Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Vosak da ili ne?  (Posjeta: 9237 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline rerom

Vosak da ili ne?
« : 29-09-2015, 07:53:51 »
Interesira me čime na bjelogorici premazujete, ili ne premazujete, veće rane nakon skraćivanja debla i većih grana? Vosak ostavlja ružne tragove pa ga izbjegavam..ima li još nešto, po mogućnosti dobavljivo?
'Slika je lijepa onda kada je možemo gledati bezbroj puta, a da joj se svaki puta iznova divimo.' M. Fizi

Offline DonQuijote

Odg: Vosak da ili ne?
« Odgovori #1 : 29-09-2015, 08:29:58 »
Postoji neka japanska masa, izgleda otprilike kao plastelin a slično se i ponaša, dakle lako se skida. Ima je za kupiti u MBM Lučko ili je barem nekada bilo.

Ja odavno ne koristim baš ništa. Walter je na jednom seminaru objašnjavao da od toga nema nikakve koristi jer se samo ispod te mase sakupljaju gljivice i boleštine a nama je u interesu da se rana što prije osuši.

 Veli da ta smjesa zapravo služi da ublaži rane na duši vlasnika drva ili onoga koji radi rez ali da drvu ne pomaže niti mu je to potrebno  :happy2:

Offline gal

Odg: Vosak da ili ne?
« Odgovori #2 : 29-09-2015, 10:21:12 »
Za velike rane na deblu najbolje rezultate daje aluminijska folija cjeli brže i ujednačeno bez velikih i ružnih zadebljanja.

Offline rerom

Odg: Vosak da ili ne?
« Odgovori #3 : 29-09-2015, 11:07:10 »
Gal, nešto sam već čitao o zadovoljnim korisnicima alu folije...ima li kakva posebnost za uspješno korištenje za tu namjenu..radi se o nekoj posebonj foliji, ili?
'Slika je lijepa onda kada je možemo gledati bezbroj puta, a da joj se svaki puta iznova divimo.' M. Fizi

Offline jurica

Odg: Vosak da ili ne?
« Odgovori #4 : 29-09-2015, 13:28:33 »
Meni je W.P. preporučio kremu za ruke od Nevena kupiš u DM -u za male novce , njom premažem veće rezove i mjesta di sam jako drilao samo uz koru (ne premažem cijelu površinu).
Koristim i pčelinji vosak za cjepljenje ali ga je jako teško naći u prodaji ja trošim zadnje grame.

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Vosak da ili ne?
« Odgovori #5 : 29-09-2015, 20:50:41 »
Ja koristim nešto slično kao i Jurica,prirodna masa na bazi pčelinjeg voska i prirodnih smola.Mažem samo uz rub,djelove kore.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline rerom

Odg: Vosak da ili ne?
« Odgovori #6 : 01-10-2015, 08:37:24 »
Pronašao na jednom stranom bonsai blogu da se može koristiti i cement..kaže: ' Explaining that last year he used cement after scraping out the soft and pulpy wood from the wound.  He explained that it's important for most deciduous trees to completely heal big wounds, otherwise long term health issues often arise. The cement provides the hard surface which is required in order to get wounds to close. ' Koristio netko maybe?  :zbunjen:
'Slika je lijepa onda kada je možemo gledati bezbroj puta, a da joj se svaki puta iznova divimo.' M. Fizi

Offline jurica

Odg: Vosak da ili ne?
« Odgovori #7 : 01-10-2015, 08:57:14 »
Da  :mdr: ... poslije uzmeš štemalicu i  :pilanje: :drilling: po meni totalno nepraktično , ja to neću nikad raditi .

Offline alexhor

Odg: Vosak da ili ne?
« Odgovori #8 : 01-10-2015, 09:02:42 »
Ja mažem samo gornje strane trupca kod yamadorija da spriječim gubljenje vlage. Taj dio se kasnije ionako uklanja.
A što se tiče mazanja svugdje drugdje - compartmentalization, rana drveta ne zarasta kao kod čovjeka ili životinje, ne liječi se nego stvara barijeru između mrtvog i zdravog drveta, bolesno odbacuje:
http://walter-pall-bonsai.blogspot.hr/2009/01/about-sealing-wounds-on-trees.html
http://cartagenabonsai.blogspot.hr/2013/10/seal-or-not-compartmentalization-theory.html
http://www.sfgate.com/homeandgarden/article/Alex-Shigo-pioneered-tree-friendly-pruning-2483982.php

I nadalje, netko je jednom negdje napisao da posebne paste ako se već koriste imaju određena svojstva, pa npr. sadrže fungicid, pa nisu pretvrde, pa nisu premeke, pa ne sadrže štetne tvari, pa se ne ispiru, pa se lako oljušte, pa svašta nešta, pa onda sve barem ima "nekakvog" smisla, no beton, paste za zube, vazelini i ostale kreme, moj je stav da nisu potrebne niti korisne. Ono s alufolijom, ajde, možda, ne lijepi se za drvo, ali ni ne štiti od bakterija, eventualno zadržava vlagu.

Offline Helio

Odg: Vosak da ili ne?
« Odgovori #9 : 01-10-2015, 14:29:05 »
Pronašao na jednom stranom bonsai blogu da se može koristiti i cement..kaže: ' Explaining that last year he used cement after scraping out the soft and pulpy wood from the wound.  He explained that it's important for most deciduous trees to completely heal big wounds, otherwise long term health issues often arise. The cement provides the hard surface which is required in order to get wounds to close. ' Koristio netko maybe?  :zbunjen:

Cement na engleskom ima više značenja,ne mora biti da je to beton.

Offline alexhor

Odg: Vosak da ili ne?
« Odgovori #10 : 01-10-2015, 14:48:28 »
Ma dobro, rekao sam beton kolokvijalno. Dakle ovome treba posvetiti puno pažnje a najbolje je u Google upisati "Alex Shigo filetype:pdf" (bez navodnika), pa dobiti pregršt krasnih pdfova koji objašnjavaju princip i način na koji se drvo bori s ranama.
Postoje teorije da nezatvaranje rana dovodi to trajnog oštećenja drveta i moguće bolesti. No postopje i upravo obrnute teorije. Svi smo vidjeli šuplje stablo ali nikad se nismo pitali kako je do toga došlo. Vjerojatno od odrezane grane, ali na to nije utjecalo mazanje. Ako voskom zatvoriš bakterije i druge smradove oni će ionako uništiti tvrdo drvo iznutra u finim toplim i vlažnim uvjetima. Jednako tako ako ranu NE zatvorimo može doći do istoga. Shigo je sve lijepo objasnio i nacrtao, a cijela priča je očito u pravilnom rezanju grana. Iako su njegove teorije ispravne i prihvaćene i arborikulturi, ponekad nisu u potpunosti primjerene za bonsai (jer neke rezove moramo raditi). No ovjašnjavanje principa zacijeljivanja drva svakako može pomoći svakome da se odredi prema vlastitom stavu o mazanju ili ne-mazanju.
Ključna riječ je branch collar (ili u nekakvom slobodnom prijevodu "okovratnik" grane, "spojnica" ili nešto slično) koji je i zadužen za obranu od mikroorganizama u slučaju štete. Brojne ilustracije pokazuju kako drvo izgleda u presjeku nakon par kad je grana odrezana ispravno i neispravno. Mazao ili ne mazao drvo može istrunuti iznutra.  Da sad ne tražim u jednom od PDFova su dvije slike s istog drveta s dvije manje rane, odrezane istovremeno, jedna je premazana druga nije. Zarasle su obje ali je ova premazana imala tamne fleke od voska i bolje se isticala. Na žalost ne zna se kako izgleda drvo ispod kore. Kad drvo kalusira preko rane, to je fasada koja ne znači da je drvo iznutra zdravo.
Ah, zabrbljao se....uglavnom, malo toga sam do sad na svom drveću napravio po dr. Shigou, ali čovjek uči dok je živ.

Offline Helio

Odg: Vosak da ili ne?
« Odgovori #11 : 01-10-2015, 15:54:33 »
Mora se uzeti u obzir da je rad dr.Shigo-a ipak vezan uz šume,drvorede i sl.
dakle velika stable,puno većih proporcija od bonsai-a. Kad bi pratili te upute,onda nikad ne
bi sjekli deblo ili debele grane da bi dobili novi vrh.

Offline alexhor

Odg: Vosak da ili ne?
« Odgovori #12 : 01-10-2015, 16:00:38 »
Mora se uzeti u obzir da je rad dr.Shigo-a ipak vezan uz šume,drvorede i sl.
dakle velika stable,puno većih proporcija od bonsai-a. Kad bi pratili te upute,onda nikad ne
bi sjekli deblo ili debele grane da bi dobili novi vrh.
Slažem se i napisao sam "Iako su njegove teorije ispravne i prihvaćene i arborikulturi, ponekad nisu u potpunosti primjerene za bonsai (jer neke rezove moramo raditi)".
No i kod tih rezova dobro je znati što se događa kod drveta. Bakterije su tu i za velike i za male. :) Zato ja uglavnom ne mažem...

Offline sanjinko

Odg: Vosak da ili ne?
« Odgovori #13 : 02-10-2015, 08:52:50 »
bit ću možda malo i bezobrazan,pa mi oprostite.već par puta čitam tu o nekim dilemama glede ajmo reći hortikulturalnih stvari.e sad šta mislim,većina starijih je bila barem na jednom walterovom predavanju i čovijek kaže:"ne stavljajte ništa na ranu,nema smisla(tim nekim riječima),e sad zašto nitko ne ustane i ne kaže mu:"to nije dobro,niste u pravu".i ond dodjemo na forum pa opet rasprava,TREBA-NETREBA.čovijek ima  nekoliko stotina drva,bavi se time koliko ja godina imam i ko sam ja da sumnjam u to.ovo šta i DON kaže ne stavljati ništa!a ako netko misli da je to bez veze neka stavlja i dalje!
I da oprostite na tonu poruke

Offline gal

Odg: Vosak da ili ne?
« Odgovori #14 : 02-10-2015, 09:40:38 »
Ajd da se ponovo uključim, mada mi se neda piskarati... Ništa na svijetu nije crno/bijelo.... Walter je na početku tvrdio da ne stavlja ništa i da ne treba stavljati ništa, međutim u zadnje vrijeme zagovara neku kremu za ruke ili tako nešto... i opet mislim da ju ne stavlja uvjek na svako drvo i u svakoj prilici. U principu kod orezivanja ja ne stavljam ništa, kod junipera uvijek mažem voćarskim voskom sve pa i najmanje rezove, kod jesenjeg ili rano proljetnog iskopa mažem voskom rezove da spriječim isušivanje u vremenu do pupanja dok kod vađenja neposredno prije pupanja niti ne možete staviti vosak jer sokovi izbijaju na mjestu reza, kod drilanja opet ne stavljam ništa osim kod grana koje bi od isušivanja mogle biti ugrožene (mislim da kod drilanja Walter najviše upotrebljava dotičnu kremu), plastičnu foliju i plastelin koristim kod nacjepljivanja grana, aluminijsku foliju koristim tamo gdje je uklonjena velika grana ili korijen a ne želim imati ružan kalus ili rupu... I opet sve nabrojano ovisi od vrste do vrste, primjerice na bor ne treba stavljati vosak kad sam otpušta smolu međutim ponekad u vegetaciji voskom možete sprijećiti odumiranje grane uslijed "smoljenja" ako je nehotice oštećena.... Dakle, u bonsaiu nema univerzalnog stava ni po ovako banalnom pitanju, a kamoli po pitanju substrata, gnojenja, a o oblikovanju da i ne govorim.....