Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Drilanje  (Posjeta: 40377 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline jurica

Odg: Drilanje
« Odgovori #30 : 11-06-2014, 22:13:10 »

Offline grabar

Odg: Drilanje
« Odgovori #31 : 12-06-2014, 05:21:39 »
Evo ponešto o silikozi
http://www.vasdoktor.com/medicina-rada/1373-silikoza
e to možda mene čeka  silikozi za nekih 20-30god

Offline brko

Odg: Drilanje
« Odgovori #32 : 12-06-2014, 13:05:53 »
  -imaš pravo jurice ,drvo izgleda fenomenalno i najbliže je izgledu prirodne abrazije(mislim da se tako kaže )tj. djelovanju vjetra soli i prašine.
no ipak će se neki djelovi dorađivati drilanjem ,samo što nema puno drva koja bi se pjeskarila tako da ćisto sumnjam da će itko nabavljati strojćek ,jer ulaganja bi bila velika .doduš vjerujem da će se pojedinci snaći i odraditi eventualno poneki zahvat u nekoj firmi koja ima pjeskaru. ali ,lijepo je pogledati kako se šta može uraditi i ubrzati rad na drvetu..

Offline zen

Odg: Drilanje
« Odgovori #33 : 12-06-2014, 21:33:09 »
U današnjem filmu ću prikazati drugi inovativni alat koji sam spominjao, a radi se o mini visokotlačnom čistaču. Kao što se vidi u filmićima o pjeskarenju tako i ovaj alat svoju primjenu ima u istančavanju i dotjerivanju mrtvih djelova drveta. I jedna i druga tehnika se ne primjenjuje za osnovnu obradu drveta ( kako bi dobili dojam starog drveta ), nego isključivo za dotjerivanje postojećih suhih, mrtvih djelova drveta. Ono što je Marija napisala najbolje je da drvo ima već prirodne ožiljke, udubine itd. Drilanje je dobar način da se od osrednjeg materijala pokuša dobiti zanimljivo drvce, ali i dalje to drvo neće biti tako dobro kao što je drvo koje ima prirodne suhe djelove (sharije, jinove...) Ove tehnike se sa velikim uspjehom primjenjuju na četinjačama i vazdazelenim vrstama kao što su masline, hrast česmina... Ako uhvatim malo vremena opisti ću jednu od tehnika koja daje dobre rezultate u obradi listača (npr. grab, javor...) i uključuje kombinaciju rada s drilericom i dlijetima.

http://youtu.be/hYljwsy-GvE

Offline alexhor

Odg: Drilanje
« Odgovori #34 : 12-06-2014, 21:56:43 »
Jel to voda pod visokim tlakom?  :zbunjen:

Offline zen

Odg: Drilanje
« Odgovori #35 : 12-06-2014, 22:00:26 »
Da, čista H2O  :mdr:

Offline Marija

Odg: Drilanje
« Odgovori #36 : 12-06-2014, 22:03:27 »
Drilanje je dobar način da se od osrednjeg materijala pokuša dobiti zanimljivo drvce,
Ne. Drilanje je nužnost na svim mjestima gdje imaš rez. To nema veze s kvalitetom. Loš materijal nikakvo drilanje neće spasit. Dapače upravo obratno, vidjela sam punio materijala upropaštenog (za moj ukus, naravno  ;) ) pretjeranim drilanjem neprirodnog izgleda ....

Ovo sa čistačem mi nije baš "čisto" može se razvatit kora i što treba i što ne treba. Nije mi jasna funkcija i bojm se da ej nema. Sitna vlakna se rješavaju spaljivanjem i vremenski utjecaji i sunce odrade svoje, izdrilano drvo još dodatno raspuca, pa se opet može usitno doraditi ....
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline zen

Odg: Drilanje
« Odgovori #37 : 12-06-2014, 22:08:25 »
Dapače upravo obratno, vidjela sam punio materijala upropaštenog (za moj ukus, naravno  ;) ) pretjeranim drilanjem neprirodnog izgleda ....

Slažem se, nisam ni ja ljubitelj pretjeranog drilanja.

Offline sanjinko

Odg: Drilanje
« Odgovori #38 : 14-06-2014, 12:58:13 »
bit ću malo dosadan,ali takav sam.kad sam pisao ovu temu ,zato sam je i stavio u "početnike"(koja ajde,de nije za početnike)mislio sam objasnit neke stvari glede drilanja,ali doživljenih,odradjenih(ako sam jasan).da znate kako se ponaša alat,kakve zamke se kriju oko toga,itd.
ok zen na informaciji glede pjeskarenja,i ovoga s vodom,ali šta da ja iz ovoga naučim osim da je to vizualno čudo.koji tlak je potreban,koja granulacija,kako to na drvo dijeluje,pod kojim kutem držati mlaz itd.ja radim u brodogradilištu i znam šta je pjeskarenje,ali samo šturo i znam da ni glede lima nije to tako jednostavno,a kamoli s živim drvima.
zato vas molim da probate stavljati"proživljene" informacije ili ovo šta je mare stavila slike:
PRIJE I POSLIJE DRILANJA(ako niste sudjelovali direkt u radu). ili neku kreaciju SA POČETKOM:kako krenuti(od crtanja linija,pa do redosljeda korištenja alata)i KRAJEM.
mene a i većinu ovdje ljudi interesira kako izdrilati rez i kako dati karakter ajmo reći nekarakternom deblu(ovo što je andrija izdrilao,ono iste debljine deblo s desne strane na slici)

Offline Marija

Odg: Drilanje
« Odgovori #39 : 16-06-2014, 08:26:48 »
Potražit ću imamo li na slikama fotke rezova, ne vjerujem da imamno slike prije i poslije ...
ma znaš što, to bi ti bilo najbolje da dođeš vidjeti uživo  :tlab: :verycool:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Marija

Odg: Drilanje
« Odgovori #40 : 16-06-2014, 08:37:06 »
Ovo je bio ravan rez, otkinuta je grana debljine 10-ak cm koja je smetala .... pa je Andrija napravio zgodnu rupu.  :mdr:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline sanjinko

Odg: Drilanje
« Odgovori #41 : 16-06-2014, 11:06:21 »
Ovo je bio ravan rez, otkinuta je grana debljine 10-ak cm koja je smetala .... pa je Andrija napravio zgodnu rupu.  :mdr:
e to mare,što više slika.ne sumnjam da ću se pojaviti u vašem vrtu,ali kada e to je već pitanje.
mare jedno pitanje:koliko Andrija pusti debelu "stijenku"ako radi rupu.probati ću pojasnit malo,sa vanjske strane je ajmo reći grana,pa ako drila rupu,ili neku kreaciju koliko pusti "mesa" izmedju kore i rupe,da ta grana ne umre?ima neko pravilo ili to varira od vrste do vrste?

Offline Andrija Zokić

Odg: Drilanje
« Odgovori #42 : 16-06-2014, 21:49:17 »
Teško mi je to objasnit samo tekstom, moraš doći u naš vrt da ti pokažem :) Uglavnom ovisi o vrsti, debljini grane, poziciji odakle raste grana i sl. Ukratko, nije loše da ima malo mesa pogotovo ako je mladi izboj, ako je grana starija može se napraviti rupa skroz da dotiče granu i čak da je jednim dobrim djelom omeđi.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline sanjinko

Odg: Drilanje
« Odgovori #43 : 17-06-2014, 19:39:06 »
Teško mi je to objasnit samo tekstom, moraš doći u naš vrt da ti pokažem :) Uglavnom ovisi o vrsti, debljini grane, poziciji odakle raste grana i sl. Ukratko, nije loše da ima malo mesa pogotovo ako je mladi izboj, ako je grana starija može se napraviti rupa skroz da dotiče granu i čak da je jednim dobrim djelom omeđi.
nadam se dolasku Andrija,pa da proćakulamo o drilanju.napočetku sam ovog "puta"pa pomalo skupljam informacije,a i treniram do jeseni ili zime i rada na pravim drvima.vjerojatno si pročitao šta sam pisao u postu pa ako imaš šta za dodati slobodno daj ipak si ti jedan od najkompetentnijih glede te tematike.

Offline Laky1510

Odg: Drilanje
« Odgovori #44 : 19-06-2014, 20:22:34 »
evo moje prvo drilanje... dal to liči na išta sve sam radio ručno jedino sam sa četkom kasnije izravno sve još sutra dovršavam pa stavim slike...  :jupije: