Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Kandidati za vađenje 2016  (Posjeta: 5603 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline josipivesic

Kandidati za vađenje 2016
« : 03-01-2016, 10:10:40 »
Ovih dana sam intezivno hodao okolo i tražio kandidate za vađenje u proljeće. Volio bih s vama podijelit neke pa da čujem mišljenja. Nakon godinu dana sam uz dosta iščitavanja foruma i neta povećao kriterije pa krenuo u malo konkretnije i ozbiljnije formate...trenutno imam samo fotografije (loše  :mad2:) jedne bukve. ostale dobijete čim se ovaj snijeg istopi koji pada svu noć i evo nagurao na 30ak cm :P Ova bukva je debljine do nekih 20 cm i ima naglo sužavanje...zbog loše kamere i kuta fotkanja ne izgleda bas toliko primamljivo na fotkama, ali u zivo sam ostao paf s obzirom da sam ovo nasao u nasim bosanskim sumama bez lopate kamenja  :jezik: nebari je poprilično velik. malo sam ga naznačio bijelom linijom. I da...raste nekih 70ak cm uz veliku bukvu alii...ovaj ima svoj nebarij. inace nisam primjecivao takve nebarije na drvcima uz bukvu nego su imali jednu veliku zilu povezanu s velikom, na osnovu toga se tjesim da ovo drvo nema veze s velikim...ili ima ali nekom manjom zilicom. jer jer nemarij ima bas debele zile sa strana...steta sto nemam bolje fotke vec je mracak pado a iza devet sela  :nails: ....nadam se da ce vam se svidjet :whoot:

Offline josipivesic

Odg: Kandidati za vađenje 2016
« Odgovori #1 : 03-01-2016, 10:14:13 »
Isprike doticnoj mariji jer sam falio mjesto za temu :P  uglystupid

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Kandidati za vađenje 2016
« Odgovori #2 : 03-01-2016, 11:19:25 »
Ako nema spoj sa glavnom bukvom onda dobro.Izgleda zanimljivo.Trebat češ ići malo na šire kad češ je kopati da sačuvaš što više korjenja.I obavezno ostaviti sve sitne grančice po stablu sa pupovima,jer inaće se neće primiti.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline DonQuijote

Odg: Kandidati za vađenje 2016
« Odgovori #3 : 03-01-2016, 14:28:54 »
Sudeći po obliku, skoro bi se kladio da ima spoj sa susjednim drvom i da neće biti izvadivo, no ja sam baš  bolesno pesimističan što se tiče takvih bukvi, pa me nemoj slušati i probaj.

Offline grabar

Odg: Kandidati za vađenje 2016
« Odgovori #4 : 03-01-2016, 16:08:22 »
zanimljiva bukva ja bi je tako odrezao ovu tanku grančicu za vrh ako baci nove pupove po njoj i posadio naravno sve grančice pusti kao šta radova kaže

Offline LONICERA

Odg: Kandidati za vađenje 2016
« Odgovori #5 : 03-01-2016, 21:20:32 »
Sviđa mi se. Jedino je baš gotovo pa pravilo da takvi slatki kržljavci rastu iz korijena velikog drva. Držim palčeve da u ovom slučaju nije tako.

Offline brko

Odg: Kandidati za vađenje 2016
« Odgovori #6 : 03-01-2016, 21:29:49 »
  Nemam baš nikakvo iskustvo sa bukvama ,iz jednostavnog razloga što kod mene ne rastu,no mogu ti reći kako sam izvadio platanu koja je tako rasla na korijenu koje vodi iz matićnog debla.
  25 cm prije drvca sam presjekao glavni korijen i isto tako sa druge strane i slijedeće godine izvadio drvo i raste bez problema u posudi već šest godina.
  jedino nebari baš nije za pet,no ako sam pomogao bit će mi drago ,ako ne zaboravi.

Offline josipivesic

Odg: Kandidati za vađenje 2016
« Odgovori #7 : 04-01-2016, 09:33:20 »
Sviđa mi se. Jedino je baš gotovo pa pravilo da takvi slatki kržljavci rastu iz korijena velikog drva. Držim palčeve da u ovom slučaju nije tako.

Postoji li šansa da ne raste budući da stvarno ima svoj nebarij i to ogromne korjenčine koje se šire u stranu...jedino sa stražnje strane sam primjetio da jedan korijen mozda ide dolje prema ovoj ovoj ogromnoj bukvi. A sve i da je tako i da je potegla jedan korijen iz nje (velike bukve) a ostale ima svoje postoji li sansa da se primi?  :nails:
Prošlogodišnja bukva je  riknula,  :molitva: ali sad kad pogledam... niti sam je dobro izvadio, niti je ona bila po meni za vađenje zbog nedostatka korijenja....ovdje mi ne izgleda tako  :tlab: dohakat ću ja njoj na proljeće   :whoot:

Offline LONICERA

Odg: Kandidati za vađenje 2016
« Odgovori #8 : 04-01-2016, 11:17:34 »
Šansa uvijek postoji. Ja nemam iskustvo s bukvama. Vadila sam jedan dud u jeku vegetacije 6 mj.(priprema jednog vrta za sadnju). Rastao iz korijena jednog ogromnog panja. Bilo mi ga žao baciti pa ga posadila.Veselo je napredovao čitavu ovu sezonu iako mu nisam davala nikakve šanse. No to je dud. Utješno je kod tvoje  bukve da ima to korijenje na sve strane. Valjda bude i sitnog korijena. Poslušaj Radovana, otkopaj široko okolo i pazi na svaki korijenčić i pričekaj idealno vrijeme za vađenje, jer neki put kad se čovjek požuri ne izađe na dobro.

Offline Goran

Odg: Kandidati za vađenje 2016
« Odgovori #9 : 04-01-2016, 12:38:00 »
Pokušaj ići po malo sa kopanjem da vidiš  koliko uistinu ima sitnog korijena oko debla jer može imati i nekoliko jakih korijena koji sačinjavaju nebarij
 i glavninu sitnog korijena daleko i duboko od debla . U tom slučaju probaj izmargotirat  debelo korijenje da pusti sitno korijenje pa ju vadiš za godinu ili dvije. Uglavnom najprije provijeri korijen kako ti je rekao Radovan. Sretno.

Offline StariHrast

Odg: Kandidati za vađenje 2016
« Odgovori #10 : 04-01-2016, 13:51:16 »
Da se ne mucis bezveze sa kopanjem, u 5. Mjesecu napravi air layering na mjestu gdje ti nemas obrnuti pad promjera debla. Kod ovakvih bukva sanse su ti 99% da ti air layer uspije. I na jesen ces imat bukvu spremnu za bonsai posudu sa hrpom korijena. Ustedit ces si 2 godone rada na njoj, a zakorjenjivnje ti je gotovo 100%. I neces se morat brinut niti da je ta bukva sijamski blizanac od velike, niti dal imas centralni korijen, ili nebari....