Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: MOLIM POMOC..FICUS GINSENG BONSAI  (Posjeta: 26925 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Dijana

MOLIM POMOC..FICUS GINSENG BONSAI
« : 10-02-2016, 11:19:04 »
Pozdrav..
Kupili smo Ginsenga prije 1,5 godinu. Stoji na istom mjestu cijelo vrijeme..redovno spricani listovi destiliranom vodom.. Do nedavno je bio prekrasan,pun tamnozelenog lisca. Prvo smo poceli primjecivati da vrhovi listica tamne i da neki novonastali otpadaju. Nakon toga su se i grane susile i iz njih vise nisu rasli novi listovi. Moguce da smo ga jedan period malo vise zalijevali,jer kad smo ga izvadili iz ukrasne tegle u njoj je bilo vode. Nedavno smo dobili bebicu pa je u prostoriji temperatura oko 24 stupnja. Citala sam na internetu svasta,ali vise nisam sigurna sta da radim. Bojim se da mi ne propadne  :cry:
Moze li mi netko pomoci?
U privitku je slika naseg nesretnog drvca.
Unaprijed hvala svima na odgovorima.

Offline Astilita

Odg: MOLIM POMOC..FICUS GINSENG BONSAI
« Odgovori #1 : 10-02-2016, 16:33:51 »
Vidim da ste čitali dosta i smjer u kojem ga održavate je dobar.

Pretjerano zalijevanje je problem, da. Zemlja se nikako ne smije osušiti ali ne smije biti ni natopljena. Previše vode trune korjenje. Prskanje je odlično i nikad ga dosta pogotovo ako Vam sustav grijanja isušiva zrak.

Dajte mu sve sunce koje je moguće. Brine me blizina radijatora, pogotovo ako u zadnje vrijeme ste pojačali temperaturu. Ova biljka ne voli pretjerane promjene.

Presađivanje se preporučuje svako godinu, dvije uz podrezivanje korjenja.

Možete li staviti sliku lista koji se suši. Je li baš tamni ili mijenja u žuto?
Pretending to know everything, closes the door to finding out what's really there.

Offline Dijana

Odg: MOLIM POMOC..FICUS GINSENG BONSAI
« Odgovori #2 : 10-02-2016, 16:50:53 »
Prosle zime je bio divan. Tu i tamo mu je otpao po koji listic..nista strasno.
Pri vrhu drveta je bilo jos grancica kao i na samom vrhu. Kao sto vidite rezali smo ga jer je to sve gore bilo suho. Suprug je rekao da su grancice istrulile od previse vode. Planiramo ga na proljece staviti na terasu kako bi se malo oporavio.
Evo slika lista koji tamni..
I ako vas jos mogu zamoliti nekoliko savjeta o presađivanju i zemlji odnosno supstratu kojeg bi mogla koristiti? Unaprijed hvala :)

Offline Dijana

Odg: MOLIM POMOC..FICUS GINSENG BONSAI
« Odgovori #3 : 10-02-2016, 17:42:14 »
Evo slika

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: MOLIM POMOC..FICUS GINSENG BONSAI
« Odgovori #4 : 10-02-2016, 22:38:00 »
Vidim da je u ukrasnoj posudi.Kada ga zaljevaš izvadi ga iz posude i zalij.Kad voda prestane teći kroz rupice tek onda ga vrati natrag.Zaostala voda u dnu posude je pogubna i guši korjenje.Držiš ga kraj balkonskih vrata.Otvaranje vratiju čak i na pola minute u hladnijim uvjetima može bit šok za fikus,poslje čega zna odbaciti lišće.Vjerojatno imaš i odumiranje dijelova stabla s obzirom da je cijeli gornji vrh odrezan.Sve te grančice po stablu su vjerojatno kalemljene i pitanje je koliko su dobro srasle sa stablom.Vjerojatno neće preživjeti.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Dijana

Odg: MOLIM POMOC..FICUS GINSENG BONSAI
« Odgovori #5 : 11-02-2016, 10:35:30 »
Hvala vam na savjetu. Par puta sam ga samo tako u kadi cijelog spricala s vodom i cekala da sve istece kroz rupice.
Za grane iskreno neznam..tako je bilo kad smo ga kupili. Samo smo nekolicinu odrezali kad su bile neuredne.
Zaista mislite da mu nema spasa?  :umm: Ja bih sve napravila samo da ga spasim.

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: MOLIM POMOC..FICUS GINSENG BONSAI
« Odgovori #6 : 11-02-2016, 13:15:51 »
Ako preživi, cijelo ljeto i jesen ga drži vani u polusjeni i na kiši.Pusti ga da slobodno raste i jača.Možda mu i grančice i korjenje malo ojača.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Dijana

Odg: MOLIM POMOC..FICUS GINSENG BONSAI
« Odgovori #7 : 11-02-2016, 13:42:18 »
Da li savjetujete presađivanje i koliko cesto ga onda smijem "tusirati" da mu voda prođe kroz zemlju?

Offline Helio

Odg: MOLIM POMOC..FICUS GINSENG BONSAI
« Odgovori #8 : 11-02-2016, 15:01:06 »
Uhvati deblo jednom rukom a drugom malo kuckaj po rubu posude,ako posuda ispadne a bala i korijenje ostane u komadu,sve ok, vrati ga nazad,nabavi pravi supstrat i pričekaj proljeće za presadnju. Pazi na zalijevanje jer izgleda da
je to bio najveći problem-previse vode.
Ako se raspada bala onda možeš pokušat urgentno presađivanje,jer je situacija i tako loša i ne možeš ništa pokvarit jer i tako ne bi dočeka proljeće,raščešljaj korijen.običnom vilicom,ako nemaš ništa bolje, odreži sve što je crno,stavi neku malo bolju komercijalnu zemlju,ako nemaš ništa od pravih supsrata i nemoj previse zalijevat i onda
 :molitva:

Režim zalijevanja onda ovisi u šta si ga presadila.

Offline Dijana

Odg: MOLIM POMOC..FICUS GINSENG BONSAI
« Odgovori #9 : 11-02-2016, 15:06:36 »
U redu,napraviti cemo tako. Koji supstrat mi preporucate? Nije mi bitna cijena,zelim poduzeti sve samo da drvce vratim u zivot.

Offline Helio

Odg: MOLIM POMOC..FICUS GINSENG BONSAI
« Odgovori #10 : 11-02-2016, 15:32:34 »
Ima dosta vrsta dobrih  supstrata i svi su ok treba samo prilagodit zalijevanje,ne znam šta možete nabavit,mislim što vam je dostupno za kupit. Perlit,floreopor,pumice,zeolit,keramzit sam nalazio redovito
po trgovinama tu, tipa Pevec,Bauhaus,neke agro ljekarne...., onda vjerovatno ima i u Zagrebu. Ima čak i malih pakiranja 5-15l. Ako ne nađete za prvu ruku uzmite neku običnu zemlju ali one namijenjene za citruse,rododendrone te su malo kvalitetnije.

Offline Dijana

Odg: MOLIM POMOC..FICUS GINSENG BONSAI
« Odgovori #11 : 11-02-2016, 15:39:21 »
Ok. Hvala vam puno. Ako moze jos jedno pitanje.. Da libi bilo dobro da mu vrh odrezemo do zdravog dijela?
Ne znam da mi se vidi na slici,ali dolje kod korijena izbija nekoliko novih grancica. To mi daje nadu da nije sve jos gotovo..da se borimo zajedno :) I bas sam sretna sto cu mu moci pomoci. Nadam se da ce ozdraviti:)

Offline Helio

Odg: MOLIM POMOC..FICUS GINSENG BONSAI
« Odgovori #12 : 11-02-2016, 15:46:19 »
Ficus je i ovako u problemima i svako rezanje mu samo povećava stres. Sačekat da se oporavi i vrati snagu pa se onda može rezat,za to nikad nije kasno.

Offline Dijana

Odg: MOLIM POMOC..FICUS GINSENG BONSAI
« Odgovori #13 : 11-02-2016, 15:52:19 »
Hvala vam na savjetima. Javim se uskoro :)

Offline Marija

Odg: MOLIM POMOC..FICUS GINSENG BONSAI
« Odgovori #14 : 11-02-2016, 20:35:48 »
Fikus i propuh ne idu skupa. Loša ti je pozicija.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai