Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Drilanje drva kruške  (Posjeta: 5345 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline rerom

Drilanje drva kruške
« : 26-08-2015, 11:48:45 »
Može li netko napisati kada je najbolje vrijeme u sezoni za odraditi drilanje?
'Slika je lijepa onda kada je možemo gledati bezbroj puta, a da joj se svaki puta iznova divimo.' M. Fizi

Offline alexhor

Odg: Drilanje drva kruške
« Odgovori #1 : 26-08-2015, 13:23:07 »
Ja mislim da je proljeće super, posebno nakon što si orezao grane pa imaš prostora za rad i viziju, kreće vegetacija itd. No ako drulaš isključivo mrtvo drvo onda to biljka niti ne osjeti, osim ako nije dobro povezana pa prodrmaš korijenje. Ja sam dud drilao prije mjesec dana ali je jako vigorast i dobro je podnio.
No ovdje ima svakako onih koji su drilali više od mene pa će bolje znati reći...

Offline jurica

Odg: Drilanje drva kruške
« Odgovori #2 : 26-08-2015, 14:41:43 »
Proljeće je najbolje za to odraditi i biljka podnese lakše i puno brže zacjeljuje .

Offline rerom

Odg: Drilanje drva kruške
« Odgovori #3 : 27-08-2015, 09:04:21 »
Naime, ova kruška je prvotno trebala biti iskopana i uništena...spasio sam ju, te joj odrezao/skratio deblo prošlog proljeća. Najprije sam imao u planu drvo sljedećeg proljeća presaditi u teglu, no sad si mislim bih li  radije ostavio ovako u zemlji još god. dana, a na proljeće umjesto seljenja u teglu, još skratio deblo, izdrilao ju i pokušao od mladih grana formirati početak nove krošnje...molim iskusne za korisne savjete.
'Slika je lijepa onda kada je možemo gledati bezbroj puta, a da joj se svaki puta iznova divimo.' M. Fizi

Offline DonQuijote

Odg: Drilanje drva kruške
« Odgovori #4 : 27-08-2015, 12:10:41 »
Skrati i ostavi u zemlji, eventualno usmjeri donje grane tako da ne postanu predebele. Onda vadiš, pa tek onda drilaš, pa tek onda formiraš krošnju. I ne zaboravi da je jedna operacija godišnje ono što drvo može podnijeti, a nakon vađenja ovisno o vrsti prvu godinu ili dvije se ništa ne radi. Sve dok nisi siguran da je drvo dobro i zdravo.
Znam da bi sve odjednom ali to je najbolji način da ga ubiješ.

Offline rerom

Odg: Drilanje drva kruške
« Odgovori #5 : 27-08-2015, 16:59:07 »
Ako sam dobro shvatio, trebao bih pričekati do proljeća, pa onda najprije skratiti deblo i ostaviti još godinu u zemlji, a tek onda seliti u teglu..pa onda nakon još godinu razmišljati o drilanju?...ili?
'Slika je lijepa onda kada je možemo gledati bezbroj puta, a da joj se svaki puta iznova divimo.' M. Fizi

Offline jurica

Odg: Drilanje drva kruške
« Odgovori #6 : 27-08-2015, 18:59:37 »
Ako sam dobro shvatio, trebao bih pričekati do proljeća, pa onda najprije skratiti deblo i ostaviti još godinu u zemlji, a tek onda seliti u teglu..pa onda nakon još godinu razmišljati o drilanju?...ili?
Skrati i vadi sadi u posudu i ne diraj najmanje jednu godinu. Ostavi grane koje smatraš da će ti trebati kod budućeg dizajna drva ali ih skrati tako da ti na greni ostanu maksimalno tri pupa.

Offline jurica

Odg: Drilanje drva kruške
« Odgovori #7 : 27-08-2015, 19:09:37 »
Ja bi je tu negdje kratio (crvena crta)  na osnovu što vidim na slici , ali drvo treba vidjet uživo pa onda donijet odluku!

