Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: sagaretia bonsai  (Posjeta: 6006 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline SPMarine

sagaretia bonsai
« : 10-02-2015, 23:11:55 »
Prije svega pozdrav svima. Evo nedavno sam kupio ovo bonsai drvce te sam procitao nekoliko clanaka o ovoj vrsti i kako bi ju trebalo odrzavati. No volio bih cuti jos par savjeta i misljenja(mozda od ljudi koji imaju ovu vrstu bonsaia). Kako i koliko cesto ga zaljevati, kako ga odrzavati, itd.... Hvala na svemu

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: sagaretia bonsai
« Odgovori #1 : 11-02-2015, 12:33:57 »
Neznam dali ju ima netko tko se ozbiljnije bavi sa bonsaijem u Hrvatskoj.To je vrsta čija je domovina Kina i to južniji topliji djelovi.Sporo raste i ima izrazito dvrdo i krhko drvo te se teško oblikuje žicanjem.To ljudi kupuju samo po velikim vrtnim centrima.Prodaje se jer ima malo lišće pa izgleda kao bonsai.Obično je drvca teško sačuvati kod nas.Ti bi je možda i sačuvao preko zime u Stonu jer vi imate blage zime.Ali inaće tokom cjelog ljeta voli vlagu i toplinu.Dobro je pokušati i igrati se,ali ti u okolici Stona imaš prekrasne vrste makije koje su puno bolje i atraktivije kao bonsai.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline SPMarine

Odg: sagaretia bonsai
« Odgovori #2 : 11-02-2015, 13:31:53 »
Puno hvala na pomoci.  :smile:

Offline Helio

Odg: sagaretia bonsai
« Odgovori #3 : 11-02-2015, 16:21:44 »
Radovan ti je dobro rekao,ali ako se misliš zabavit evo ti još dodatnih uputa.
Pročitaj moj post u temi ;Kupio sadnicu u MBM... To vrijedi i za tebe. Samo još dodatno,NEMOJ odrezivat grane dok ne naraste 40-etak cm. Ta biljka ima tendenciju da jednu granu baci na spavanje kao /back up/ dok ne vidi kakvi su joj uvjeti okolice i tek onda počne obilno pupat na toj grani,a to može počekat i par godina . I sad ako ti porežeš tu granu kao što na internetu piše odrežite sve suhe grane jasno ti je šta će se dogodit,ona će bacit novu granu na čekanje. A ti onda kao entuzijast porežeš i tu granu, jer piše na internetu da porežeš sve suhe grane, krajnji rezultat je izvjestan.Zato ne vjeruj slijepo u sve te bajke u uputama.Tamo piše i da voli vlagu u zraku i stavi je na tanjurić sa kamenčićima i vodom. Da istina, voli vlagu u zraku, ali to u kući možeš postić samo ako ti na špaheru kipi voda u loncu cili dan. tanjurići ti dižu vlagu zraka u stanu oko nje za 5% i to ti je to. Efekt prskanja lišća ti traje 10min. Dobru zabavu :whoot: I još, ta ti biljka voli kisela tla, pa u supstrat dodaj borove kore ali sušene,nemoj sad napast neki jadni bor ,SUŠENE KORE. Ima ti je često u onim zemljama za cvijeće što su kao navodno za orhideje. Iii možeš stavit i prstohvat sumpora ,vjerovatno imaš tu nekoga ko ga koristi za posipat lozu.Tek kasnije za jedno mjesec dana možeš koristit tekuće gnojivo za rododendrone,azaleje,gardenije i ostalo cvijeće koje voli kisela tla . Na proljeće kad noćne temp ne budu ispod 15 C odma van s njom ali nikako na sunce. Stvarno tolerira samo jutarnje sunce i to max 2h. Slobodno pitaj. Nadam se da češ prihvatit savjete.Ekipa tu ti je svjetska klasa i znaju više od mene,ali mislim da neće imat primjedbe na ove savijete. Svi problemi ti počinju u posudi stoga za bilo koju biljku je najbitniji supstrat, sve ostalo su nijanse.Tu na forumu imaš sve o tome ali čitaj postove od novijih datuma jer na početku se i  ekipa tu tražila i učila, pa da ti ne unose zbunjozu početni postovi.

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: sagaretia bonsai
« Odgovori #4 : 12-02-2015, 07:37:53 »
Evo Helio ti je još dodatno pojasnio neke stvari.Kad sam rekao da sporo raste,doslovno sam to i mislio.Oblik koji sada ima može biti takav godinama i neće biti prirasta ako joj neće odgovarati uvjeti.Zato je bolja veća posuda,dobar supstrat,dobri uvjeti vani i ne rezati.Pustiti da grane slobodno rastu,te je na taj način kroz godine pokušati redizajnirati-promjeniti oblik.Kreni na brda iznad Stona i imaš jamadorija kakvih želiš.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline SPMarine

Odg: sagaretia bonsai
« Odgovori #5 : 12-02-2015, 14:38:09 »
Hvala jos jednom na pomoci.

Offline SPMarine

Odg: sagaretia bonsai
« Odgovori #6 : 16-02-2015, 19:53:06 »
Evo par novosti kako zasad napredujem. Znaci koliko mi se cini bonsaiu rastu grane(bilo je par suhih listova no sad ih je manje) Pocele su mi se pojavljivat rupice u zemlji na rubovima tegle(ako treba uzet novu zemlju mozete li mi navest sta tocno da trazim u cvjecari). I poceo sam pronalazit male crne bubice na vrhovima grancica koje tek rast(pretpostavljam da su usi ali nisam siguran jer se nisam bavio puno biljkama do bonsaia). Unaprijed hvala na pomoci....

Offline Helio

Odg: sagaretia bonsai
« Odgovori #7 : 16-02-2015, 20:11:47 »
Jesi li uopće presadjiva ili je u originalnoj zemlji ?

Offline SPMarine

Odg: sagaretia bonsai
« Odgovori #8 : 16-02-2015, 20:16:53 »
Kako vidim da li je u orginalnoj zemlji? Nisam ga presađivao od kad je kupljen.

Offline Helio

Odg: sagaretia bonsai
« Odgovori #9 : 16-02-2015, 20:39:09 »
Ok, to ti se onda malo presušila zemlja,pa se odlijepila od posude. Sad kužiš zašto biljke propadaju u tome.

Sad ne znam koliko ima smisla ti govorit o liaporu,tenisitu,floreoporu i je li se uopće misliš još bavit s bonsaiem. Te stvari i onako dolaze u većim pakiranjima i prije češ ih naći u prodavaonici građevinskog materijala nego u cvjećarnici. Još koliko je tebi sve to i dostupno.
U cvjećarnici pitaj zemlju za orhideje i proberi borovu koru i ostala vlakna što obično budu u takvim zemljama i sa šta manje prašine presadi u to, bez da režeš korijenje i onda si za sad miran. Samo nemoj improvizirat i stavljat nekakvi pijesak i kamenčiće.

Offline SPMarine

Odg: sagaretia bonsai
« Odgovori #10 : 16-02-2015, 21:20:29 »
Ok hvala na pomoci. Neki savjet za bube(trebam pospricat sa necim ili)?

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: sagaretia bonsai
« Odgovori #11 : 14-03-2015, 10:23:52 »
Drvce ti je malo pa te bube poskidaj sa prstima i rješio si problem.Kad bi imao puno drvaca onda insekticid za uši.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Helio

Odg: sagaretia bonsai
« Odgovori #12 : 18-07-2015, 12:53:47 »
Odavno već nije bilo Sagaretie tu,pa evo i ona dešifrirana, a sad na ozbiljnija drvca.
Nek sad raste, čisto onako radi sporta.

Offline Helio

Odg: sagaretia bonsai
« Odgovori #13 : 22-11-2015, 13:23:43 »
A koje je ono godišnje doba sad? Saga i Bau-ligustrum.A neman ih srca bacit u kontejner.