Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Ispravljanje grane  (Posjeta: 15710 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Zlatko

Ispravljanje grane
« : 28-01-2007, 18:58:46 »
Na jednom grabu ( Carpinus betulus ) smetao me je položaj vršne grane.
Ta je grana manje-više uspravno stablo na određeni način "destabilizirala", te sam joj odlučio ispraviti nagib kako bi se bolje uklopila u geometriju stabla.
Alternativa je bila ( a još uvijek je moguća ) da se ta grana odreže i stablo skrati.

Prva fotografija prikazuje stablo s vršnom granom koja je na slici nagnuta u lijevo.

Druga fotografija prikazuje detalj vrha stabla.

Treća fotografija prikazuje kako sam zarezivao granu u obliku slova "V", pazeći na kut između dva zareza, a koji će kasnije i definirati veličinu kuta za koji će se grana savinuti.
Ja samo skupljam stabla za svoje unuke.

Offline Zlatko

Odg: Ispravljanje grane
« Odgovori #1 : 28-01-2007, 19:05:54 »
Nastavak rad je bio slijedeći:

Na prvoj fotografiji se vidi dovršen zarez na grani koji sam izradio pilom i nožem.

Slijedeća fotografija prikazuje spajanje dijelova grane koje je rezom vrlo tanke pile trebalo prilagoditi da prilegnu po čitavoj površini.

Posljednja fotografija prikazuje korigirani položaj vršne grane.

Jasno, mjesto spajanja je omotano elastičnom trakom koja je nepropusna za zrak i vodu kako bi rez što prije i što bolje zarastao.
Ja samo skupljam stabla za svoje unuke.

Offline Marija

Odg: Ispravljanje grane
« Odgovori #2 : 28-01-2007, 20:27:48 »
Valjda će srasti ...  :sarcastic:

Vidjela sam u Bonsai techiques - to Naka radi s borovima koji su doduše elastičniji ...
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Aleksa

Odg: Ispravljanje grane
« Odgovori #3 : 28-01-2007, 20:50:29 »
Nastavak rad je bio slijedeći:

Na prvoj fotografiji se vidi dovršen zarez na grani koji sam izradio pilom i nožem.

Ja sam mislio da probam ovako nesto, ali se nisam usudio... Javices nam rezultate...

U onoj Marijinoj brosuri za fikuse sam vidio da ovo njima rade...I to na vise razlicitih mjesta na grani... :great:

Offline Zlatko

Odg: Ispravljanje grane
« Odgovori #4 : 28-01-2007, 21:00:58 »
U uspjeh sam posve siguran, ali za 5 - 6 mjeseci mogu pokazati rezultat.

Jasno da bi za veći kut zakretanja granu trebalo zarezati na više mjesta, jer nije tako jednostavno pogoditi pravi nagib ureza kako bi se kora na grani potpuno poravnala. Osim toga, za napraviti veliki kut ( koji bi vrlo loše izgledao ), bilo bi nužno granu gotovo u potpunosti prerezati, a onda bi uspjeh ( potpuno se slažem ) bio vrlo upitan.
Ja samo skupljam stabla za svoje unuke.

Offline DonQuijote

Odg: Ispravljanje grane
« Odgovori #5 : 28-01-2007, 23:27:39 »
Držim fige da uspije.
Ipak, nije li se to moglo ispraviti savijanjem kroz nekih mjesec dana malo po malo?
Imam sličan problem na jednom drvcu i baš si radim alat kojim ga namjeravam malo po malo, tijekom proljetnih mjeseci  izravnati.

Offline marinko beg

Odg: Ispravljanje grane
« Odgovori #6 : 29-01-2007, 00:34:04 »
Ja bih ovo drvo drasticno skratio radi razloga sto je deblo relativno tanko u odnosu na velicinu.Sjece se koso od iza i rana se dobro izdubi da bi sto bolje zarasla.Ona prva grana se ozici i usmjeri prema gore,i pusti kroz cijelu godinu da raste do kraja jeseni,kad se opet relativno skrati.To se par godina ponovi i time se pridobije na debljini debla a pogotovu te iste grane tj novoga vrha.To je samo moje misljenje.

M

Offline Zlatko

Odg: Ispravljanje grane
« Odgovori #7 : 29-01-2007, 14:52:06 »
Marinko,

vrlo mi je zanimljiv tvoj prijedlog.
Jučer sam također napisao da je i moje razmišljanje kako se vrh stabla može skratiti ( za približno 1/3 visine ).

Još ću ga dan-dva gledati u živo, napraviti koncepciju i pripremu, a onda se definitivno odlučiti. Naime, drvo držim u zimovniku i pupovi su već krenuli, tako da nemam baš puno vremena za odlučivanje.

U svakom slučaju, hvala na komentaru i uloženom trudu.
Ja samo skupljam stabla za svoje unuke.

Offline Marija

Odg: Ispravljanje grane
« Odgovori #8 : 29-01-2007, 15:06:11 »
Marinko,
vrlo mi je zanimljiv tvoj prijedlog.

I meni se čini da je bolje skratiti ga, bit će proporcionalnije...
Grab inače ima stvarno velik prirast i izbojnu snagu na vrhu, tako da ti neće bit problem formirat vrh ... rez se neće vidjet već za 2-3 godine kad vršna grana odeblja ....  :yes:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline drigi

Odg: Ispravljanje grane
« Odgovori #9 : 29-01-2007, 18:08:17 »
Odseci tu debelu vršnu granu,dobićeš proporcionalnije i duplo lepše stablo 100%.

Offline Zlatko

Odg: Ispravljanje grane
« Odgovori #10 : 29-01-2007, 22:02:11 »
Hvala na podršci Drigi!!!

Ti si izgleda veliki bonsai matador. Ne znam samo gdje si bio do sada, jer već si mi i ranije mogao puno pomoći.
Ja samo skupljam stabla za svoje unuke.

Offline DonQuijote

Odg: Ispravljanje grane
« Odgovori #11 : 19-03-2007, 11:42:51 »
Zlatko, što je bilo s tim grabom? Skratio si ga ili ?
Zanima me jer baš imam sličan problem s jednim. Samo što bi morao još drastičnije ispraviti jer je grana u luku skoro horizontalna.

Offline Zlatko

Odg: Ispravljanje grane
« Odgovori #12 : 21-03-2007, 10:29:05 »
Da, da, grab sam skratio prema Marinkovom prijedlogu i sada bolje izgleda.

Danas ću ga fotografirati i staviti slike.
Ja samo skupljam stabla za svoje unuke.

Offline DonQuijote

Odg: Ispravljanje grane
« Odgovori #13 : 21-03-2007, 10:42:20 »
Drago mi je zbog graba, sigurno bolje izgleda. Ali, bilo bi mi još draže da mogu saznati iskustva iz prve ruke :mdr:

Offline Zlatko

Odg: Ispravljanje grane
« Odgovori #14 : 21-03-2007, 20:19:27 »
Grab je počeo obilno listati.

Vrh je još uvijek visok, a biti će i viši, jer grana treba zadebljati i donekle izjednačiti debljinu stabla. Nakon 2 - 3 godine vršnu granu ću skratiti i od jedne bočne grane ponovno formirati vrh.
Ja samo skupljam stabla za svoje unuke.