Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Je li vrijeme za prikupljanje četinara?  (Posjeta: 5730 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline alexhor

Je li vrijeme za prikupljanje četinara?
« : 02-08-2014, 21:05:33 »
Našao sam jedan članak (http://anijhuis.com/2012/01/21/an-arborists-approach-to-yamadori/) koji mi se učinio zanimljiv posebno drugi dio koji govori što napraviti s iskopanim "koniferom".
Ima li komentara, da krenem u šumu tražiti "igličavce"?

Offline Adrian

Odg: Je li vrijeme za prikupljanje četinara?
« Odgovori #1 : 03-08-2014, 08:41:56 »
Za tražiti nije rano, za iskopati je još malo rano. Kraj osmog je bolji. Čim više korijenja sa originalnom zemljom izađe, bolji je uspjeh, a zatim to ne smije na prehladno i na prevlažno.

Offline alexhor

Odg: Je li vrijeme za prikupljanje četinara?
« Odgovori #2 : 03-08-2014, 10:12:57 »
Super, a što veliš o logici koju autor članka postavlja, kad prestane novi rast i kad su pupovi spremni...to vjerojatno ovisi od godine do godine...

Offline Lilia

  • ZONA
  • Zaslužni član
  • *
  • Postova: 521
  • Lokacija: Međimurska županija
  • Total likes: 21
Odg: Je li vrijeme za prikupljanje četinara?
« Odgovori #3 : 05-08-2014, 11:22:28 »
Kao da mi je netko ispipao puls....baš o tome razmišljam zadnjih desetak dana ....između pakiranja kofera !


neznam kaj bi dala  :tlab: za prijevod teksta o vremenu vađenja i brige o igličavcima !!! :mad3: :mad3: :frown:


Pa recite....barem netko  :mdr: gdje i kada...se može ! face

Offline brko

Odg: Je li vrijeme za prikupljanje četinara?
« Odgovori #4 : 05-08-2014, 12:22:53 »
  -lilia,pa adrian ti je tam kod tebe blizu a on je zakon za borove ,njega pitaj jer,on kaže da je konac osmog a poćetak devetog mjeseca idealno vrijeme za taj poso .
ak nisam dobro skužio nek me neko ispravi,ali mislim da je tako napisao i što više korijena i dosta zemlje u kojoj je drvo raslo ,to valjda zato da bude što manji šok  za drvce.
  -ja ti jedva ćekam da se ti i vladek vrnete dimo i da poslikaš lov sa godišnjeg  :smile:pozdrav...

Offline jurica

Odg: Je li vrijeme za prikupljanje četinara?
« Odgovori #5 : 05-08-2014, 12:29:36 »
Ja borove vadim negdje od polovice 9.mj. pa do kraja 10 mj.
Bitna stvar na koju pazim je da prije vađenja padne obilnija kiša (ove godine se to može zanemariti) iz razloga da mi ostane što više zemlje na korjenovoj bali . Ne spremam ih preko zime nigdje i nikako ne štitim , samo ih sa police spustim na tlo. Vode ne puno , zalijevam po ljeti odprilike svaka dva dana , ove godine nikako.
Prihranjujem svakih 15 dana obilno , dvaput godišnje čiknšit a ostalo sa Kristalonom.
Ostala njega ima toga jako puno za pisat , Lilia kada dođeš kod mene ćemo o svemu vezano za borove popričati (ono što ja znam i što primjenjujem na svojim drvima).
O da i preživljavanje izvađenih borova je do 50 % kod mene , nije to kao kod listača.

Offline alexhor

Odg: Je li vrijeme za prikupljanje četinara?
« Odgovori #6 : 05-08-2014, 23:13:21 »
Lilia, jel engleski problem?
Evo mog slobodnog prijevoda navedenog članka:

Prikupljanje četinara

Moj koncept prikupljanja o brige o yamadori četinarimaje u suprotnosti s učenjima i vjerovanjima mnogih bonsai entuzijasta. Što sam naučio i primijenio kroz godine je temeljeno na mojim hortikultularnim treninzima.

Kad prikupljati

Kao i sve drugo u našim "zaposlenim" životima najbolje je vrijeme "kad god možete". Proljeće prije otvaranja pupova je najbolje vrijeme ali zbog snijega, klime i dostupnosti vremenski okvir prilike je vrlo kratak. Drugo najbolje vrijeme, a zapravo i najbolje vrijeme za četinare je krajem ljeta, početkom jeseni, posebno za vrijeme suše i valova vrućine. U ovo doba godine treba obratiti pažnju da je sav novi rast prestao i da su pupovi za sljedeću godinu otvrdnili. Krajem ljeta za vrijeme suhog i vrućeg perioda većina četinara ide u "ljetno spavanje" ili boje rečeno "mirovanje", "nijemost". Rast je završio, postoji narasla zelena masa, korijenje i pupovi su pripremljeni za novu proljetnu eksploziju. Sljedeća faza rasta je rast stabla ali mi ćemo u ovom periodu preusmjeriti tu energiju za rast stabla u razvoj korijenja. Obzirom da četinari žive u svim sezonama, moraju se prilagođavati uvjetima i u povoljnim i u nepovoljnim sezonama. Mirovanje smanjuje izloženost stresu uzrokovanom nepovoljnim sezonskim uvjetima, i to je u osnovi "izbjegavanje" stresa, "uspavane biljke ne rastu i ne razmnožavaju se. Za izbjegavanje stresa u vrijeme suše ili smanjene vlažnosti, drveće pokreće svoju samoobranu. Smanjuje se transpiracija, respiracija i fotosinteza. To omogućava drvetu da se "konzervira" za rast sljedeće godine, jer bez rasta bi "umrlo".
Kad iskopavamo izabrani yamadori VAŽNO je da su gornja dva inča (cca 5-6 cm) zemlje nedirnuta, ovdje se nalazi fino korijenje koje održava drvo. Sve ostalo korijenje ispod može biti maknuto. Nakon iskopavanja korijenovu balu čvrsto zamotam folijom.

Briga o yamadoriju

Ono što se događa nakon toga je 100% važno za uspjeh. Yamadori je u "nijemosti" (mirovanju) i reagirat će na promjenu okoline i uvjeta. U ovoj fazi ne koristim "mrtvačke sanduke" tzv. trening sanduke, niti zakopavam u zemlju a niti u bonsai posudu.

Sloj dobre zemlje ili vrtno platno koje dozvoljava prolaz vlage i zraka se postavlja na tlo, u sjenu i dalje od jakoog popodnevnog sunca.. Dodam 2-3 incha (cca 6-8 cm) zrelog malča, komposta na vrtno platno. Zreli kompost sadrži huminsku kiselinu, aerobne bakterije, zadržava vlagu, izolira vrućinu i propustan je. Trebao bi imati vrijednosti NPK 1-1-1, a to bi mu zbog aktivnosti bakterija trebala biti stalna konstanta dok se ne "potroši" u formi koja je potrebna korijenju. Sve ovo doprinosi rastu kroijenje a to je ono što želimo. Dobra ideja je napraviti humku i centrirati yamadori na nju te ga u nju utisnuti. Zatim pokriti korijenovi balu s najmanje 2 inča (cca 5 cm) komposta, ne više, i NE napraviti "vulkan" (ulegnuće oko stabla). Koristiti pomagala ili kolce za spječavanje micanja stabla.

Drvo je iznad tla, drenaža je dobra i puno prostora za rast korijenja. Nema velikih šupljina u korijenovoj bali, nema nepotrebnog skraćivanja korijenja da bi stalo u sanduk ili posudu. Nema potencijalnog oštećenja korijenja usljed nedostatka kisika (što se može dogoditi kad je drvo usađeno u tlo). Sadnja yamadorija nakon što se stabilizira je puno brža, lakša i također za vrijeme oporavka mogu napraviti određeni radovi na površinskom korijenju jer lako možemo do njih. Zaljievati i mistati dnevno, a može se dodati i određena količina hranjiva.

Trebala bi postojati dovoljna količina energije da se propagira novi rast korijenja. To se obično dogodi u proljeće u isto vrijeme kad i izbijanje mladica, no s obzirom da smo yamadori opskrbili novim "nestresnim" uvjetima, novo fino korijenje će se razvijati u humus (malč) i time završiti ljetno mirovanje.

(Anton Nijhuis, http://anijhuis.com/2012/01/21/an-arborists-approach-to-yamadori/)

Offline alexhor

Odg: Je li vrijeme za prikupljanje četinara?
« Odgovori #7 : 05-08-2014, 23:24:48 »
A još da dodam, evo i ovog procesa polaganja na platno, kaže da ima 75-100% uspjeha. Ovje je prikazano i u slikama.

http://anijhuis.com/2013/08/12/my-methods-of-heeling-in-newly-collected-trees/

Offline Adrian

Odg: Je li vrijeme za prikupljanje četinara?
« Odgovori #8 : 06-08-2014, 06:35:19 »
"citat......Kad iskopavamo izabrani yamadori VAŽNO je da su gornja dva inča (cca 5-6 cm) zemlje nedirnuta, ovdje se nalazi fino korijenje koje održava drvo. Sve ostalo korijenje ispod može biti maknuto....."

To je inače rijedak slučaj u našim krajevima, gdje nekad treba iskopati i do pola metra dubine da bi dosegao to najmlađe korijenje, a ponekad je ono i po metar daleko od debla. Takovi rijetko prežive, a ako imaš sreće da nađeš takav gdje je korijenje plitko, daleko je veći uspjeh. Dakle, da ne bi netko maknuo svo spodnje korijenje a poslije se iznenadio da u gornjIh 5- 10 cm ima samo - ZEMLJU!

Offline alexhor

Odg: Je li vrijeme za prikupljanje četinara?
« Odgovori #9 : 06-08-2014, 09:46:25 »
U pravu si.
Možda je greška u mojem prijevodu, naime kaže: "When digging out our selected yamadori it is critical that the top two inches of soil within the drip line is not disturbed...". Drip line nije površina nego širina, ali ne znam kako bih to preveo. Možda se i on neprecizno izrazio. Evo na slici što je drip line. Pretpostavljam da se radi o gornja dva inča od mjesta gdje zapravo počinje korijenje, a ne od površine tla (jer korijenje može početi puno dublje) a sve skupa unutar tog opsega krošnje (drip line) ako govorimo o širini.

Offline Lilia

  • ZONA
  • Zaslužni član
  • *
  • Postova: 521
  • Lokacija: Međimurska županija
  • Total likes: 21
Odg: Je li vrijeme za prikupljanje četinara?
« Odgovori #10 : 07-08-2014, 16:06:14 »
Brko jedva čeka da se mi vrnemo doma !!  Mi....Vladek i ja :rofl:  E neće iči !!  Vladek je počeo raditi a Lilia ide sama put mora !  I...još nisam ni krenula ! Mislila sam ;) ove godine dati prioritet yamadoriima ..a ne kupanju !! Dakle do sad sam čekala zadnju dekadu u 8. mjesecu !!  Jurica me već sad čeka :tlab:, al dobro da mi je dao vremenske koordinate kada on vadi !!  Pa sad...naći će se neka vremenska sredina ! :turpija:

A Adrijan mi je doma, tj jako blizu...al prosto neznam ima li još koji čovjek na kugli zemaljskoj koji će mi pomoći toliko kao Radovan !  Odnosno...da li bi mi netko dozvolio daviti se...toliko koliko sam zagnjavila Radovana....ma kako kod nama bilo "zabavno" na svakom satu davljenja i mojem ugnjetavanju !

Alexhor......hvala ti na trudu za prijevod ! To je bio zericu problem ! ;) Budi nam uvijek tako vrijedan....na naše zadovoljstvo ! :lol:

Offline brko

Odg: Je li vrijeme za prikupljanje četinara?
« Odgovori #11 : 07-08-2014, 20:35:19 »
  -no sikiriki lilia, ima brko vremena za ćekanje na pretek ,mirovina je osigurana i živim ko bubreg(sa tumorom)u loju.a tebe baš tak i treba da ideš sama na more bez vladeka,pa da vidiš kak je to kad si sam   :na: .
  -što se radovana tiće niš ne brini njemu je bog dao križ po mjeri toćno koliko može nositi(oliti trpiti dragu nam liliku),a zakaj nebi i adrian malo potegnul i šimon sirenac je pomogao isusu nositi križ.
  -osim toga prvaščići uvjek imaju nešto za pitati,i ja pitam neki mi odgovore neki baš i ne i dobro tako mora bit.ja i dalje navijam da spukneš bar 2-3 prava komada i odma s njima na slikanje e...a ja strpljivo  :whoot: ćekam...i onda   :yupi: fešta  :smile:.
  -u.p.s. malo sam se zanio ,valjda se alexor neće ljutiti