Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Pinus Mugo "perec" prije-kasnije  (Posjeta: 8539 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline DonQuijote

Pinus Mugo "perec" prije-kasnije
« : 28-02-2015, 14:22:44 »
Od pereca rastu djeca  :smile:
Prije nekoliko godina, dok je trajala pomama za pinusima i dok još nismo znali koliko su osjetljivi, dobio sam ovo drvo.
Lijep nebari i početni muving ako se to tako može nazvati, ali vrlo udaljeno zelenilo. Prva grana raste od debla pod 90 i vrlo je duga.
Savijanje jako teško jer je grana debela nekih 4,5 cm i gotovo nesavitljiva. Duga je nekih 80 cm i tek tada počinje prvo razgranjavanje.

Offline DonQuijote

Odg: Pinus Mugo "perec" prije-kasnije
« Odgovori #1 : 28-02-2015, 14:29:15 »
Prvo sam ga dvije ili tri godine ostavio na miru, u hladovini, a onda krenuo u savijanje, cilj je bio dobiti krošnju skroz blizu  prvom prijelomu. Kako je drvo bilo potpuno nesavitljivo, morao sam drilati deblo s unutarnje strane skroz do kore. To sam učinio na tri, mjesta i bolje da ne vidite kako šlampavo i nspretno. Nekoliko puta sam mislio da sam uspio ubiti drvo.

Savijanje za 90 nije bilo dovoljno jer je sve skupa izgledalo loše pa sam se odlučio za još jedan krug i tako sada imam drvo perec. Najduža grana je savinuta skroz ukrug u malom radiusu.  Tek tako sam mogao dobiti krošnju na pravom mjestu.

Offline DonQuijote

Odg: Pinus Mugo "perec" prije-kasnije
« Odgovori #2 : 28-02-2015, 14:32:20 »
Krošnja nije gotova, tanje grane su vrlo blago i nježno usmjerene kako bi drvo što manje gnjavio i opterećivao.
Još ću odlučiti na koju stranu ću oblikovati trokut i da li će on biti istokračni ili ne. Pravo, konačno formiranje ide tek iduće godine.

Offline grabar

Odg: Pinus Mugo "perec" prije-kasnije
« Odgovori #3 : 28-02-2015, 16:21:22 »
mrak drvo don-e :great: :great: :great: :great:

Offline Adrian

Odg: Pinus Mugo "perec" prije-kasnije
« Odgovori #4 : 28-02-2015, 19:20:55 »
Konačno jedan živi mugo u hrvata...... živio nam i dalje.....

Offline LONICERA

Odg: Pinus Mugo "perec" prije-kasnije
« Odgovori #5 : 28-02-2015, 19:25:49 »
Super izgleda, inspirativno...Još ako ima koja slika kirurškog zahvata ... Estetska kirurgija na djelu.

Offline gal

Odg: Pinus Mugo "perec" prije-kasnije
« Odgovori #6 : 02-03-2015, 08:12:37 »
Gledam, i gledam.... i nije mi jasno kak je to opće moguće! Stvarno! Majstorski odrađeno....  :worthy:

Offline Marija

Odg: Pinus Mugo "perec" prije-kasnije
« Odgovori #7 : 02-03-2015, 09:00:52 »
Ja gledam i ništa mi nije jasno,  :gigle:
Daj pliz, slikaj ga tlocrtno, pa će se valjda vidjeti perec  :tup:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline DonQuijote

Odg: Pinus Mugo "perec" prije-kasnije
« Odgovori #8 : 02-03-2015, 12:03:47 »
Tlocrtno se ništa ne vidi jer je zelenilo pregusto. Na žalost nemam fotke procesa jer mi je umro hard a i nisam baš previše aktivan s fotkanjem. No proces je išao ovako:
Otprilike je ovako izgledao tlocrtno. Crveno su označena mjesta drilanja s unutarnje strane grane a plavo su drilanja ili samo savijanja s vanjske strane grane.
Prvo sam savijao deblji dio (crveni) prema unutra i to za skoro 360 , a onda plavi dio za 360 ali u suprotnom smjeru.

Offline DonQuijote

Odg: Pinus Mugo "perec" prije-kasnije
« Odgovori #9 : 02-03-2015, 12:04:46 »
Tako da u konačnici tlocrtno izgleda otprilike ovako:

Offline DonQuijote

Odg: Pinus Mugo "perec" prije-kasnije
« Odgovori #10 : 02-03-2015, 12:07:23 »
No krošnjicu ću još dorađivati jer nije gotova samo je blago usmjerena, tek toliko da popuni praznine i da nekako izgleda.  Detaljno ožicavanje tankih grana sa zelenilom ostavljam za iduću godinu.

Offline LONICERA

Odg: Pinus Mugo "perec" prije-kasnije
« Odgovori #11 : 02-03-2015, 14:22:58 »
Kroz koji vremenski period se odvijao taj proces? Radio si u etapama ili je sve išlo odjednom?

Offline DonQuijote

Odg: Pinus Mugo "perec" prije-kasnije
« Odgovori #12 : 02-03-2015, 16:19:40 »
Prvo dvije, tri godine mirovanja a onda kroz slijedeće tri drilanje i savijanje.
Mislim da bi ga ubio da je bilo odjednom, a meni se nigdje ne žuri.

Offline grabar

Odg: Pinus Mugo "perec" prije-kasnije
« Odgovori #13 : 02-03-2015, 16:46:41 »
možda ga nebi odmah ubilo ali bi ćurio neko vrijeme pa  :molitva: amen

Offline Marija

Odg: Pinus Mugo "perec" prije-kasnije
« Odgovori #14 : 02-03-2015, 17:18:13 »
Prvo dvije, tri godine mirovanja a onda kroz slijedeće tri drilanje i savijanje.
Mislim da bi ga ubio da je bilo odjednom, a meni se nigdje ne žuri.

... i taman negdje pred mirovinu ćeš ga moći požicati  :happy2:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai