Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Predstavljanje i nekoliko pitanja  (Posjeta: 4597 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Hrvoje H.

Predstavljanje i nekoliko pitanja
« : 07-09-2015, 17:38:34 »
Kao prvo, lijep pozdrav budući kolege bonsaisti. :) Moje ime je Hrvoje, imam 23 godine i dolazim iz mjesta Ladimirevci, nedaleko Osijeka. Uzgoj biljaka je potekao iz ljubavi prema ljutim paprikama, a to je dovelo i do bonsaia, vidio sam neke zanimljive slike, videe, te me je to privuklo i izgleda mi kao zaista zanimljiv hobi, te sam tako istraživanjem naletio i na ovaj forum, malo čitao, gledao i eo odlučio se izaći iz sjene.  kofi

Što se tiče iskustva, nisam baš apsolutni početnik, znam neke šture osnove uzgoja bilja, pa tako i bonsaia. Do sada sam imao dva drvca, tj. dvije bonsai paprike, ali sam odustao jer nisam baš bio zadovoljan kako su izgledale, a i morao sam izbivati od kuće neko vrijeme, te baka nije odradila potreban posao što se tiče zalijevanja i rasvjete (bile su indoor pod osvjetljenjem, za vrijeme prošle zime). Tako da sam ove godine odlučio opet pokušati.

Evo prvi primjer oko kojeg bih se počeo igrati, hrvatska maslina. Ovo drvo sam dobio ove godine, ne znam koliko je staro, po mojoj procjeni godinu, maksimalno dvije. Ono nije u stvari bonsai, ali možda se nešto može izvesti od ovoga. Zato ovu temu ovdje postavljam, naime, zanima me kako osigurati da maslina što bolje preživi u slavoniji, preko zime ju mislim staviti na tavan, jest da nema previše svijetla, ali preživjet će nadam se, zamotati saksiju u krpu/deku jer korijen ne voli hladno, i na jesen joj odrezati grane i ožicati. Jel to uopće pametna ideja da ju odma stavim pod stres, ili da ju samo ostavim da raste? I da, da odrežem ove male masline što rastu, tako da se biljka fokusira na novi rast/preživljavanje? Smijem li ju gnojiti, ili je još rano?
Ovdje je album, nisam imao bananu za usporedbu, zato je jabuka na slici   :sretan: http://imgur.com/a/Ud0sX

Drugi primjer je Šipak, star je oko 5 godina, prošle godine je bio obrezan, ali ne baš kvalitetno. Planiram ga na jesen presaditi u manju bonsai saksiju, obrezati, ožicati i preko zime ga staviti na tavan. Ima li itko savjet kako potaknuti backbudding na granama, jer mi se ne čini da forsira rast sa unutrašnjosti, već raste samo sa vanjskih strana? I ima li tko ideju zašto lišće žuti? Zalijevam redovno svaki dan dva, također i gnojim redovno sa tzv "Kristalon 15-5-30 +3MgO" gnojivom za voće/povrće u propisanom doziranju.
Album --> http://imgur.com/a/iId3S

I evo jedna od ljutih papričica koju pripremam za bonsai trening (u bašti još imam Jamaican Hot Red koju planiram trenirati ), sve plodove sam skinuo da potaknem rast, redovno je zalijevana/gnojena, u jesen slijedi presađivanje i ožicavanje, mislim da ima potencijala, međutim trebat će jako dugo vremena da se pretvori u nešto vrijedno hvale :D
Album --> http://imgur.com/a/oJE9d

Hvala na čitanju, očekujem komentare/kritike, ili već bilo što drugo :)

Offline alexhor

Odg: Predstavljanje i nekoliko pitanja
« Odgovori #1 : 08-09-2015, 09:47:08 »
Hrvoje, prvo, dobrodošao na forum. Vidim da imaš eksperimentatorske ambicije i to je dobro. Ako imaš i strpljenja bit će još bolje.
Drveće koje si pokazao...hmmm, većina će ti ovdje na lijep način pokušati reći, da i nisu baš nešto za start. Kažem "na lijep način" jer te nitko ne želi obeshrabriti. No, dok se budeš zabavljao s njima, u međuvremenu ćeš naći i bolje primjerke (a vjerujem da si prokrstario po forumu i znaš o čemu govorim).

Ovo s paprikom mi je simpatično, iako priznajem, ja papriku doživljavam kao biljku kou svake godine iznova sadimo, nisam nikad razmišljao o njoj kao o drvetu, barem ne dugotrajnom.

Maslina i šipak su bolji izbor ali ovi tvoji su mladi. Imaš dvije varijante. Posaditi ih natrag u prirodu i pustiti nek rastu još nekoliko godina nesmetano, da ojačaju, odebljaju itd.  Naravno, u Osijeku si pa maslina nebi voljela zimu barem ne dugotrajnu, pa ti je rješenje neka "poveća" tegla ili kanta koju ćeš moći sklanjati od zime.
Drugi izbor je da baš od njih želiš napraviti bonsai, ali onda ćeš se morati zadovoljiti nekakvim malim shohinom a i to će potrajati jednako toliko godina. Naime, ako na maslini nema one karakteristične kore, ovo će uvijek biti mladica, kako god okrenuo. Obje krošnje su preširoke i prerazbacane. U proljeće ti slijedi jako rezanje unatrag da približiš lišće stablu, ili čak ako iz stabla krene koji pup negdje niže, to bi bio tvoj novi vrh (sad su stabla previsoka za svoju debljinu).
Ako na ova dva stabla postoji nekakav nebari (a to si zakopao) onda ih bi trebalo sniziti i riješiti se krošnje te izraditi novu negdje niže, pa se možeš nadati simpatičnom shohinu.
Mislim da će ti za to trebati najmanje 4-5 sezona da pocne ličiti na nešto.
Da pitaš mene za izbor, u proljeće lopatu u ruke, ovo posadi u dvorištu ili veliku kantu nek raste i ojača, a negdje iskopaj nešto deblje s više karaktera. U slavoniji imaš hrasta, graba, lipa i drugih autohtonih biljaka koje se neće toliko buniti na klimu.
I još bih ti toplo preporučio, u Belišću imaš Viktora (na forumu brko), 10 km od tebe, pa ćete se povezati, a možeš ga i posjetiti i rauzmijeniti mišljenja. Brko vapi za nekakvim društvom u onom dijelu Hrvatske.
U svakom slučaju, ne odustaj, ovo je lijep hobi.

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Predstavljanje i nekoliko pitanja
« Odgovori #2 : 08-09-2015, 13:20:21 »
Dobro došao na forum.Što se tiće tvojih drvaca,Alex je sve napisao.Probaj naći bolji startni materijal.Na forumu češ naći kako izgleda dobra roba.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Hrvoje H.

Odg: Predstavljanje i nekoliko pitanja
« Odgovori #3 : 08-09-2015, 14:17:43 »
Hvala na temeljitom odgovoru, @alexhor papričice su zanimljive, baš iz razloga jer su praktički jednogodišnje biljke, ali bez problema mogu živjeti i puno dulje, evo ovdje ima vrlo zanimljiv guide ako ikoga bude zanimalo, orijentalne vrste ljutih papričica izgledaju jako atraktivno kao bonsai drvca http://www.fatalii.net/bonsai_chiles_bonchi

a što se tiče mojih drvaca koje imam trenutno, jasno mi je u početku bilo da nisu baš materijal za počinjati (visoko stablo, tanko, mlado), međutim moraš počet od negdje, ovo mi dođe kao nekakav trening. Nažalost ove godine nisam imao prilike da odem u šumu izvaditi nešto vrijedno truda, ali još nije kasno, zar ne? Bojao sam se da ću biti jače popljuvan, ali zasad je super prošlo  :haaaahaaaaa:

razmislit ću o sadnji šipka u proljeće negdje van, a maslina će svakako u veći kalić, samo se bojim ju odmah šokirati, jer preko zime definitivno ide na tavan.

