Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Razlika između sviba i drijena  (Posjeta: 16986 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline alexhor

Razlika između sviba i drijena
« : 10-05-2015, 21:22:39 »
Pitanje. Kako razlikovati Cornus sanguinea (svib) i Cornus mas (drijen) ako se ne vide plodovi niti cvijet samo stablo, mladice i lišće. Ovo bi mogao znati Gal, zar ne?
Drijen je već ocvao (žuto) i sad bi trebao imati plodove ako se ne varam. Je li svib već cvao u ovo vrijeme.
Problem su mi manje biljke koje zapravo još ne cvatu nego samo listaju.

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Razlika između sviba i drijena
« Odgovori #1 : 10-05-2015, 23:03:31 »
Drijen cvate prije nego dobije lišće.Svib će evo cvasti ili cvate ovih dana,nakon što več ima lišće.Svib raste više grmoliko dok Drijen-stariji može biti i manje stablo.Stariji Drijen ima više raspucanu koru nego Svib.Lišće je dosta slično ali se ipak razlikuje.Dosta se razlikuju i mlađe grančice.Različito im je i stanište,Svib raste na puno više lokacija nego Drijen.Uz rijeku Dravu ima Sviba ko u prići.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline alexhor

Odg: Razlika između sviba i drijena
« Odgovori #2 : 10-05-2015, 23:55:36 »
Našao sam mali grmić u vinogradu, mislim da je svib ali ne znam po čemu odrediti, na njemu nema ni cvata ni plodova, samo lišće.

Offline grabar

Odg: Razlika između sviba i drijena
« Odgovori #3 : 11-05-2015, 05:54:37 »
moj svib će tek sad da počne cvjetat a i liššće mu je drugačje žućkasto zeleno nije skroz zeleno ko kod drena na jesen tamni lišće nešto slično ko ruj

Offline Adrian

Odg: Razlika između sviba i drijena
« Odgovori #4 : 11-05-2015, 07:29:08 »
I ja imam lijepi grmić iz živice, već dosta lijepo ramificirani, listovi mu jako liče na drijen, ne cvate, a u jesen ima crvenkasto lišće ????? I ne znam kaj je to !

Offline gal

Odg: Razlika između sviba i drijena
« Odgovori #5 : 11-05-2015, 07:31:45 »
Radovan ti je već sve rekao. Mlade grančice sviba su crvenkaste ili tako nešto, u drijena su uvijek zelene. Drijen je submediteransko drvo i u pravilu raste na suhim, strmim i južno orjentiranim padinama, dok svib raste posvuda.

Offline Adrian

Odg: Razlika između sviba i drijena
« Odgovori #6 : 11-05-2015, 07:34:09 »
Je, mlade grančice su mu crvenkaste! Onda valjda imam sviba!

Offline brko

Odg: Razlika između sviba i drijena
« Odgovori #7 : 11-05-2015, 09:41:23 »
  slićnost je stvarno velika ,no ima razlika koje su odmah uoćljive,drijen ima zelene mlade granćice a svib crvene,drijen ima veće lišće i nije tako špicasto ko u sviba i najsigurnije ,odkineš par listova sa drijena istrljaš među dlanovima i pomiluješ se malo po licu i osijetit ćeš peckanje dok kod sviba toga nema ,to smo radili ko dijeca ,onak dođeš iza leđa i natrljaš lice nekome :mdr:.

Offline alexhor

Odg: Razlika između sviba i drijena
« Odgovori #8 : 11-05-2015, 11:35:49 »
  slićnost je stvarno velika ,no ima razlika koje su odmah uoćljive,drijen ima zelene mlade granćice a svib crvene,drijen ima veće lišće i nije tako špicasto ko u sviba i najsigurnije ,odkineš par listova sa drijena istrljaš među dlanovima i pomiluješ se malo po licu i osijetit ćeš peckanje dok kod sviba toga nema ,to smo radili ko dijeca ,onak dođeš iza leđa i natrljaš lice nekome :mdr:.
E, brko, ovo moram probati :)

Offline alexhor

Odg: Razlika između sviba i drijena
« Odgovori #9 : 11-05-2015, 13:17:49 »
Ovaj moj svib/drijen ima zelene mlade grančice. No negdje sam pročitao da svib ako je u sjeni također ima zelene grančice a jedino na suncu ima crvenkaste.

Offline brko

Odg: Razlika između sviba i drijena
« Odgovori #10 : 11-05-2015, 20:59:21 »
  -drijen je sigurno ,vidi se i po boji granćica i širini i obliku lišća...a ono probaj pa javi  :mdr:.

Offline Adrian

Odg: Razlika između sviba i drijena
« Odgovori #11 : 13-05-2015, 14:41:41 »
Ajd majstori bjelogorice, onda kaj ja to imam ? :dunno:

Offline gal

Odg: Razlika između sviba i drijena
« Odgovori #12 : 13-05-2015, 14:51:36 »
Neš znal dok ne procvjeta!
Gledam sinoć svib (znam jer cvate) u sjeni vrbe - sav zelen, niš crvenog....  :dunno:

PS/ ..jel proradil onaj drijen?

Offline LONICERA

Odg: Razlika između sviba i drijena
« Odgovori #13 : 13-05-2015, 22:30:17 »
Ovo sam se i sama često pitala. Mislim da je Brko to jako dobro rekao. Probaj prstima gornju stranu lista drijena , osjećaju se dlačice koje lagano žare, kod sviba je list nekako tanji i nježniji. Mene zanima dali i svib dugo drži suhe dijelove kao drijen?

Offline brko

Odg: Razlika između sviba i drijena
« Odgovori #14 : 13-05-2015, 23:07:03 »
   -i svib i drijen imaju od 3 do 5 pari žilica u listu koje paralelno idu prema vrhu lista
drijen ima veće listove i širi su ,dok su u sviba nešto manji i uži tj špicastiji
listovi kod drijena imaju žarnjake a svib ne ,svib puno brže propada od drijena
kod mlađih drijenova i na kori debla se nazire zelena boja kod sviba ne
ja sam majstor bravar (šloser)u mirovini to znaći ex majstor,za drvo i nisam ,no rekao bi da ipak imaš drijen :smile:....

NAPOMENA
dalje ću pisati drenjak ,lakše mi tako sam naviko....
...
ja sam baja debeli slavonac -nisam zgodan ,al sam svrsishodan.......
...
moj unuk kaže "kuva ti bajo al si naraso -ima dvije god. i moram mu vjerovati :histerical: