Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Početnik ima pitanja  (Posjeta: 5601 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline tomislav1997

Početnik ima pitanja
« : 17-03-2014, 21:57:34 »
Pozdrav ljudi...novi sam tu pa se baš i ne snalazim po forumima  tuzic i evo več dvije i pol godine imam bonsai-e ali ne znam nešto previše o njima...ne znam dali radim početničke greške a ni dali je dobra zemljaniti išta. Znači imam bagrem,fikus(koji je kupovni) i treće drvce koje sam našao ali ne znam naziv  :mad2: i bagrem svake godine sredinom 3. mjeseca obrezujem žile za jednu trečinu ima malo crne zemlje za vrt te šumske zemlje visok je 15-ak centimetara a iznenada je narastao(iskreno nisam se nadao da će uspijeti) i sada je star dvije godine ali bih volio deblo malo oblikovati ali je još malo pa radije ne dirati. Kučni bonsai ni ne marim jer nije to to kada je kupljen el. A ovaj treći za kojem smatram da je možda Joškovina mi se svidio jer je nagnut malo el i plan mi je malo raširiti grane pa ako etko može preuzeti fotku pa u paintu skicirati kako da savijam grane te na svim slikama pokažete što da kratim a što da savijam el...hvala puno  :ludilo: :)
SES

Offline tomislav1997

Odg: Početnik ima pitanja
« Odgovori #1 : 20-03-2014, 19:03:49 »
Pliiz pomagajte nekak  tuzic
SES

Offline Adrian

Odg: Početnik ima pitanja
« Odgovori #2 : 20-03-2014, 20:03:24 »
Ajde malo pregledaj postove po forumu, malo čitaj pa ćeš i sam jako puno toga zaključiti.
Kao na primjer da to nije dobar supstrat, da od tih drvaca teško da će nastati bonsai......
Ako se želiš baviti bonsaiem, moraš imati strpljenja, a prvo strpljenja da se pročita puuuno postova na ovom forumu i nauči.

Offline tomislav1997

Odg: Početnik ima pitanja
« Odgovori #3 : 22-03-2014, 10:00:49 »
Hvala ali ako možeš možda dati par linkova koji su mi korisni za početak...ako ova drvca nisu dobra otići ću u šumu po druga ali ako mi netko može objasniti kakva drvca treba uzeti?  :question:
SES

Offline DonQuijote

Odg: Početnik ima pitanja
« Odgovori #4 : 22-03-2014, 11:48:48 »
Kreni odavde, provo osnove a onda još nekoliko topica.  http://www.hobibonsai.com/index.php?topic=892.0 Tvoja su pitanja ovje razrađena nekoliko desetaka puta
http://www.hobibonsai.com/index.php?board=1.0

Offline tomislav1997

Odg: Početnik ima pitanja
« Odgovori #5 : 22-03-2014, 15:38:21 »
E hvala punoo!
Danas sam išao malo "lajsati" po šumi i naišao na drvce i oštucao ga aj mi recite el valja drvo i el bi se moglo od toga što napraviti? :hihihi:
SES

Offline DonQuijote

Odg: Početnik ima pitanja
« Odgovori #6 : 22-03-2014, 18:25:21 »
Gle, moraš naučiti osnove, nema prečaca. Po fotkama izgleda kao da si drva stavio u običnu zemlju. Na taj način si ih osudio na smrt.
 U onim uputstvima za početnike je napisano što i kada vaditi te na što moraš obratiti pozornost da bi drvo kasnije na nešto ličilo, također je objašnjeno kakva treba biti zemlja da bi drvo preživjelo i napredovalo. Ovako kao ti smo manje više svi počeli ali to tako ne ide. Vodi u frustraciju i razočarenje te besmisleno ubijanje mladica.
Nauči sve o supstratima, nauči ponešto o dizajnu drva, osnove hortikulture i onda počni postavljati prava pitanja pa će ti svi vrlo rado pomoći.  Dakle baci se prvo na topic o osnovama i prouči ga, onda pitaj što nisi skužio.
Znaš možda će ti se ovo sada činiti okrutno ali sva pitanja koja imaš smo mnogo puta prošli i ljudima se jednostavno ne da ponavljati jedno te isto po stoti put ako ne pokažeš ozbiljnost. A ozbiljnost pokazuješ na način da nešto naučiš. Forum i topici za početnike su ti idealno mjesto za upijanje znanja.

Offline tomislav1997

Odg: Početnik ima pitanja
« Odgovori #7 : 22-03-2014, 18:50:28 »
Ispod je crna zemlja(kupovna ona što ide u cvijeće el) a iznad sam stavio ovu žutulju i istina moram pročitati to sve hehe smo što je to preveliki napor za moje oči :S al jbg idemo štrebati :hihihi:
SES

Offline Hoxy

Odg: Početnik ima pitanja
« Odgovori #8 : 22-03-2014, 19:15:14 »
Ja bih ti preporučio da izdvojiš malo para i odeš u rasadnik i kupiš neku četinjaču (tisu, juniperus ili piceu conicu). Teško da ćeš ove godine uspjeti izvaditi po propisima i da će ti to preživjeti. kupiš drvo u tegli, učiš osnove, možeš ta drva bez problema rezuckati i ožičavati i dosta dobro će podnijeti sve pogreške. i za sljedeću sezonu vađenja ćeš biti potpuno spreman za izvaditi pravo drvo, nećeš radit početničke pogreške, a i možeš si uzgojiti lijepo drvce :)

Offline TIBIKA

Odg: Početnik ima pitanja
« Odgovori #9 : 23-03-2014, 23:14:22 »
 Tomislave pozdrav

 za pocetak ne trebaju ti te tacnice ispod saksija sa njima ces samo ubiit biljke ugusice se od prevelike vlage.I ja sam u pocetku svoja drvca  drzao u zemlji nista strasno samo malo sporije rastu.
  Bagrem ne moras svake godine da vadis iz ti h saksije i orezujes korenje to radi na svake 3 godine ali zato pred vegetaciju orezi na 3 okca, prihranjivanje istog od pocetak vegetacije do kraja uz dodatke biostimulatora.

 

Offline tomislav1997

Odg: Početnik ima pitanja
« Odgovori #10 : 25-03-2014, 12:30:54 »
A sto mislite o ovom zadnjem drvcu?  :smile:
SES

Offline Marija

Odg: Početnik ima pitanja
« Odgovori #11 : 25-03-2014, 13:03:32 »
A sto mislite o ovom zadnjem drvcu?  :smile:

To je najobičnija sadnica bez ikakvog karaktera potrebnog da bi se kreirao kvalitetan bonsai. Nema čak ni grana, nego češ trebat čekat par godina da izrastu da bi uopće išta mogao raditi na tome.

Pročitaj ovo malo bolje i nađi kvalitetniji materijal ....
Članak: Osnovni elemeti dizajna bonsaija

pogledaj po forumu što iskusniji vade i od čega startaju, jer to nije dobro.  :mdr:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai