Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: razotkrivanje  (Posjeta: 7095 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline becos

razotkrivanje
« : 25-08-2014, 15:00:25 »
 :question:...proljetos sam izvadio jedan obećavajući primjerak jamadorija ali nisam siguran o kojoj se vrsti radi...pretpostavljao sam da je neka vrsta jasena...nekidan mi je bio u gostima čovjek koji je cijeli staž odradio u šumariji i tvrdi da je to pajasen...malo sam proguglao i vidim da je pajasen nešto drugo (mada ne mogu isključiti da je i ovo, kako kaže šumar, neka vrsta te invazivne vrste, dapače, napomenuo mi je da je to "smeće" od drveta...hm)...inače, stanište s kojeg sam, ga pokupio je Baranja...plodno tlo, crnica, naplavno čak močvarno jednim djelom godine...inače, te vrste ima podosta na ovim prostorima...u ovih 4-5 mjeseci kako je kod mene, napredovao je jako dobro..mana je što na novim izbojima (granama) ima veliki razmak između pupova te što na istom mjestu izbacuje pup s jedne i druge strane (slično svibi ili poljskom javoru tj. klenu)...dakle, nema onih "cik-cak" izboja koji daju mogućnost fine ramifikacije...k tome, lišće mu je prilično veliko pa nisam siguran hoće li se od te vrste moći napraviti bonsai...kakogod, konkretni primjerak ima primjeren nebari, promjer debla na najužem djelu je 32 cm, visina bez novih izboja je 40, krošnja mu kreće dosta nisko i, sve u svemu, meni je ok (za sad) :) ...(što dokazuje i pretenciozno ime koje sam mu dodjelio :D )
...dakle, evo slika pa vas molim za pomoć...

Offline jurica

Odg: razotkrivanje
« Odgovori #1 : 25-08-2014, 18:46:15 »
Da nije (samo nagađam , nisam baš siguran) Acer Negundo -Jasenolisti Javor

Offline brko

Odg: razotkrivanje
« Odgovori #2 : 25-08-2014, 23:25:16 »
  -mislim da je ipak šumar u pravu,pa ćak i da nije pajasen onda je pajavaca to ti oboje i nisu dugovjećne vrste i dobro si primjetio jako veliki razmak između listova ima.
kad mu skraćuješ vrhove grana bilo da su zrele bilo zelene rado se suše ,tako da sam jako skeptićan bilo šta da će ti uspjeti s njim .
radije potraži glog,grab ,johu ili drijen bar toga ima kod nas,doduše nemjerljivo sa onim što se vadi u priobalju,no ako si skroman svaki poćetak je dobar  :smile:

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: razotkrivanje
« Odgovori #3 : 26-08-2014, 14:52:52 »
Nezahvalna vrsta za bonsai.Nisam pronašao da ga tko ima.No za trening je sve dobro,kako kaže Brko.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline becos

Odg: razotkrivanje
« Odgovori #4 : 26-08-2014, 15:27:12 »
Da nije (samo nagađam , nisam baš siguran) Acer Negundo -Jasenolisti Javor
...sklon sam povjerovati da se o tome radi, jurice...po slikama na netu, čini mi se da je to to...čak mislim da imaju onakav "helikopterast" plod...odnosno sjeme...provjerit ću na terenu...

Offline becos

Odg: razotkrivanje
« Odgovori #5 : 26-08-2014, 15:40:35 »
...kako bilo, sviđa mi se oblik i dimenzije...sad, o lišću i omjeru lista i stabla, odnosno cijele kompozicije bi se dalo popričati  :ashamed: ....no, meni se sviđa pa čak i ako ne bude (a teško da će biti) uzoran bonsai primjerak...kakav majstor takav bonsai, reći će zlobnici  :hihihi:....
...imam, brko, glogova i grabova, brijesta i klena, buksusa, breza...raznih veličina...ali tek ih je par koji svojom masom stabla mogu konkurirati ovom drvetu...
...eto, Radovane, ponosno mogu izjaviti da imam raritetni primjerak jamadorija s težnjom ka bonsaiu...čisto da popravim krvnu sliku ove ekipe, ako ništa drugo  ;) ...
..još da se zahvalim na savjetima i pozovem sve koji imaju kakvu ideju oko ovoga....

Offline brko

Odg: razotkrivanje
« Odgovori #6 : 26-08-2014, 20:42:03 »
  -becos ,molim te reci da si ga našo u nekoj vlažnoj krćevini uz rub kanala ili uz kaku livadu .meni izgleda kao da je u mladosti pretrpio tarup nakon sjeće šume ,jer oni šibaju dosta duge grane za sezonu i kad mladoj grani odrežeš vrh izgleda kao šuplja.
  u toj debljini i s takvom korom a tako nisko do prvih grana za nevjerovati,stvarno si našo rijedak primjerak .inaće oni ti znaju živjeti i tjerati dalje kad ga traktor u šumi tako devastira da ostane mali dio kore i cca 2 cm drveta on izmisli pup i tjera dalje .
  baš bi mi bilo drago da ga uspiješ saćuvati i pronaći neki stil koji će mu najbolje odgovarati  :smile:

Offline becos

Odg: razotkrivanje
« Odgovori #7 : 27-08-2014, 20:26:19 »
...upravo tako, brko...nalazio se na rubu naplavne livade, blizu prometnice...lako je moguće da su ga posjekli u mladosti...osim toga, stanište je puno divljači, tako oda su i oni dali svoj prilog ovakvom izgledu, vjerujem...
...kako kažeš, tjera za nepovjerovati brzo...inače, ovo je bio grm visine 4-5 m i nisam baš bio pedantan oko vađenja...iskreno, nisam bio puno uvjeren da će preživjeti ali evo ga, luduje....
..imam još jedan, manje reprezentativan (al sam važan, hah) i taj je kao što kažeš - ne znam kako živ - jer ga je možda  još jesenas nešto pregazilo i izvalilo a on se držao sa 2-3 ne baš jaka korjena...i evo, preživio je torturu vađenja, sakaćenja, skraćivanja i također luduje...
...ako ništa drugo (velik razmak između krupnih listova) bar brzo raste pa je pogodan za treniranje.... :verycool:

Offline wladosh

Odg: razotkrivanje
« Odgovori #8 : 15-06-2015, 12:12:22 »
Zna li ko koji je ovo bonsai?
U cvecari nisu znali.
Tamo su mi rekli kako da zalivam..... ali sad 3 meseca nakon kupovine lišče se suši i opada a rastu gore novi listovi.
Rekli su mi da direktno ne zalivam nego da samo izvadim plastku i sipam vodu u posudu.....
Hvala unapred
http://www.svetbiljaka.com/images/upload/2222-1.jpg
razotkrivanje



Offline Helio

Odg: razotkrivanje
« Odgovori #9 : 15-06-2015, 13:27:18 »
Tu sam biljku imao jedanput i isto se tako ponašala. Ja sam ispočetka mislio da je ušla u onu
poznatu spiralu,žuti listići,opadanje listova i krepavanje kao ostali kineski tzv bonsai, ali se uvijek obnavljala brzo. Samo se nije smjela previse zalivati. Nažalost sam je povjerio na čuvanje krivoj osobi preko ljeta i osušila se, nezaljevana . Nisam pronašao koja je vrsta i nisam je poslije nikad vidio po centrima. Mogu ti samo reć da to sigurno nije ni Carmona ni Sagarethia ni ligustrum,a pogotovo kineski brijest, najčešći kineski bonsai.
Nisu ti dobro rekli u cvjećari kako zalijevati. Izvadi iz te plastike i zalivaj normalno .

Offline wladosh

Odg: razotkrivanje
« Odgovori #10 : 15-06-2015, 13:43:04 »
Veliko hvala na odgovoru .