Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Bonsai vrsta  (Posjeta: 4732 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline teatea

Bonsai vrsta
« : 11-09-2015, 10:28:57 »
Pozdrav svima!
Kupila sam jucer bonsai u Bauhausa medutim ne mogu definirati koja je vrsta. Tad su u trgovini postojali bonsai s istim listovima samo malo sjajniji, ovi su listovi matirani (premda na slici izgledaju sjajni).
Nadam se da mi netko moze pomoci!

Unaprijed zahvaljujem !

Offline alexhor

Odg: Bonsai vrsta
« Odgovori #1 : 11-09-2015, 10:47:15 »
Dobrodošla na forum. Čim je iz Bauhausa, moguće da je Ficus ginseng, ali nisi uslikala kakvo ima deblo. No kupnja biljke u Bauhausu je već nebrojeno puta na forumu obrađena i prožvakana. Ako si daš truda i pretražiš forum naći ćeš puno postova koji počinju sa "kupio sam" i "dobio sam", naročito u temi "Početnici pitaju". Ovdje su ti ovi iskusniji malo lijeniji odgovarati na pitanja koja su već nekoliko puta prožvakana na forumu /znači ponavljati rečeno). Zato je dobro prvo dobro pretražiti forum. Možeš početi sa "Ficus", pa usporediti slike drugih vidjeti njihova pitanja i odgovore. Bit će sve jasnije. Sretno.

Offline teatea

Odg: Bonsai vrsta
« Odgovori #2 : 11-09-2015, 12:23:04 »
Ovo je slika debla. Pokusala sam pretraziti ovaj forum i slicne na internetu, ali mi se cini da ovaj ima manje sjajne listove od slika Ficus ginseng koje sam vidila. Mozda to ne cini razliku, medutim nisam dovoljni strucnjak da procijenim, a ne zelim da mi uvene :)

Offline teatea

Odg: Bonsai vrsta
« Odgovori #3 : 11-09-2015, 12:34:16 »
Hvala u svakom slucaju

Offline alexhor

Odg: Bonsai vrsta
« Odgovori #4 : 11-09-2015, 12:40:02 »
Hmm, po deblu nije taj ginseng. No netko će se naći tko će ga prepoznati. U svakom slučaju, generalni problem s ovim kupljenim drvcem je što je kupljeno u vrtnom centru. Za svaki bonsai koi se drži unutra vrijede uglavnom ista pravila makar ne znaš točno vrstu. Drugim riječima ako umre to neće biti zato jer nisi znala vrstu pa ti je promakla neka važna uputa. Problem je što je ovo komercijalno drvo koje se proizviodi u storinama tisuća, posađeno je u supstratiu koji je loš, a biljka je na nekakvim "steroidima" (kolokvijalno rečeno) koji je drže u živoru dovoljno dugo da ti daju malo veselja. Oni koji nisu početnici i imaju iskustva s bonsaijem znali bi što s njim napraviti kad bi ga htjeli imati, da ga eventualno spase, no na žalost ti si odabrala malo krivo vrijeme za kupnju. Proljeće je bolje jer možeš kupljenu biljku presaditi i probati joj stvoriti uvjete da se prilagodi. Ovako, biljke iz Bauhausa (koje u šali zovem "umiruće" biljke), su na putu da te ostave na cjedilu, a ako nešto pokušaš možeš joj uglavnom odmoći.
Što je tu je. Nema čarobnog recepta za uzgoj bonsaija. To je hortikultura, a ti imaš tropsku biljku koja je stranac u našem podneblju Nemoj da joj noge budu u vodi, ali vodi brigu da se "zemlja ne osuši" daj joj mjesto gdje će imati maksimum svjetla ali ne da je isprži sunce, pazi da ne pozebe ili da ne bude na propuhu, nemoj je stavljati iznad radijatora. Ako preživi zimu, u proljeće se možeš bolje pobrinuti za nju.

Offline alexhor

Odg: Bonsai vrsta
« Odgovori #5 : 11-09-2015, 12:54:26 »
Moglo bi biti Carmona Microphylla ( Fukien tea ).


Offline Helio

Odg: Bonsai vrsta
« Odgovori #6 : 11-09-2015, 19:05:55 »
Ligustrum 100% ili ti ga kalina po rvacki. Dok se malo ne adaptira nemoj ga na puno sunce.
Uputa imaš gomilu tu. Inače nepoderivo,vani, unutra gdje te volja s njim. Naravno prednost vani.

Offline alexhor

Odg: Bonsai vrsta
« Odgovori #7 : 11-09-2015, 19:48:19 »
Daj tea još koju fotku, detalji, kako izgleda grančica, list isbliza, odozgo, ispod, rastu li listovi parno ili naizmjenično.
Moglo bi proći i pod kalinu, ali ja još nisam siguran.

Offline etherus4

Odg: Bonsai vrsta
« Odgovori #8 : 13-09-2015, 19:50:56 »
Najvjerovatnije imaš Ligustrum ovalifolium ili da, kalinu po HR, iako ih ima više vrsta :dipl:. Ovdje ćeš sigurno naći puno informacija o
pravilnom uzgoju bonsai-ja, dok za ovu specifičnu vrstu vjerovatnije na stranim forumima. Sretno :smile:

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Bonsai vrsta
« Odgovori #9 : 14-09-2015, 10:03:05 »
Ligustrum-Kalina.Zna se naći još jedna vrsta sa još više ovalnim,debljim i tamno-zelenim lišćem.Dobro za početnika.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Helio

Odg: Bonsai vrsta
« Odgovori #10 : 14-09-2015, 15:04:26 »
Evo ga pljunuti ko tvoj, lišče s lijeva na desno. Ligustrum vulgare, L.ovalifolium i L.japonicum (na ovoga je Radovan mislio,post poviše)