Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Jesensko kolekcioniranje yamadorija  (Posjeta: 2990 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline rerom

Jesensko kolekcioniranje yamadorija
« : 14-09-2015, 07:30:11 »
Ideja je u jesen, kad stane vegetacija,  iskopati nekoliko potencijalnih drvca graba i bukve, te ih nakon iskopa zakopat u zemlju u dvorištu do proljeća, kada ih planiram preselit u posude. Navodno grab nema problema sa takvim načinom presađivanja..je li netko probao sa bukvom?
'Slika je lijepa onda kada je možemo gledati bezbroj puta, a da joj se svaki puta iznova divimo.' M. Fizi

Offline DonQuijote

Odg: Jesensko kolekcioniranje yamadorija
« Odgovori #1 : 14-09-2015, 07:56:24 »
Ako drveće misliš posaditi u zemlju a onda na proljeće prebciti u posude to im je dvostruko mučenje i to se tako ne radi. Ako već moraš ili želiš vaditi u jesen a ne znam čemu takva žurba, stavi odmah u drvene ili plastične sanduke. Jer ako ih staviš u zemlju, one se preko zime nabije i onda opet već oslabjelo korijenje dodatno oštečuješ iskopavanjem. To je nepotrebno i štetno.

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Jesensko kolekcioniranje yamadorija
« Odgovori #2 : 14-09-2015, 10:07:49 »
Ja bi to sve na proljeće.Ne valja žuriti a i zima nije tako duga.Sa bukvama je inaće puno teže i zahtjevnije su.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Jesensko kolekcioniranje yamadorija
« Odgovori #3 : 14-09-2015, 10:15:55 »
Vidi što se događa.Ti sada na jesen izvadiš drvo,porežeš deblje korjenje a koje drvo snabdjeva sa vodom iz dubljih djelova zemlje koji ne smrzavaju.Staviš kod kuće u zemlju u plitki sloj koji zimi smrzava,te ono malo sitnog korjenja što je ostalo nemože povući vodu i drvo polako umire.Više će korjenja odumrjeti pa i debljeg ako vadiš na jesen.Mogu stradati i djelovi nebarija a koji su jako bitni.Na proljeće drvo raste,korjenje se brzo regenerira i raste novo.Također i brže zacjeljuju i kalusiraju deblji rezovi na korjenju i ne trunu.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline rerom

Odg: Jesensko kolekcioniranje yamadorija
« Odgovori #4 : 14-09-2015, 18:40:23 »
Evo razloga za žurbu iskapanja yamadorija..bageri čiste teren gdje imam par interesantnih drva...zato tražim najbolji mogući način za rani jesenski iskop i prezimljavanje.
Nadam se da taj dio neće dirati do proljeća, jer bilo bi šteta da drva propadnu.  Upravo maloprije sam se vratio sa jednim panjićem, posadio ga i dao mu bar minimalne šanse..
'Slika je lijepa onda kada je možemo gledati bezbroj puta, a da joj se svaki puta iznova divimo.' M. Fizi

Offline alexhor

Odg: Jesensko kolekcioniranje yamadorija
« Odgovori #5 : 14-09-2015, 18:53:20 »
E, kad krene bager, onda je svejedno koje je doba godine, no slažem se s jednim, ako sadiš u vrt ostavi u vrtu, ili odmah u posudu pa ostavi u posudi. Dva presađivanja bi bila previše.

Sent from my Galaxy S4 via Tapatalk


Offline rerom

Odg: Jesensko kolekcioniranje yamadorija
« Odgovori #6 : 24-09-2015, 18:13:49 »
Nakon što je stroj odradio svoje, pokupio sam par suvislih, donekle živih, ali grdo nastradalih grabića.  Vidim da tjeraju novi pupovi...znam da nisu nešto ali ipak što mislite, imaju li šanse?
'Slika je lijepa onda kada je možemo gledati bezbroj puta, a da joj se svaki puta iznova divimo.' M. Fizi

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Jesensko kolekcioniranje yamadorija
« Odgovori #7 : 25-09-2015, 09:09:45 »
Lijepo je što si spasio drvca od propasti.Mislim da u blizini i okolici sigurno ima dosta zdravih i neoštečenih grabova pogodnih za bonsai-pogotovo takvih mlađih.Moraš istrenirati oko,imati viziju kako bi drvce moglo izgledati za par godina i tražiti i biti uporan.Svake godine nekoliko i imaš ih za 20 godina kao ja,stotinu.. :zamisljen:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!