Offline alexhor

Odg: Predstavljanje i nekoliko pitanja
« Odgovori #4 : 08-09-2015, 15:02:48 »
Ma nema razloga za pljuvanje.  Uvijek imaš podršku. Jedini je problem što početnik želi početi odmah kad se zapali za bonsai, a to je najčešće prebrzo. Vjeruj, svi počinju isto, s lošim materijalom, a kažu, ma ovo mi je samo za vježbu :) I ja sam tako govorio.
Strpljenje je najvrijednija stvar kojuj ćeš savladati budeš li dovoljno dugo u bonsai hobiju.
 I ove jeseni imaš priliku kad lišće počne padati prošetati šumom , uživati u bojama i bilježiti potencijalno dobra stabalca za bonsai. A onda u prljeće prije pupanja, lopata u ruke... Naravno dobro je imati odobrenje vlasnika šume (iako je većini to potpuno smiješno  :happy2:, no morao sam to reći).
I do proljeća imaš još puno stranica foruma za pročitati, puno videa za odgledati....

Offline brko

Odg: Predstavljanje i nekoliko pitanja
« Odgovori #5 : 08-09-2015, 16:20:48 »
  Dobro došao na forum.Ja sam ti tu blizu u Belišću i imam skromnu hrpicu šiblja :smile: što sam skupio,krenio sam isto ko i ti od mladica a onda sam dobio komp i otkrio ovaj predivni svjet e sad idemo izpoćetka pa do kud stignem.
  -Inaće rodio sam se u Ladimirevcima odma preko pruge prva kuća s lijeve strane ,tu je sad nova katnica i mislim da živi tamo neka obitelj Pušić.
Povremeno dođem u Ladimirevce imamo nekih jutro i pol zemlje u Sigetu a sin tamo ima pćele pa dok on radi oko njih ja pecam na Karašici...lijep pozdrav i dobro došo .

Offline Hrvoje H.

Odg: Predstavljanje i nekoliko pitanja
« Odgovori #6 : 08-09-2015, 19:13:06 »
prošle godine sam imao na umu u kopanje, međutim propustio priliku i propalo. ali ove godine tj. nagodinu idem definitivno po neki bolji materijal, a imam u dvorištu samoniklu višnju koja je sad stara godinu i sitno, treniram ju odpočetka, izdržljiva je jako, i raste vrlo brzo. Nebari će bit zanimljiv, izgleda mi obećavajuće, pa za jedno dvije možda tri godine ju vadim, do tada savijam grane i čekam da se udeblja :D

pozdrav, gospon Brko, na tom mjestu mi živi frend trenutno, Pušići, da, iako je pola Ladimirevaca ili Pušić ili Perak, tako da je u najgorem slučaju 50/50 šansa sa promašit prezime hahah

btw. hvala na dobrodošlici!

Offline Hrvoje H.

Odg: Predstavljanje i nekoliko pitanja
« Odgovori #7 : 25-09-2015, 17:41:17 »
Konnichiwa, cijenjeni kolege bonsaisti!

Danas sam našao slobodnog vremena pa sam se uputio u obližnju šumicu nedaleko u potrazi za nekim drvcima koje bi mogao izvaditi u proljeće, međutim nisam imao previše sreće. Sav materijal koji je malo deblji je ravan kao letva, a ono malo zakržljalo je tanko, no naletio sam na dva, tri drvca koja su mi se svidjela nakon sat i pol vremena gledanja u ravna debla. Drugo i četvrto drvo po redu su mi ajmo reći neki favoriti, jest da je to dosta tanko, ali boljeg materijala stvarno nema. Uskoro ću ići i u poštenu šumu pa tražiti još nešto bolje, ali na ovo sam naletio zasad. U proljeće planiram iskopati jedno desetak drvaca pa da imam dosta materijala za raditi, jer će kroz godinu, dvje vjerojatno pola toga otić kvragu.
Eto, ako vas zanima, bacite oko i recite jeli uopće vrijedno spomena, iako znam da nije ništa posebno, oh well. Na slikama su hrastovi, a u proljeće ciljam na nekoliko hrastova, grabova i nekoliko glogova.

http://imgur.com/a/lXsEA

Offline LONICERA

Odg: Predstavljanje i nekoliko pitanja
« Odgovori #8 : 25-09-2015, 17:59:20 »
Ovo je svakako bolje od ovih koje već imaš. Krenuo si u dobrom smjeru. Dali se isplati vaditi? Možda i ne po slikama. Debljina nije problem,kora je ok, nazire se i nebari , ali sužavanje debla....Vadi ako do proljeća ne nađeš bolje, da imaš na čemu vježbati. Važno da si krenuo u potragu. Sretno.

Offline alexhor

Odg: Predstavljanje i nekoliko pitanja
« Odgovori #9 : 25-09-2015, 18:46:43 »
Nije preloše iako nije niti wow. Ali bit će dobro za vježbu. I ne trebaš rezati one niže grane kao što si odrezao na zadnjim slikama, jedna od njih će možda biti tvoj novi vrh, trtebat će ti :)

Offline brko

Odg: Predstavljanje i nekoliko pitanja
« Odgovori #10 : 25-09-2015, 19:03:44 »
  -vidim bio si u sigetu,i sam sam proljetos izvadio jednog ,ostavio sam mu cca 80%zemlje oko korijena u kojoj je poniko .nemoj se ni truditi kopati dublje od jednu i pol štijarico ,jer mu korijen završava u kini :smile:,slobodno ga odreži na 15-20 cm od vrata debla i vodi raćuna da mu je uvijek vlažno u posudi a samo drvo špricaj vodom i po 3-4 puta na dan i drži ga tako da ima 3-4 sata sunca ujutro ,ostalo nek je polusjena i iznenadit ćešse kolio će grana pusiti.
  grane ne diraji ne savijaj ni za živu glav ,izgrute se koda su u pekmezu,kasnije u 8 mjesecu možeš malo prikratiti grane na nekih 6-7 listova a orezuj na proljeće i onda već moš lagano saviti kako oš.
  inaće ako tražiš grbave vidio sam u vinogradcima oko bušotine ,sam nisu debeli,tek oko 3-4 cm al stvarno ima grbavih,pa ako ti nije problem prijevoz to nije daleko ,a lipe sitnolisne imaš kod pomoćnog terena u valpovua kestena ćim uđeš u onu šumu iza stadiona u valpovu.
  probaj sa amorfom ima je puno uz karašicu ,raskopaš i iznenadit češ se koju gvalju krije ispod zemlje pa možeš kombinirati suženje od nadzemnog dijela ,ajd uzdravlje i budi vrijedan,,..

Offline DonQuijote

Odg: Predstavljanje i nekoliko pitanja
« Odgovori #11 : 25-09-2015, 19:54:56 »
Konnichiwa, cijenjeni kolege bonsaisti!

Danas sam našao slobodnog vremena pa sam se uputio u obližnju šumicu nedaleko u potrazi za nekim drvcima koje bi mogao izvaditi u proljeće, međutim nisam imao previše sreće. Sav materijal koji je malo deblji je ravan kao letva, a ono malo zakržljalo je tanko, no naletio sam na dva, tri drvca koja su mi se svidjela nakon sat i pol vremena gledanja u ravna debla. Drugo i četvrto drvo po redu su mi ajmo reći neki favoriti, jest da je to dosta tanko, ali boljeg materijala stvarno nema. Uskoro ću ići i u poštenu šumu pa tražiti još nešto bolje, ali na ovo sam naletio zasad. U proljeće planiram iskopati jedno desetak drvaca pa da imam dosta materijala za raditi, jer će kroz godinu, dvje vjerojatno pola toga otić kvragu.
Eto, ako vas zanima, bacite oko i recite jeli uopće vrijedno spomena, iako znam da nije ništa posebno, oh well. Na slikama su hrastovi, a u proljeće ciljam na nekoliko hrastova, grabova i nekoliko glogova.

http://imgur.com/a/lXsEA
Ja sam svijestan da sam "namćor" na ovom našem forumu u bonsai i da me ponekad mrze, i sam sam "mrzio"  jednog takvog na mojim počecima, ali vjeruj mi ja nisam tako zločest i samo želim iskreno odgovoriti početnicima i pomoći im da brže krenu.
 Uobičajeno se krene sa nekim jednogodišnjim mladicama, pa se druge godine krene s nečim mrvicu boljim kao recimo ti sa ovim materijalom, a onda treće godine skužiš da je sve to smeće i da nije bilo vrijedno ni zakopane lopate ali i dalje radiš na tome i nakon desetak godina imaš nešto što liči na bonsai ali je onak, pfii, realno bezvrijedno ali tebi drago jer si se namučio. Možda čak i liči na drvo.
Tek treće ili četvrte godine konačno počneš pronalaziti komade koji imaju šanse da budu dobar bonsai. Bilo bi lijepo, i to je moja namjera, da ti taj put skratimo za barem jednu godinu.
Šuma nije dobro mjesto za traženje. U Šumi je mrak i drvo teži brzo narasti što više da što prije dodje do svijetla. Zato su drva tanka, ravna i visoka. Strništa, krajevi uz put, uz rubove šume, kamenjari, kamenolomi, vrhovi brda gdje brije vjetar su mnogo bolja mjesta. I Primojrje, naravno. Polugola brda na moru su zlatna koka bonsaia.
 Niti tamo nije lagano pronaći dobar materijal ali ćeš u jednom danu traženja pronaći bitno bolje materijale od ovih koje si pokazao i koje možeš pronaći u deset dana lunjanja kroz šume.
 Da pronađeš ono što je stvarno dobro biti će potrebno vrijeme, dobro oko i izmjenjeni način razmišljanja, to ćeš i sam skužiti, teško je uputiti početnika što da traži, pa svi koristimo formulu," dobar nebari, dobra kora i dobar muving", no to je samo fraza. Treba ti dobar teren i treba ti znanje da prepoznaš budući bonsai u običnom grmu a to stjećeš iskustvom i vađenjem na dobrom terenu. Vadeći ova kve komade to iskustvo nećeš steći za manje od tri godine.
To ti govorim ne zato da bih te podcijenio ili omalovažio nego zato da bi te poštedio grešaka koje sam ja radio a i večina ostalih. Ja sam ulagao toliko truda i energije, imao toliku želju za drvima da sam svaki slobodan trenutak potrošio planinareći po Sljemenu i vadeči i tegleći kući obična sranja. Kada sam nakon nekoliko godina shvatio da su to obbična sranja od drva i počeo konačno pronalaziti nešto bolje komade, više nisam imao niti pola, niti trečinu one početne snage, energije i volje koju sam uludo bacio na početku iskapajući obične puške kao što su ove tvoje. Pazi se toga, daj si truda utroši nešto novaca i kreni ovu zimu na jednodnevne izlete na more.

Offline alexhor

Odg: Predstavljanje i nekoliko pitanja
« Odgovori #12 : 25-09-2015, 19:59:19 »
Evo, Don je dobro objasnio, znamo da nećeš napraviti po njegovom, ali ovo je dobra orijentacija, to bi trebao biti cilj :)

Offline Hrvoje H.

Odg: Predstavljanje i nekoliko pitanja
« Odgovori #13 : 25-09-2015, 20:21:54 »
Opa, bome puno komentara u kratkom vremenu :D

@lonicera -hvala, ovo danas je samo početak potrage i planova za vađenje u proljeće.

@alexhor -jasno mi je da nije wow, ali bolje da si nađem nešto nego ništa, međutim ima vremena do proljeća i naći će se nešto bolje. a ona grana koja je odrezana, bila je totalno suha, ni lud nebih rezao zdrave grane koje su pri dnu stabla :D

@brko -ma nisam u sigetu bio, ovo je neka šumica uz kanal što se vidi sa lijeve strane kad ulaziš u Ladimirevce od strane Bizovca. Hvala puno na savjetima, budem primjenio u svakom slučaju :) u vinogradce bi mogao otići bez problema, ali to ću ostavit za proljeće i to može biti samo bonus ulov/vađenje, a u uz karašicu ću svakako pogledati, nisam još našao vremena, ali bit će i to na proljeće. :)

@DonQuijote -jasno mi je da šuma nije dobro mjesto, nisam se dobro izrazio, ovo je "šumica" znači uz kanal i leniju raste nešto malo drveća. na moru sam bio ove godine, međutim nisam bio u mogućnosti niti vaditi nešto, a niti ponijeti doma nažalost :( nagodinu će već biti nešto, sto posto. Također, puno hvala na podrobnom komentiranju, to cijenim.