Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Zimsko sklanjanje  (Posjeta: 3605 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline alexhor

Zimsko sklanjanje
« : 19-10-2014, 15:13:49 »
I nakon dvije godine još sam početnik. Dakle, nemam ni jednog četinara, sva su drvca listopadna. I sad razmišljam trebam li ih zimi sklanjati ili ne. Znam da je još rano ali treba pripremiti prostor kojeg nemam (naime, prošle godine nisam imao što sklanjati). Sad me zanima može li tome poslužiti podrum, ako se zna da je u njemu totalni mrak?

A evo zašto pitam. Mislim da je općepoznata činjenica da biljka u proljeće reagira na porast temperature i na povećanje dužine dana a to onda pokrene vegetaciju. Nakon zime podrum slabo reagira na porast temperature, i duže vremena ostane svjež, a svjetlosti nema pa kako biljka može osjetiti koliko traje dan a koliko noć?

Isto tako znam da listopadna drva prežive zimu, ali se bojim da se vlažni supstrat ne smrzne pa korijenje u ledu ode pa-pa. Kako se to riješava, ako se uopće treba riješiti. Vidio sam da netko stavlja jutenu vreću na površinu supstrata, ima li to kakvog efekta?

Ajmo malo iskustva na djelu. Ima vas puno koji već godinama preživljavate zimu i svatko ima svoju metodu. Pa da čujemo malo kako to ide....

Offline jurica

Odg: Zimsko sklanjanje
« Odgovori #1 : 19-10-2014, 17:59:39 »
Ja ništa ne spremam , samo spustim na tlo , supstrat se zaledi i nikom ništa bar do sad.
Temperatura kod mene padne i do -16 oC , međutim po meni je veći problem kod nas bura i zbog toga ih spuštam na pod i gledam ih skloniti od vjetra.
Spremam samo masline i primorske vrste koje to sigurno nebi preživjele u garažu ali ima m u njoj puno svjetla a par drva na stubište.
Bio sam i kod WP istu stvar i on napravi ,osjetljivije vrste spremi u mali staklenik ostalo je vani na podu.

Offline Adrian

Odg: Zimsko sklanjanje
« Odgovori #2 : 19-10-2014, 18:36:24 »
Ja sve ostavim na policama dok ih ne pokrije snijeg. Ionako se ne sjećam  -15°C, a da nije bilo snijega pol metra. Jedino kaj su moje police sa svih strana zidom zaštićene od vjetra. Samo onu malu maslinu unesem kad padne ispod  5 °C.

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Zimsko sklanjanje
« Odgovori #3 : 19-10-2014, 19:53:29 »
Ja ih unosim u zidanu i natkrivenu šupu jer je ona samo za to namjenjena.I tako to već 20 godina.To se pokazalo dobrim i ne mjenjam taktiku.Ali mislim da ovo stavljanje na zemlju kako radi Jurica i Pall je sigurno dobro.Ali je opet bolja pozicija malo zaštičenija od vjetra.Drvca stradavaju od vjetra i mrazne suše,kako smo već jednom bili konstatirali.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Marija

Odg: Zimsko sklanjanje
« Odgovori #4 : 20-10-2014, 13:25:42 »
Da li je stablo zimi na zemlji ili na klupi na metar visine znači sve.
Walter je to naučio na najgori mogući način. Nije bilo snijega kao izolacije od smrzavanja, a naglo je zahladilo pa su mu stabla koja su bila na podu preživjela a ona koja su ostala na panjevima se smrzla. Rekao je da se umalo nakon toga nije prestao baviti bonsaima, jer je na panjevima bilo njegovih top 30 stabala u to vrijeme.  :nails: :nails: :nails:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Adrian

Odg: Zimsko sklanjanje
« Odgovori #5 : 20-10-2014, 17:48:53 »
Jednom davno je bilo nekih -12°C bez snijega i sve sam ih potrpal nabrzaka u staru garažu na pod. Za to mi treba kojih 15 minuta. Čim se digla temperatura i počeo padati snieg, išli su opet van. A bilo je i godina kad su bili cijela dva mjeseca na policama pod sniježnom korom od  pola metra i opet im ništ nije bilo.

Offline alexhor

Odg: Zimsko sklanjanje
« Odgovori #6 : 20-10-2014, 18:01:03 »
Ovaj zid je tebi super, kad padne snijeg pokrije sve skupa s policom  :verycool:

Offline Luc de Fuc

Odg: Zimsko sklanjanje
« Odgovori #7 : 21-10-2014, 09:31:42 »
samo šibneš na pod i ćao!
znaj da je zimi opasniji hladan vjetar nego niske temperature...pa ih stavi na zemlju u zavjetrinu od sjeverca...