Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Drveće jednog početnika  (Posjeta: 47676 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline alexhor

Odg: Drveće jednog početnika
« Odgovori #90 : 09-06-2015, 09:36:06 »
Tonika, dobro pitanje, svatko ima nekakvu filozofiju, nekome je startni materijal već i ono što vidi u šumi, a netko svaku sadnicu u tegli naziva već i bonsaijem. Ovi moji trupci, kolci i panjevi, poneki i bez pravih (ako ikakvih) karakteristika su tek biljke u treningu, koje prvo trebaju preživjeti sve moje pogreške i zanovijetanja i tek kad budu imale dobru korijenovu balu, vigorast rast i kondiciju mogu ih smatrati startnim materijalom za nekakav stajling.
Osim toga, nisam doslovno napisao da ovo nije stratni materijal, napisao sam točno da će kroz nekoliko godina biti DOBAR starni materijal.  Jedino sam zaboravio dodati "možda". Jer možda i neće.
Ma to je samo terminologija, ja sam početnik i nemam nikakvo drveće s kojim bih se mogao pretjerano hvaliti. Svi koji ovo smatraju startnim materijalom, u pravu su, no jedni će ga smatrati lošim, drugi prosječnim, a treći dobrim. A ja nisam u zadnjoj grupi :)

Offline Helio

Odg: Drveće jednog početnika
« Odgovori #91 : 09-06-2015, 12:49:45 »
Tonika, dobro pitanje, svatko ima nekakvu filozofiju, nekome je startni materijal već i ono što vidi u šumi, a netko svaku sadnicu u tegli naziva već i bonsaijem. Ovi moji trupci, kolci i panjevi, poneki i bez pravih (ako ikakvih) karakteristika su tek biljke u treningu, koje prvo trebaju preživjeti sve moje pogreške i zanovijetanja i tek kad budu imale dobru korijenovu balu, vigorast rast i kondiciju mogu ih smatrati startnim materijalom za nekakav stajling.
Osim toga, nisam doslovno napisao da ovo nije stratni materijal, napisao sam točno da će kroz nekoliko godina biti DOBAR starni materijal.  Jedino sam zaboravio dodati "možda". Jer možda i neće.
Ma to je samo terminologija, ja sam početnik i nemam nikakvo drveće s kojim bih se mogao pretjerano hvaliti. Svi koji ovo smatraju startnim materijalom, u pravu su, no jedni će ga smatrati lošim, drugi prosječnim, a treći dobrim. A ja nisam u zadnjoj grupi :)

Da to stoji kad usporedjuješ ova svoja drva sa starim yamadorijima koji naši forumaši imaju.
Ali u tvojim drvima se vidi kako dobro razmišljaš,svi imaju uredan nebari,pokret i sužavanje promjera. Kad narastu bit će i vise nego lijepa drva.Sa takvim razmišljanjem za tebe je više pitanje sreće,a ne znanja kad češ naletit na neki stariji moćni primjerak.

Offline brko

Odg: Drveće jednog početnika
« Odgovori #92 : 09-06-2015, 14:58:44 »
  bravo helio,tako se razmišlja :bravoPrika:.... :smile:.....

Offline alexhor

Odg: Drveće jednog početnika
« Odgovori #93 : 13-08-2015, 11:07:50 »
Hmm, selidba servera mi je obrisala skoro cijelu stranu. Stoga ništa - vraćam svoje početničke video uratke, nek se nađe....









Offline alexhor

Odg: Drveće jednog početnika
« Odgovori #94 : 25-08-2015, 14:37:18 »
Prvi put da radim nešto ovakvo. Malo mi se žica svijetli (nisam je spalio), ali nije za izložbu pa nema veze. Kaj mislite?

Offline grabar

Odg: Drveće jednog početnika
« Odgovori #95 : 25-08-2015, 17:53:27 »
 :likee:

Offline alexhor

Odg: Drveće jednog početnika
« Odgovori #96 : 08-03-2016, 15:24:40 »
Moj bijeli dud dobio posudu. Operacija uspjela, sretno mu bilo.... :molitva:
Sad ga čeka žica....
Usput da pitam, kako se čiste ove posude izvana osim običnom vodom?

Offline jurica

Odg: Drveće jednog početnika
« Odgovori #97 : 08-03-2016, 15:52:06 »
Usput da pitam, kako se čiste ove posude izvana osim običnom vodom?
Ja pošpricam sredstvom za skidanje kamenca ,počekam pola minute i isperem vodom. Naravno pazim da nema vjetra da mi nebi otišlo po drvu.

Offline mihaljkovic.danijel

Odg: Drveće jednog početnika
« Odgovori #98 : 08-03-2016, 16:37:00 »
lijepo drvce :)

Offline LONICERA

Odg: Drveće jednog početnika
« Odgovori #99 : 08-03-2016, 16:41:32 »
Fino mu je legla posuda. Bit će  :yupi:

Offline alexhor

Odg: Drveće jednog početnika
« Odgovori #100 : 08-03-2016, 22:44:18 »
A ovakva je bila korijenova bala nakon što sam dud iskopao is sanduka u kojem je živio zadnje 3 godine.

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Drveće jednog početnika
« Odgovori #101 : 09-03-2016, 06:54:21 »
Alex jako lijepi Dudek. :bravoPrika:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline alexhor

Odg: Drveće jednog početnika
« Odgovori #102 : 11-03-2016, 10:42:12 »
Priča o dunji.

Ovo je Chaenomeles japonica iliti japanska cvatuća dunja (Flowering quince). Prije više od 20 godina u našem dvorištu smo zapiknuli reznicu koja se primila, točno na uglu kuće. Iz te konstrukcije potjerao je grmić koji sam ja kasnije u nekoj fazi očistio tako daje ostao samo na tri grane. Tre sam tri grane isprepleo poput pletenice i tako je sve izgledalo kao stabalce s bogatom krošnjom. Prekrasa proljetni ukras.

Problem je bio što je sve skupa bilo uz zid pa se drvce naginjalo na prolaz, drapalo po autu i fasadi. Za sve te godine tri isprepletena stabla se nikad nisu sljubila (zanimljivo, iako su bila čvrsto isprepletena), i nisu bila pojedinačno deblja od 3-4 cm.

I tako sam došao do odluke da s tim grmom moram van, preseliti ga, presaditi, obnoviti itd. Na moje iznenađenje ispod površine zemlje našao sam ovo što vidite na slici, mislim da je to ona prva reznica koja sad ima dobrih 15cm u promjeru a panj iznad površine je cca 35-40 cm. Ovo otkriće je izazvalo nove odluke pa sam odlučio zadržati ovaj panj, očistio sam ga od suvišnih grana i korijena te ga prošle godine u proljeće posadio u pozamašnu posudu (priznajem, u zemlju, ali dunja mi je oprostila  tuzic). Dvije od onih isprepletenih grana sam izgubio jer na njima nije bilo korijenja no treća je počinjala malo niže, imala je par korijenčića, pa sam je posadio na drugo mjesto i primila se, to će biti moj novi grm u dvorištu.

Ovaj podzemni trupac (a sada nadzemni) u posudi je prošle godine tek nakon par mjeseci pokazao neke znakove da bi mogao preživjeti, a zatim je pred jesen buknuo i sav se pokrio lišćem, bilo je stotine pupova koji su pobacali lišće. Tako je preživio zimu, a nedavno sam ga malo prorijedio, nastojeći ostaviti ravnomjerno raspoređene izdanke kao nekakvu buduću strukturu.

Pokazalo se da je ova biljka vrlo žilava i teško ju je uništiti, stoga je planiram ovih dana presaditi u nešto manju posudu i u bolji supstrat pa pustiti ove grane da se razdivljaju. Polažem puno  nade da će ovo jednog dana možda biti sjajno cvatuće drvo. Ako budem dovoljno vješt i pametan :)

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Drveće jednog početnika
« Odgovori #103 : 11-03-2016, 13:58:49 »
 I ti buš već po mali dobiv po riti jer sadiš u zemlju a imaš supstrat. :tuca: Mogao bi biti dobar materijal jer je teško kod nas naći dunjaricu sa stablom,obićno sve rastu grmoliko.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline alexhor

Odg: Drveće jednog početnika
« Odgovori #104 : 11-03-2016, 14:14:27 »
Ma to je bilo prošle godine nisam je mislio zadržati, a supstrata nisam više imao, a ove godine ide u supstrat. A napisao sam da ljudi vide da je to krivo i da sam samo imao sreće, drvo je pametnije od mene...
E, i nije dunjarica, dunjarica je Cotoneaster.

Inače mi se čini da ove cvatuće dunje, makar izgledaju kao grm, pod zemljom uglavnom imaju nekakvo stablo kao i većina grmlja. Nekad i orijentalis izgleda kao gram a nije :)