Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Crni bor  (Posjeta: 7679 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Danijela

Crni bor
« : 27-08-2014, 17:53:16 »
Pozdrav za sve članove foruma i bonsaiste.Zovem se Danijela i par godina sam u Bonsai svetu. Imam nekoliko drvaca belogorice, a kada mi se ove godine ukazala prilika da ponesem jedan crni borić kao uspomenu sa letovanja nisam mogla da odolim da ga ne izvadim.E sad moja dilema je u tome što je taj bor već 14 dana posađen u posudi, u sopstvenoj zemlji sa prilično sitnih žilica, a iz tehničkih razloga tek sad mi je dostupan liapor.Ako bi neko bio ljubazan od iskusnijih članova da mi da savet, da li je preveliki stres da ga ponovo vadim i mešam njegovu zemlju (zbog mikorize) sa liaporom, ili da ga ostavim tako 2 godine uz pažljivo zalivanje.Sve pohvale za forum.Hvala

Offline grabar

Odg: Crni bor
« Odgovori #1 : 27-08-2014, 20:15:36 »
ako si vadila sa bazom vlastite zemlje možda ti prezivi inače borovi se vade polovicom 9mje...a kad ga i zvadiš  :molitva:da preživi jer 3-4 godine niti ne pipneš osim zaljevanja

Offline Danijela

Odg: Crni bor
« Odgovori #2 : 28-08-2014, 09:14:16 »
Samo da potvrdim, znači da ga ostavim u vlastitoj zemlji,sledećih nekoliko godina, ako se primi.Hvala Grabar.

Offline grabar

Odg: Crni bor
« Odgovori #3 : 28-08-2014, 12:05:44 »
Da pusti ga 3-4 god nek se jača pa postepeno skidaš ostatak stare zemlje ća,u 2-3mjesecu 2015g možeš ga pognoit kokošjim gnojem u granulama

Offline DonQuijote

Odg: Crni bor
« Odgovori #4 : 29-08-2014, 07:02:04 »
Sve ovisi koliko je velik taj busen zemlje, ukoliko je mali i iz njega viri korijenje, tj ako ga okružuje, ako nije u dubini busena, onda sve skupa staviš u supstrat, okružiš ga supstratom pa se korijenje ima prostora razvijati.
Ako je busen tako velik da oko njega ne stane ništa i korijenje ne viri van iz njega onda mislim da je možda bolje na proljeće rastresti  busen i staviti korijen u normalan suspstrat. Problem kod prirodne zemlje je što se nakon sto zalivanja pretvori u vrlo tvrdi "kamen" i korijen vrlo često istrune zbog previše vlage i nedostatka zraka.
 Budući da nisi iskusna pretpostavljam da si izvukla mladicu.  One su  izdržljivije i opraštaju greške, pa mi se čini da je manja greška otvoriti busen nego ga ostaviti u njemu. Hajde fotkaj i drvo i zemlju pa stavi ovdje, onda će ti se moći dati precizniji savjet.

Offline Danijela

Odg: Crni bor
« Odgovori #5 : 29-08-2014, 08:23:35 »
Hvala Don,fotkam danas pa kačim.Pozdrav

Offline Danijela

Odg: Crni bor
« Odgovori #6 : 01-09-2014, 09:37:44 »
Sad sam tek stigla da okačim fotke.
Što se tiče busena svi korenčići su u njemu tako da ništa ne viri van.
Borić prvi

Offline Danijela

Odg: Crni bor
« Odgovori #7 : 01-09-2014, 09:38:53 »
Borić drugi

Offline Lilia

  • ZONA
  • Zaslužni član
  • *
  • Postova: 521
  • Lokacija: Međimurska županija
  • Total likes: 21
Odg: Crni bor
« Odgovori #8 : 01-09-2014, 12:17:17 »
Kak početniku bez iskustva s igličavcima....nekak mi se na prvu više sviđa....drugi borić !!   I naravno...kak početnik pitam....nije li bolje za njega da se stavi u veću trening posudu na par godina...imali bi lakšu njegu i više šanse za...sve ono kaj ga ćeka u budučnosti ???

Offline Hoxy

Odg: Crni bor
« Odgovori #9 : 01-09-2014, 12:36:37 »
Dobar materijal ;) za početak nije loše, ali čeka te puno posla oko drvca da postane dobar bonsai.

Ako je kompletan korijen pod zemljom, nema potrebe za presađivanjem u veće posude. Za početak obavezno poskidaj sve osušene iglice i grančice, i mistiraj drvca 4-5 puta na dan. zemlju održavaj blago vlažnom (nemoj prezaljevati).

Želim ti sreću s drvcima ;)


Offline Danijela

Odg: Crni bor
« Odgovori #10 : 01-09-2014, 13:41:30 »
Hvala za želje komentare i savete.Javljam šta se dalje bude događalo.Pozdrav. :lol:

Offline DonQuijote

Odg: Crni bor
« Odgovori #11 : 01-09-2014, 15:53:43 »
Da šteta bi bilo za ta drvca. Imaš dva izbora, da stvarno ostaviš dvije tri godine i ništa ne diraš i ne presađuješ, tako bi drva imala šanse za preživljavanje ali ta je zemlja jako sklona stvrdnjivanju i jako teško ćeš održavati odgovarajuću vlagu zemlje. Nakon godinu dana biti će sve teže jer će biti sve tvrđa.
Prednost rastresitih supstrata je u tome što ih ne možeš previše zalijevati jer višak vode ode a oni se brzo suše a korijen ima zraka i lako se širi pa drvo dobro napreduje.

Predlažem ti kompromis. Ostavi ovako do proljeća ali pazi da ne zalijevaš previše. Zemlja mora biti vlažna a ne mokra i blatnjava jer inače trune korijen. Na proljeće izvadi busen ostavi sat, dva u vodi da se zemlja razmoči i onda nježnim mlazom isperi što više zemlje. Onda drvo staviš u pošteni supstrad , recimo pumice ili liapor ili tako nešto i onda više nemaš briga. Samo snažno zalijevaš i ne diraš drvo još godinu dvije.
To mi se čini nekako najbolje rješenje i nekakav kompromis i između pravila da se drvo ne dira koju godinu i da se posadi u pošteni supstrat odmah na početku.
Ubuduće znaš pravilo-  drva se vade u sezoni mirovanja i sade u vrlo vrlo prozračan supstrat .

Offline jurica

Odg: Crni bor
« Odgovori #12 : 01-09-2014, 18:06:11 »
Ja , kod vađenja borova gledam sačuvati kompletnu balu i tako ih posadim u nešto veću posudu a dodam supstrat ispod i sve uokolo bale. Tako posađene ne presađujem naredne 4 godine. kod prvog presađivanja mičem cca. 50 % matične zemlje. Na taj način imam preživljavanje oko 50-60%. Sa micanjem njihove zemlje u startu kod mene je to završilo katastrofalno  :dunno: .
Prve dvije godine nakon vađenja u principu ništa osim prihrane i zalijevanja na njima ne radim.
U 3. godini počinjem sa tehnikama za pridobivanje povratnih pupova a u 4. prije presađivanja prva žicanja. evo ja tako a sada svako od nas ima drukčija iskustva i na svojim greškama ćeš najbolje naučiti (malo si uranila s vađenjem , ali kažeš takva je bila prilika) sada samo :molitva:.
I to što kaže Hoxy , mistaj kad got stigneš kroz prvu godinu!

Offline Danijela

Odg: Crni bor
« Odgovori #13 : 02-09-2014, 09:38:10 »
Hvala drugari na sugestijama,znam celu priču o modernim supstratima, ali kao što rekoh nisam mogla to da organizujem u tom trenutku pa je ispalo ovako.Inače borići u prirodi izgledaju mnogo bolje i daću sve od sebe da prežive.Super ste ekipa,pozdrav.