Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Pozdrav!  (Posjeta: 12856 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline bodul

Pozdrav!
« : 10-10-2015, 13:44:12 »
Pozdrav svima nov sam na forumu i u svijetu bonsaia postavicu nekoliko slika mojih biljcica, prijedlozi  o oblikovanju komentari i kritike se su dobrodosle...nisu nesto posebno no kao pocetnika me vesele....na slikama su jedna maslina oblica i jedna divlja prikupljena na litici prije 2 dana, biljka meni nepoznate vrste mislim da je zimzelena.

Offline bodul

Odg: Pozdrav!
« Odgovori #1 : 10-10-2015, 13:50:51 »
Neznam kako poslati sliku pise da je datoteka prevelika. ..

Offline bodul

Odg: Pozdrav!
« Odgovori #2 : 10-10-2015, 14:12:45 »
Evo slika

Offline grabar

Odg: Pozdrav!
« Odgovori #3 : 10-10-2015, 17:54:33 »
pozdrav bodule dobro došao na forum, btw šta ti je onaj najlon na sliki broj 3

Offline bodul

Odg: Pozdrav!
« Odgovori #4 : 10-10-2015, 18:11:21 »
Hvala, posadena je na kamenu pa plastika sprjecava isusivanje korjencica.

Offline jurica

Odg: Pozdrav!
« Odgovori #5 : 10-10-2015, 18:58:56 »
Gle , prva stvar supstrat u što su posađena drva " živi očaj" kratki život skoro im je zagarantiran.
Druga stvar ako su to sada vađena drva pod obavezno skidaj svo lišće jer opet na tim zimzelenim vrstama si ih sa lišćem skoro pa osudio na smrt.
Možda zvuči grubo ovo što ti pišem ali to je tako i ne mogu napisati u blažem obliku.
I dobro došao na forum i dugo da se družimo ovdje.

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Pozdrav!
« Odgovori #6 : 11-10-2015, 13:53:28 »
Dobro došao.U zaleđu tvojega Splita ja bih pronašao takve divlje masline da im ove nebi bile ni do gležnja a kamoli do koljena.Moraš krenuti sa boljom robom.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline alexhor

Odg: Pozdrav!
« Odgovori #7 : 11-10-2015, 15:06:45 »
Bodule, dobrodošao na forum. Nemoj odustati od ideje da i dalje budeš zainteresiran za ovaj lijepi i opuštajući hobi. I nemoj zamjeriti starijim forumašima što možda djeluju malo netrpeljivo. Vjeruj da je to iz dobrih pobuda, naime istu stvar su već ponovili stotinama puta, uglavnom onim koji tek počinju s bonsaijem.
No kako je rečeno, ti sad imaš tek mladice masline kod kojih će proces nastanka vrijednog bonsaija biti težak i dugotrajan ukoliko ti se prije ne osuše.
Možda da još malo prokrstariš po forumu i pročitaš sve teme za početnike, da iskoristiš slobodno vrijeme za čitanje i učenje, da već u glavi dobiješ kakvu takvu sliku. Ovaj hobi počinješ prvim korakom, a ti si trenutno na minus trećem (ako takav redni broj postoji).
Ova zemlja u posudama ti je loše rješenje i vodi brzoj frustraciji i odustajanju. Od ovih grančica možeš jedino uz pravilnu njegu napraviti nekakav shohin kroz par godina, ali onakav koji neće imati karakteristike starog drveta, uvijek će u njemu biti ona početna "mladica". Za ovo što si napravio, nemoj se ljutiti, nitko ti ne može dati nekakav pametan savjet kako da dalje razvijaš biljke u bonsai.  Ono što je važno, po meni, je da prežive i da se pošteno zakorijene, a njigova forma je potpuno nebitna, ovo je sad borba za život, nikakvo korijenje preko kamenja, najloni, plastike, rezanja, žicanja i drugo. Nema čarolije zas nastanak bonsaija. Ako imaš kakav komad zemljice u blizini najbolje da ih istaviš da tamo prirodi rastu još par godina da ojačaju i dobiju smisao.
Još jednom, dobrodošao si na forum, i slobodan si postavljati pitanja (dapače), ali nemoj preskakati korake, žuriti i biti nestrpljiv, nemoj nabavljati biljke, provjeri prvo jesi li dobro smislio što ćeš, dok ne postaneš sam siguran u to što radiš i što će ti biti sljedeći korak. Da si ovdje pitao možeš li izvaditi maslinu debljine 1 cm i posaditi je u posudu u običnu zemlju svi bi ti ovdje rekli "nemoj". No iskopao si što si iskopao i sad trebaš pomoć, probaj osigurati da prežive, a sve druge bonsai tehnike za sad zaboravi.

Offline bodul

Odg: Pozdrav!
« Odgovori #8 : 12-10-2015, 00:14:56 »
Sve su kritike na mjestu pocetnik sam i greske su sastavni dio ucenja. ...ove dvije malo deblje maslinice su toj zemlji 4-5 godina nova je divlja i zelenika. ...znaci da zelenici i divljoj maslinici odstranim lisce kako bi preusmjerile snagu na korijenje.shvacam Da potencijal ovih biljaka nije velik no nije ni moje znanje   tako da nisam ni smatrao da ce postati nekakvi legendarni bonsai i biljke nisam ni birao da budu znam i sam prepoznati prekrasan primjerak yamadoria ali smatram da jos nisam dostojan takve biljke no na necemu moram uciti...slazem se da je kvaliteta supstrata nikakva no ode bas i neman nekog velikog izbora i iskren opcenito sav materijal koji se spominje po bonsai stranicama neznam gdje nabaviti.Zahvaljujem na odgovorima.

Offline alexhor

Odg: Pozdrav!
« Odgovori #9 : 12-10-2015, 00:22:00 »
Sve u svoje vrijeme, ovi dolje dalmatinci ti povremeno imaju grupne narudžbe spaljene gline (Floreopor) iz Međimurja pa uvijek prati na forumu kad se tako nešto dogodi. Najčešće to bude proljeće.

Offline Helio

Odg: Pozdrav!
« Odgovori #10 : 12-10-2015, 00:58:21 »
Sve su kritike na mjestu pocetnik sam i greske su sastavni dio ucenja. ...ove dvije malo deblje maslinice su toj zemlji 4-5 godina nova je divlja i zelenika. ...znaci da zelenici i divljoj maslinici odstranim lisce kako bi preusmjerile snagu na korijenje.shvacam Da potencijal ovih biljaka nije velik no nije ni moje znanje   tako da nisam ni smatrao da ce postati nekakvi legendarni bonsai i biljke nisam ni birao da budu znam i sam prepoznati prekrasan primjerak yamadoria ali smatram da jos nisam dostojan takve biljke no na necemu moram uciti...slazem se da je kvaliteta supstrata nikakva no ode bas i neman nekog velikog izbora i iskren opcenito sav materijal koji se spominje po bonsai stranicama neznam gdje nabaviti.Zahvaljujem na odgovorima.

Floreopor imaš u, Pevec- Kastela, Sjeme-Solin poviše Konzuma(ex Mercatora), a naleti i pumice u Jadra kod City centra.
Šta se maslina tiče ljudi odvaljenu granu od starog debla,bez korijenja stave u zemlju i vata se 90%.
Tako su čak i obnavljali maslinike kad bi bura počupala stare masline.
Za jedno mjesec će se brat i čistit masline bit će grana koliko očeš i to jedno pet,šest puta debljih od tvojih. Imat češ puno veće šanse i bolja drvca ako zabiješ jedno 10-etak komada u zemlju pa šta se uvati. Floreopor uvijek možeš iznova upotrijebit.

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Pozdrav!
« Odgovori #11 : 12-10-2015, 11:04:58 »
Jedan posjet Mariji i Andriji u Kaštelima,što ji desetak km od Splita,više će ti znaćiti nego mjeseci pisanja ovdje po forumu.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline bodul

Odg: Pozdrav!
« Odgovori #12 : 12-10-2015, 11:20:43 »
Onda cu u nabavku, bez alata nema zanata...da slazen se u vezi maslina u familiji imamo neke maslinike i bas sad u jesen posli berbe pri orezivanju se vade guke (izdanci) i svi se primu osim ako nije doslo do naglog leda ili slično....imam nedavno prokrcen teren tako da tu cu vjerovatno naic na kakvu interesantnu biljku. A sto se tice maslina u pitarima ukoliko nema kruva od njih mogu ih posadit u polje di ce rast nesmetano kao stabla a sebi za predbonsai nac nesto sa vise potencijala.

Offline Helio

Odg: Pozdrav!
« Odgovori #13 : 12-10-2015, 15:20:01 »
Ma ima kruva od maslina i doslovno i u pitaru,ali za tvoje je još prerano. Pa to je ideala kad imaš
zemlje neka raste u zemlji ne daj joj da raste puno uvis i za par godina možeš u posudu s njom.
Par puta se parkiraš na njoj i eto pokreta debla. Ali baš za pravu bonsai maslinu ti treba neka sa korom ,a to znaš koliko  joj treba da se napravi jedno 30-40god. I to san malo reka.

Offline alexhor

Odg: Pozdrav!
« Odgovori #14 : 12-10-2015, 17:30:29 »
Jedan posjet Mariji i Andriji u Kaštelima,što ji desetak km od Splita,više će ti znaćiti nego mjeseci pisanja ovdje po forumu.
kofi kofi kofi