Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Vrsta stijene / kamena  (Posjeta: 18537 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline rerom

Vrsta stijene / kamena
« : 10-06-2015, 17:57:23 »
Imam nekoliko primjeraka ovakvog kamena, pronađenih na obali Save pored Zagreba. Interesantni oblici, no sami kamen je vrlo ' mekan ' i lako se mrvi. Solna kiselina ( 19%tna, za domaćinstvo,  razrijeđena na cca 10%) ga gotovo rastapa, i nemam pojma čime bih ga tretirao tj. polirao , obzirom da ima pregršt oštrih i nepristupačnih djelova. Ima li netko pojma o kakvoj je stijeni riječ i kako bi se moglo ispolirati?
'Slika je lijepa onda kada je možemo gledati bezbroj puta, a da joj se svaki puta iznova divimo.' M. Fizi

Offline rerom

Odg: Vrsta stijene / kamena
« Odgovori #1 : 10-06-2015, 18:04:15 »
Evo još jedan primjerak iste stijene,  zasada netretirane solnom kiselinom...
'Slika je lijepa onda kada je možemo gledati bezbroj puta, a da joj se svaki puta iznova divimo.' M. Fizi

Offline Adrian

Odg: Vrsta stijene / kamena
« Odgovori #2 : 10-06-2015, 20:49:41 »
Ako ga kućna solna rastapa onda je nešt od vapnenca. Ili ti rastapa samo one bijele žile?? Probaj uzeti keficu za zube i atrix pastu za ruke i trljaj, suši, trljaj....

Offline rerom

Odg: Vrsta stijene / kamena
« Odgovori #3 : 10-06-2015, 22:07:30 »
Solna ga rastapa odreda, pritom formirajući interesentne ali neprirodne oblike ( vidi se na prvoj fotki ). Model lijepo očisti i nakon tretmana kamen poprima lijepu, tamnu i jednolicnu boju. Nisam siguran bih li trebao pokušati sa još blažom otopinom solne....
Hvala za ideju sa kremom za ruke. A koji efekt se postiže takvim tretmanom?
'Slika je lijepa onda kada je možemo gledati bezbroj puta, a da joj se svaki puta iznova divimo.' M. Fizi

Offline Adrian

Odg: Vrsta stijene / kamena
« Odgovori #4 : 11-06-2015, 14:42:57 »
Lagano dubinski mat sjaj. Ali samo kod ove vrste kamena.

Offline rerom

Odg: Vrsta stijene / kamena
« Odgovori #5 : 12-06-2015, 11:30:07 »
Glavni sastojak te kreme je glicerin..predpostavljam da kad bi samo glicerinom tretirao da bi dobio jednaki efekt?..mada, nije ni bitno. Isprobao, i jako sam zadovoljan rezultatom   :hvalaaa:
Sad dolazim do nove zapreke...daiza po prvi put u vlastitoj režiji  :mdr: ... alat i volju imam, iskustva nemam, i što je njagore, pronaći komad nekog kvalitetnijeg suvislog drva za materijal mi je po zg i okolici nemoguća misija  :zabezeknut:
'Slika je lijepa onda kada je možemo gledati bezbroj puta, a da joj se svaki puta iznova divimo.' M. Fizi

Offline DonQuijote

Odg: Vrsta stijene / kamena
« Odgovori #6 : 13-06-2015, 22:14:15 »

Offline rerom

Odg: Vrsta stijene / kamena
« Odgovori #7 : 13-06-2015, 22:47:03 »
He, he tekst sa linka koji si mi poslao znam napamet  ;) enivej, hvala ti, i za link, i za trud što si sve lijepo jasno u stilu ' how to ' opisao.
Ne znam ni sam, no dok me drži ludilo, radije bih pokušao sa orahom, hrastom, trešnjom....valjda zato što znam kako lijepo izgleda sve što je napravljeno od takvog materijala. S druge strane, obzirom da nemam iskustva,  možda bih trebao ipak probati sa nečim mekšim tj. lakšim za početak .
Ovaj kamen planiram.....
'Slika je lijepa onda kada je možemo gledati bezbroj puta, a da joj se svaki puta iznova divimo.' M. Fizi

Offline Adrian

Odg: Vrsta stijene / kamena
« Odgovori #8 : 15-06-2015, 12:09:41 »
Hrast i trešnja su ti za prvi put pretvrdi, kesten ti je dosta dobar, oraha dobrog je malo teže naći. Bor je očaj očaja.
A kamen mi izgleda ko jedan od lijepih dolomitskih vrhova krajem proljeća kad još po žlijebovima i policama ima snijega.

Offline rerom

Odg: Vrsta stijene / kamena
« Odgovori #9 : 18-06-2015, 09:28:34 »
Započeo sa izradom daize. Obzirom da mi je teško pronaći masiv drvo za radni materijal srečom sam naletio na hrast debel 4 cm, taman  :happy:
Prvi dio sam odradio uz pomoć dlijeta i relativno sam zadovoljan rezultatom. Sljedeće planiram sa drileriocm zagladiti i izvući pravilne kuteve, te pripasati prihvat za kamen, no ne znam koji bit/glodalo bih koristio. Imam dremel 4000 drilericu te nekoliko bitova za drilanje, no nijedan mi se ne čini dovoljno ' snažan ' da odradi taj korak. Ima li netko neki savjet gdje bi se dalo nabaviti pošteni bit 3,2 mm prihvata za tu namjenu?
'Slika je lijepa onda kada je možemo gledati bezbroj puta, a da joj se svaki puta iznova divimo.' M. Fizi

Offline rerom

Odg: Vrsta stijene / kamena
« Odgovori #10 : 21-06-2015, 20:17:31 »
Evo, danas se našlo malo više slobodnog vremena za rad na svojoj prvoj daizi za dolomitske proljetne vrhove,  kako je Adrian opisao kamen, a meni se dopalo...evo napretka....nakon mukotrpnog posla za alat i mene, dajem si vremena za odmor u kojem smišljam design nožica...
'Slika je lijepa onda kada je možemo gledati bezbroj puta, a da joj se svaki puta iznova divimo.' M. Fizi

Offline Adrian

Odg: Vrsta stijene / kamena
« Odgovori #11 : 22-06-2015, 06:18:24 »
Debljina daize ti mora biti za ovaj kamen i način na koji je napravljena čim tanja. To hrast dopušta. Samo moraš jako polako raditi. Kod suisekija isto moraš odabrati prednju stranu. Zatim na rubovima lijeve i desne strane diaze idu nogice. To su osnovne dvije nogice koje po mogućnosti padaju točno popd sam rub kamena. Ostale rasporediš na svim izbočinama gdje je daiza isturena, ali da opet ima nekakovog smisla.

Offline rerom

Odg: Vrsta stijene / kamena
« Odgovori #12 : 22-06-2015, 08:08:19 »
Adriane tnx za skicu...Da, visina daize je u ovoj fazi definitivno too much, i u sljedećim koracima se definitivno mora stanjiti..kako, za sada nemam pojma, no jedva čekam da je se dočepam  :ludilo:

'Slika je lijepa onda kada je možemo gledati bezbroj puta, a da joj se svaki puta iznova divimo.' M. Fizi

Offline Adrian

Odg: Vrsta stijene / kamena
« Odgovori #13 : 22-06-2015, 19:11:20 »
Ja ti u drvnom otpadu najdem drvo, izmjerim potrebnu debljinu i onda odem susedu tišleru da mi je izblanja na tu debljinu. Onda se prvo bavim s udubljenjem, tu ti pomogne stari kopirni papir za pisaće mašine - staviš ga na dno, lupkaš po kamenu i gdje ostavi trag, tam je još potrebno izdubljivati....., pa sa rubovima, pa sa nogicama i na kraju sa donjm stranom.

Offline rerom

Odg: Vrsta stijene / kamena
« Odgovori #14 : 22-06-2015, 19:59:35 »
Evo, danas sam skinuo gornji rub, ogradicu za kamen, u nivoe, prateći linije kamena, tako da više nije ravan  i time sam na nekim mjestima stanjio daizu za +1 cm...donji dio još uvijek miruje, ali opaki plan se kuje  :threatening:
'Slika je lijepa onda kada je možemo gledati bezbroj puta, a da joj se svaki puta iznova divimo.' M. Fizi