje nekoliko prvih) potencijalih bonsaija, pa imam par pitanjaca :)
1. ako u rasadniku kupim drfce koje je već u tegli, da li moram odmah staviti smjesu za bonsai il pričekat do sezone za početak rada (btw kad je najbolje za počet rezuckat i oblikovat u pogledu crnogorice/bjelogorice?)
2. isto kao pod 1., al za drfce iz prirode + u tom slučaju dal stavljat zemlju iz prirodnog okruženja (živim blizu šume pa imam obilan izvor i zemlje i drvaca)
3. dal se može od ruže napravit bonsai?? imam u vrtnu jako kvalitetnu ružu staru preko 30 godina, pa mi je palo na pamet da bi se nekaj moglo od nje napraviti u smislu malog grmića il drfca (ili bi bilo bolje nabaviti mladicu patuljaste ružu?)


Dobrodošao!

evo odgovora:
1. treba čekat sezonu mirovanja, ne presađuje se sada, jedino se može izvaditi iz posude s kompletnom zemljom - ne rastresajući - staviti u veću posudu i nadosuti zemlje...
2. bonsai se sade u mješavinu zemlje - humus, pijesak, zemlja iz prirode u određenim omjerima... ovisno o vrsti
3. pokušaj

za početak pročitaj ovaj post -
Par dobronamjernih savjeta za početnike - http://hbf.my-bonsai.com/index.php?topic=329.0
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline hknezovi

Odg: nov sam, nemojte bit zločesti :)
« Odgovori #2 : 25-05-2007, 09:20:57 »
Za 1. i 2. ukoliko korijen nije popunio posudu možeš ga oblikovati ali ostavi ga u njegovoj zemlji

3. Da ja imam jedan primjerak od divlje ruže (šipak)
Bonsai forever
Hrvatski Bonsai Klub

Offline gal

Odg: nov sam, nemojte bit zločesti :)
« Odgovori #3 : 25-05-2007, 09:23:00 »
3. Da ja imam jedan primjerak od divlje ruže (šipak)

...jel može koja slika?

Offline boborg

Odg: nov sam, nemojte bit zločesti :)
« Odgovori #4 : 25-05-2007, 09:23:58 »
uff stvarno ste brzi :)

kak ti uspjeva ružica? imaš kakvu fotkicu?


Offline Aries

Odg: nov sam, nemojte bit zločesti :)
« Odgovori #5 : 25-05-2007, 09:28:14 »
Kako sam baš svježi sa kupovinom u rasadniku, moram te upozoriti da je ...barem u mbm-u, prilično loš izbor iako imaju hrpu drvca. Ja osobno, planiram otići do rasadnika Štrk (ima stranica na internetu) po sadnice. Jeftine su i po meni zgodnije za uzgoj.  :jap:

Offline hknezovi

Odg: nov sam, nemojte bit zločesti :)
« Odgovori #6 : 25-05-2007, 09:29:54 »
Još je u fazi treninga ,ali svake godine mi cvjeta. Budem je uslikao kad nađem vremena i postaviti ću je na forum.
Bonsai forever
Hrvatski Bonsai Klub

Offline boborg

Odg: nov sam, nemojte bit zločesti :)
« Odgovori #7 : 25-05-2007, 09:30:32 »
mbm mi je malo daleko, a imam u kvartu (dubrava) jedan rasadnik, nisam još bio nutra jer zatvaraju prije nego dođem s posla, al kolko sam uspio vidjet preko ograde imaju svega i svačega...

Offline hknezovi

Odg: nov sam, nemojte bit zločesti :)
« Odgovori #8 : 25-05-2007, 09:32:32 »
nije bitno gdje se nabavlja sadnica (ukoliko je iz rasadnika) bitno je da vi kad pogledate u to drvo vidite njegov budući izgled kao bonsai. Stoga švrljanje po odbačenom materijalu je gotovo uvijek isplativo.
Bonsai forever
Hrvatski Bonsai Klub

Offline Aries

Odg: nov sam, nemojte bit zločesti :)
« Odgovori #9 : 25-05-2007, 09:33:47 »
Odi, pogledaj, nemoj uzimati previše orezsne sadnice, ja bi najradije uzeo one koje nisu uopće rezane, savjet koji sam pročitao u knjizi jest da se probaju odabrati sadnice koje imaju lijepo formirano deblo, u dnu široko a pri vrhu tanje. No , bojim se da takvo nećeš naći. Sve u svemu, pazi, a ne zaboravi niti na cijenu. Savjet koji ćeš dobiti i od iskusnijih je da svakako ne kupujeć one gotove uvezene iz Kine i sl. što se prodaju pod bonsai za cca 100 kn. Dalje će ti reći znalci..

Offline Aries

Odg: nov sam, nemojte bit zločesti :)
« Odgovori #10 : 25-05-2007, 09:36:25 »
Odbačenom?!  :question: pa kaj toga ima? Ja sam recimo primjetio da u rasadnicima kao mbm dosta sadnica natiskano na malom prostoru i one u sredini je gotovo nemoguće pogledati kak spada, a drugo većina ih je grozno orezava (vidi moj primjerak...  :gigle:  )
No , slažem se, svakako trega gledati!  :gasp:


Offline boborg

Odg: nov sam, nemojte bit zločesti :)
« Odgovori #11 : 25-05-2007, 09:37:51 »
bum skočio, valjda ću nać nekaj kaj će me privuć....joj, baš sam se zapalio zadnjih par dana, pročito sam tu pol foruma, al je to toliko informacija da mi se niš ne prima :)

jel vam se događa da dok se npr vozite u tramvaju i gledate drveće po gradu, u glavi smanjue i zamišljate ga u teglici? hehe

Offline Aries

Odg: nov sam, nemojte bit zločesti :)
« Odgovori #12 : 25-05-2007, 09:44:50 »
   :gigle:


Znaš, baš mi je sinula metoda za početnike:

Korak 1) Odi u rasadnik i poslikaj primjerke koji ti se sviđaju, te zapiši cijene.
Korak 2) Zakloni ih od slučajnih kupaca  :mdr:
Korak 3) Dođi na forum i pošalji slike
Korak 4) Kada se skupi dovoljno savjeta, vrati se u rasadnik i kupi drvo koje će ti znalci preporučiti.
 
Kaj nije dobra ideja!   :lol:

Offline Marija

Odg: nov sam, nemojte bit zločesti :)
« Odgovori #13 : 25-05-2007, 09:45:14 »
jel vam se događa da dok se npr vozite u tramvaju i gledate drveće po gradu, u glavi smanjue i zamišljate ga u teglici? hehe
Ne  :no: ovdje nema tramvaja  :lol:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline boborg

Odg: nov sam, nemojte bit zločesti :)
« Odgovori #14 : 25-05-2007, 09:47:16 »
hehe nemora bit tramvaj, može i auto il cipelcug

e vidiš dobra je ideja s fotkanjem, al treba ih onda opet nać tam :)