Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Identifikacija  (Posjeta: 5648 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline alexhor

Identifikacija
« : 28-04-2015, 14:32:29 »
Dakle, zanimljiva biljka. Probat ću dati što više informacija. Iz prve mi liči na crni trn, ali nema nikakvih cvjetova niti plodova, čisto zelenilo.
Manji listići su sasvim malo ovalni na vrhu, a oni veći mao bolje šiljasti, svi gusto nazubljeni sitnim zubićima, i relativno tanki, najveći koji sam našao ima cca 3-4 cm.. Listovi rastu alternativno lijevo pa desno. Našao sam cijelo nalazište kraj pruge. Korijenje ide prilično duboko i biljka ima tendenciju tjerati iz pruženog korijena tako da je više njih u nizu povezano, u podzemnom dijelu je stablo krivudavo, ali pretpostavljam da je to zbog rasta kroz 30 cm krupnog tucanika koje je uz prugu. Vani su grane reletivno ravne i nemaju neku veliku tendenciju krivljenja najčešće je jedno stablo s postranim granama koje počinju rasti prilično nisko . Mladi izboji su svjetlo zeleni, a neki crvenkasti kao i listići na vrhu starijeg izboja. na starijim granam ima pokoji trn (poput šljive) ali ne baš u pravilu, biljka se ne razvija u grm nego u drvo, poput gloga, raste na lokaliziranoj površini u jednoj povećoj grupi, vjerojatno dokle dođe korijenje. Krupnije su u sredini, a manje biljke sa strane. Slike u prilogu.

Offline alexhor

Odg: Identifikacija
« Odgovori #1 : 28-04-2015, 15:44:45 »
A fakat mi vuče na Prunus spinosa,
Jel to sad treba imati cvijet ili već zeleni plod? Moram opet provjeriti nalazište...

Offline LONICERA

Odg: Identifikacija
« Odgovori #2 : 28-04-2015, 16:35:14 »
Meni isto. Najvjerojatnije su već ocvale.

Offline jurica

Odg: Identifikacija
« Odgovori #3 : 28-04-2015, 17:55:14 »
A da nije Divlja kruška?

Offline alexhor

Odg: Identifikacija
« Odgovori #4 : 28-04-2015, 18:03:58 »
A da nije Divlja kruška?
Mislim da nije, kruška nema ovo izraženu ovu mrežu žilica među glavnim žilama na listu, i listovi su veći i tvrđi.

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Identifikacija
« Odgovori #5 : 28-04-2015, 22:54:15 »
Mislim da bi to mogao biti špinglin,tako mi to zovemo.Ima ih sa žutim i crvenim okruglim plodovima.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline alexhor

Odg: Identifikacija
« Odgovori #6 : 28-04-2015, 23:53:25 »
Pretpostavljam da vi međimurci nemate latinski naziv za špinglin :) Za sad mi se čini da bi definitivno trebao biti nekakav Prunus, to su šljive ako se ne varam. Koji Prunus ima najmanje lišće?

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Identifikacija
« Odgovori #7 : 29-04-2015, 09:55:48 »
Špinglin i je Prunus,vrsta šljive.Jako ih puno izraste iz koštica i do određene faze rasta imaju takvo malo lišće.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline etherus4

Odg: Identifikacija
« Odgovori #8 : 02-05-2015, 21:51:38 »
Najvjerovatnije je Prunus cerasifera, naravno ne kultivari crvenog lišća već divlji primjerak.