Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Novi član: Carpinus betulus - obični grab  (Posjeta: 8990 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Loni_Bonsai_Nk

Novi član: Carpinus betulus - obični grab
« : 14-09-2015, 20:31:29 »
Pozdrav svima.Nov sam u ovom lijepom hobiju i veliki sam zaljubljenik u bonsai.Okacicu slike mog prvog bonsai drvceta(grab) pa bih molio iskusnije bonsaiste za neki savjet.Ako treba da orezem biljku,kako i kuda to da uradim...Sta mi je ciniti sa njim?

Offline alexhor

Odg: Novi član: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #1 : 14-09-2015, 23:19:06 »
Dobrodošao na forum.
Razdvojio sam ti temu pa ovdje možeš stavljati i ostale svoje fotke kasnije.
Što se tiče tvog graba, iskreno, i nije baš neki, ali nemoj da te to obeshrabri. Posađen je u zemlju, čini mi se, a to nije dobro rješenje. Imaš na forumu sve o supstratima pa da počneš malo razmišljati o tome. Biljka je mala i možda ćeš od ne napraviti nekakav shohin, jer ovo neće dalje rasti deblje nego je sad.
A sad nemoj ništa raditi, kako je tako je, on sad skuplja energiju u korijen, pa neki radovi mogu početi tek u proljeće, a do tada ćeš , siguran sam, imati već malo više znanja koje ćeš steći ovdje na forumu. Sretno :)

Offline Loni_Bonsai_Nk

Odg: Novi član: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #2 : 15-09-2015, 10:08:20 »
Posadjen je u mjesavinu obicnog komposta za cvijece i sumske zemlje jer je u Niksicu nemoguce naci neki od supstrata :(

Offline alexhor

Odg: Novi član: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #3 : 15-09-2015, 11:06:56 »
To ti može biti mali problem. Nadam se da si pročitao ove dvije strane: http://www.hobibonsai.com/index.php?topic=892.0
To su osnove kak bi trebalo biti, ili bar što bliže tome.

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Novi član: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #4 : 15-09-2015, 14:44:21 »
Mlado drvo,teško da će od njega biti neki ekstra jamadori.Ali neki mali shonin kao što kaže Alex , da.Na proljeće ga treba samo povratno prikratiti i oblikovati.I tako godinu za godinom.Dabljat će sa malo ali ipak hoće s vremenom.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Loni_Bonsai_Nk

Odg: Novi član: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #5 : 12-03-2016, 18:11:54 »
Pozdrav bonsaisti. Doslo je vrijeme za presadjivanje graba  :mdr: Posadio sam ga samo u kuglice glinapora,na dnu sam stavio krupnije a oko korijena i na vrhu sitnije. Da li je to ok ili sam trebao pomjesati kuglice sa nekim kompostom ili necim slicnim? Trudio sam se da kuglice dobro nabijem oko korijenove bale ( koju nisam dirao niti skracivao samo sam je dobro ocistio i oprao od zemlje) ali mi drvce nije bas cvrsto ( malo je klimavo). I ako moze neki savjet kako i kuda da ga orežem. Hvala unaprijed na odgovorima.

Offline grabar

Odg: Novi član: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #6 : 12-03-2016, 18:30:59 »
Pre krupan ti je taj glinapora po meni jesi smješao treseta sa tim glinapora? drvo ti je premlado da bi bio neki yamadori da ih je takvih 4-5komada pa ih skupa posadit u šumicu

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Novi član: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #7 : 12-03-2016, 18:46:37 »
Sve to moraš sad povratno skratiti i formirati nekakvo malo stabalce.Donje grane bi ti trebale biti duže a prema vrhu sve kraće,malo u trokut,da dobiš nekakvu formu.I onda ponovo pustiš da raste.Ako bude dobar prirast još jednom prikratiti grane tokom ljeta.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Loni_Bonsai_Nk

Odg: Novi član: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #8 : 12-03-2016, 18:57:13 »
Pre krupan ti je taj glinapora po meni jesi smješao treseta sa tim glinapora? drvo ti je premlado da bi bio neki yamadori da ih je takvih 4-5komada pa ih skupa posadit u šumicu

Samo sam ga posadio u kuglice,nisam miješao ni sa čim...

Offline Loni_Bonsai_Nk

Odg: Novi član: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #9 : 12-03-2016, 18:58:49 »
Sve to moraš sad povratno skratiti i formirati nekakvo malo stabalce.Donje grane bi ti trebale biti duže a prema vrhu sve kraće,malo u trokut,da dobiš nekakvu formu.I onda ponovo pustiš da raste.Ako bude dobar prirast još jednom prikratiti grane tokom ljeta.

Kako misliš "povratno skratiti"?

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Novi član: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #10 : 12-03-2016, 19:05:52 »
To je stručni termin-povratni rez.Znaći skratiti grane ili kako grane rastu ti ih prikračuješ da ne budu preduge.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Helio

Odg: Novi član: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #11 : 12-03-2016, 19:42:52 »
Pozdrav bonsaisti. Doslo je vrijeme za presadjivanje graba  :mdr: Posadio sam ga samo u kuglice glinapora,na dnu sam stavio krupnije a oko korijena i na vrhu sitnije. Da li je to ok ili sam trebao pomjesati kuglice sa nekim kompostom ili necim slicnim? Trudio sam se da kuglice dobro nabijem oko korijenove bale ( koju nisam dirao niti skracivao samo sam je dobro ocistio i oprao od zemlje) ali mi drvce nije bas cvrsto ( malo je klimavo). I ako moze neki savjet kako i kuda da ga orežem. Hvala unaprijed na odgovorima.

Uzmi neki štapić ili šrafciger zabij ravno i malo prodrmaj lijevo-desno i tako na par mjesta uoko drva i slegnit će se bolje kuglice oko korijena. Možeš bacit šaku treseta na vrh da se sve malo kompaktira i da ti duže drži vlagu. Valjat će ti to ljeti. Meni japanski javori stoje u tome i ništa im ne fali.Stoje čvrsto bez mrdanja. Baš krenuli ovih dana.

Offline Loni_Bonsai_Nk

Odg: Novi član: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #12 : 17-03-2016, 16:16:30 »
Orezao sam grab,da li je ovo ok? Ima nekoliko grancica koje idu ka.dolje (ne znam da li se dobro vide na slici) Da li bi ih trebalo ispraviti da budu paralelne i kako to da uradim?

Offline Adrian

Odg: Novi član: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #13 : 17-03-2016, 17:07:59 »
Prije nekoliko godina prošao sam Crnu Goru uzduž i poprijeko.
Ako se negdje isplati preselit zbog yamadorija onda je to CG.
Molim te baci ovu grančicu, odi malo po svojoj predivnoj prirodi, imaš tamo ono nešto o čemu mi ovdje samo maštamo.
Ja tu imam jedino Nikšićko....

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Novi član: Carpinus betulus - obični grab
« Odgovori #14 : 17-03-2016, 21:53:10 »
One tri grane na vrhu trebaju biti minimalno kraće za pola.A tamo između njih je jedna mala grančica koju treba pretvoriti u novi vrh-sa žicom je malo preusmjeriti prema gore.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!