Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Vosak da ili ne?  (Posjeta: 9243 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline jurica

Odg: Vosak da ili ne?
« Odgovori #15 : 02-10-2015, 15:02:32 »
Ajd da se ponovo uključim, mada mi se neda piskarati... Ništa na svijetu nije crno/bijelo.... Walter je na početku tvrdio da ne stavlja ništa i da ne treba stavljati ništa, međutim u zadnje vrijeme zagovara neku kremu za ruke ili tako nešto... i opet mislim da ju ne stavlja uvjek na svako drvo i u svakoj prilici. U principu kod orezivanja ja ne stavljam ništa, kod junipera uvijek mažem voćarskim voskom sve pa i najmanje rezove, kod jesenjeg ili rano proljetnog iskopa mažem voskom rezove da spriječim isušivanje u vremenu do pupanja dok kod vađenja neposredno prije pupanja niti ne možete staviti vosak jer sokovi izbijaju na mjestu reza, kod drilanja opet ne stavljam ništa osim kod grana koje bi od isušivanja mogle biti ugrožene (mislim da kod drilanja Walter najviše upotrebljava dotičnu kremu), plastičnu foliju i plastelin koristim kod nacjepljivanja grana, aluminijsku foliju koristim tamo gdje je uklonjena velika grana ili korijen a ne želim imati ružan kalus ili rupu... I opet sve nabrojano ovisi od vrste do vrste, primjerice na bor ne treba stavljati vosak kad sam otpušta smolu međutim ponekad u vegetaciji voskom možete sprijećiti odumiranje grane uslijed "smoljenja" ako je nehotice oštećena.... Dakle, u bonsaiu nema univerzalnog stava ni po ovako banalnom pitanju, a kamoli po pitanju substrata, gnojenja, a o oblikovanju da i ne govorim.....
U potpunosti se slažem sa svim napisanim u ovom Galovom postu .

Offline alexhor

Odg: Vosak da ili ne?
« Odgovori #16 : 02-10-2015, 15:19:19 »
Ekipa, nadam se da nisam ja podgrijao atmosferu oko ovog mazanja. Walter svoje teorije i sam temelji na učenjima dr. Shigoa, a kako i Gal kaže nije sve crno bijelo, no da bi prepoznali nijanse sive moramo znati principe.
U redu je slušati nekoga tko kaže ne mazati i vjerovati u njegovu prosudbu i točka. Zašto ne.
Deviza je - saslušaj svakoga i napravi po svome (s naglaskom da ovo "po svome" prije i poslije saslušavanja nije više isto).

Offline sanjinko

Odg: Vosak da ili ne?
« Odgovori #17 : 02-10-2015, 20:57:11 »
Alex ma nikakvo podgrijavanje.ja u potpunosti u poslu,životu,svemu pa i ovoj umijetnosti poštujem ljude koji su sve ovo gore napisano "proživjeli"i to mi je zvijezda vodilja.ja volim kad gal komentira jer su mu svi komentari mala škola.
i ja sam se na svojoj koži opekao glede supstrata,gnojenja itd i ne sumnjam da ako uvidim da je nešto bolje da to neću prihvatiti.što se tiće teme mazanja i ja ću kao i Igor(kojeg najviše davim pitanjima)vjerojatno nakon drilanja velikih i debelih grana mazati uz rub kore sa ovom kremom jer po njegovim riječima brže i bolje kalusira i ja mu vijerujem.i šta je Gal napisao nije sve crno i bijelo,nego je nekad i dobro sam doći do spoznaje.