Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Chamaecyparis  (Posjeta: 3688 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline zen

Chamaecyparis
« : 13-08-2015, 23:35:39 »
Ovo je jedna priča o drvetu iz moje zbirke.  Drvce je kupljeno u vrtnom centru u ožujku 2011. g. i prvi put obrađeno na bonsai radionici u okviru TORA bonsai škole, koja je Slovenski ogranak Talijanske škole Progetto Futuro by Enrico Savini. Chamecyparis nije omiljena vrsta u bonsai svijetu zbog toga što bezrazložno počne gubiti grane te ne tjera nove izboje iz starog drveta.

Offline zen

Odg: Chamaecyparis
« Odgovori #1 : 13-08-2015, 23:37:32 »
U proljeće2013.g. zbog neadekvatne njege drvo je počelo slabiti, dodatni problem je počeo stvarati štetnik kojeg nisam na vrijeme uočio jer se vješto skrivao pod korom. Zbog toga  sam prve znakove bolesti uočio dosta kasno...

Offline zen

Odg: Chamaecyparis
« Odgovori #2 : 13-08-2015, 23:38:50 »
Odlučio sam se na drastične mjere kako bi spasio drvo od sigurnog sušenja. Odrezao sam sve grane koje su se osušile, ogulio koru sa oboljelog dijela debla i tretirao sa sistemskim insekticidim tako što sam drvce doslovno „okupao“ pripremljenom otpinom. Kako bi bio siguran da će insekticid uništiti štetnika dodatno sam injekcijom uštrcao  insekticid pod koru...

Offline zen

Odg: Chamaecyparis
« Odgovori #3 : 13-08-2015, 23:40:12 »
Slijedeću sezonu sam drvo obilno gnojio i zalijevao kako bi se oporavilo i ojačalo. Drvo je zbog gubitka brojnih grana izgledalo očajno, znatno narušenog izgleda  i mislio sam da od njega više nikad neće  biti ništa...

Offline zen

Odg: Chamaecyparis
« Odgovori #4 : 13-08-2015, 23:41:22 »
No,  slijedeće sezone  drvo je počelo pokazivati znakove oporavka i bilo je spremno za novi izgled. Pogledajte slike prije rada na drvetu i nakon rada kako sad izgleda...

Offline zen

Odg: Chamaecyparis
« Odgovori #5 : 13-08-2015, 23:50:08 »
Na proljeće 2016.g. drvo ću presaditi konačno u stiliziranu posudu. Eto i to je djelić  puta koji je ovo drvce prošlo kroz ove četri godine kako bi jednog dana tek postalo bonsai.

Offline alexhor

Odg: Chamaecyparis
« Odgovori #6 : 14-08-2015, 15:08:27 »
Super spas, dobro je da nisi odustao :)