Offline rerom

Odg: Drilanje drva kruške
« Odgovori #8 : 27-08-2015, 20:31:42 »
Jurice hvala za savjet...obzirom da na prvoj fotografiji nije vidljiv batrljak stare grane, mislim da bi radije sjekao deblo malo više od onoga gdje si predložio, te novi vrh krošnje formirao iz tog batrljka. Mislim da je jasnije na ovoj fotki
'Slika je lijepa onda kada je možemo gledati bezbroj puta, a da joj se svaki puta iznova divimo.' M. Fizi

Offline alexhor

Odg: Drilanje drva kruške
« Odgovori #9 : 30-08-2015, 00:51:21 »
Ja sam bliže Juričinoj ideji. ovo kraćenje bi bilo nisko (ako ne može još niže) i stvaraš novi vrh pod priličnim kutem, to daje i pokret itd. Batrljak mi se čini malo previsoko., pa kad dodaš izrast dobit ćes previsoko drvo. No to je na prvu loptu. Ne zaboravimo da i tvoja ideja može u eventualno nekom drugom stilu, teško je reći prema slici.
Da ja ovo radim, radio bih samo cut&grow i ostavio tamo gdje je, u zemlji, jer će tamo najbrže rasti, za dvije tri godine u zemlji možeš razviti deblo s lijepim zmijolikim pokretom, a krošnja zatim neće biti veliki problem.

Offline rerom

Odg: Drilanje drva kruške
« Odgovori #10 : 27-09-2015, 15:15:32 »
Alexhor,  ako ostavim u zemlji, benefit je brže debljanje postojećih grana, pa pretpostavljam da ih onda ne bi smio kratiti, eventualno usmjeriti žicom?
'Slika je lijepa onda kada je možemo gledati bezbroj puta, a da joj se svaki puta iznova divimo.' M. Fizi

Offline alexhor

Odg: Drilanje drva kruške
« Odgovori #11 : 27-09-2015, 21:37:14 »
Pa vrh kratiš uvijek nakon što krene novi pup tako dobivaš sužavanje i zato velim da trebaš ići nisko.
Pogledaj ovdje pod "developing the trunk": http://www.bonsaiprimer.com/trunk/trunk.html
Ova cut&grow tehnika naravno bolje funkcionira s drvetom u vrtu nego u posudi, barem što se tiče brzine.

Ali ok, ne inzistiram jer po slikama se ne vidi kako drvo točno izgleda, vjerojatno ima više rješenja i mogućnosti. Samo ne žuri, ne treba sve odjednom. Prvo zdravlje, a onda ljepota.

Offline rerom

Odg: Drilanje drva kruške
« Odgovori #12 : 29-09-2015, 12:51:47 »
A na koji način najbolje odraditi kraćenje debla? Jel bolje najprije neki ravni, vodoravni rez, pa tek kasnije dodati konus/odrezati pod kutem, ovako nekako, ili ..? https://nebaribonsai.wordpress.com/2013/08/10/trident-maple-in-the-ground-2/
'Slika je lijepa onda kada je možemo gledati bezbroj puta, a da joj se svaki puta iznova divimo.' M. Fizi

Offline alexhor

Odg: Drilanje drva kruške
« Odgovori #13 : 29-09-2015, 13:10:35 »
Ja yamadori režem ravno ako nemam grane, da vidim gdje će izaći pup i potencijalni novi vrh. Nekad to nije na gornjem rubu. Kad krenu izboji onda režem dodatno ukoso od te grane da bi nekako napravio prijelaz. Ali ako već imam granu na yamadoriju koja će biti novi vrh odmah režem ukoso. Ako želiš napraviti izbočinu (nadajući se da će kalus to prekriti) onda piliš malo iznad željenog reza da bi mogao oblikovati grbu. No kod debljeg drveća mi to ne izgleda dobro, bolja mi je nekakva rupa, s žlijebom ili bez. Sve je jako individualno, od čovjeka do čovjeka, od drveta do drveta, pa onda još i u kombinacijama.

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Drilanje drva kruške
« Odgovori #14 : 30-09-2015, 09:52:55 »
Obično svi deblji rezovi idu ukoso.Većinom i žljebovi ili rupa.Tako lakše i brže kalusira.Ako i odrežeš ravno,onaj dio gdje ti je zamjenski vrh brže raste i bolje kalusira,a druga strana slabije i odumre prema dolje.Opet ti sve dođe ukoso.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!