Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Početnik pitanje  (Posjeta: 4609 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline KirVG

Početnik pitanje
« : 25-04-2016, 18:34:14 »
Poštovani,

Prvo da se predstavim. Zovem se Josip, dolazim iz Velike Gorice, imam 23 godine,sretno oženjen i čekamo prinovu. Zaljubljenik sam u prirodu od djetinjstva,a bonsai me privlači zadnje dvije godine. Nemam još svoj bonsai, nikako da krenem.

E sad kolega mi nudi dva bonsai-a koje možete vidjeti na sljedećim likovima. Pitanje je dali se isplati ulagati vrijeme i novac u njih ili ne.

http://a68.tinypic.com/v7tb9w.jpg
http://a67.tinypic.com/2zzp7c3.jpg

Lijep pozdrav i unaprijed hvala.

Offline jurica

Odg: Početnik pitanje
« Odgovori #1 : 25-04-2016, 20:16:22 »
Prije svega dobro došao Josipe .
Odgovor na tvoje pitanje možda će zvučati malo grubo ali ne isplati se ulagati ni vrijeme a pogotovo novac u ta drva.
Zašto? Zato jer ćeš se pojaviti ponovo za mjesec dana sa pitanjima otprilike: nešto se čudno dešava sa mojim drvcima ,drvce mi gubi lišće šta da radim ...
Takvih je postova ovdije preko puno i uvijek su isti odgovori , neće i nemože preživjeti kod nas nažalost .

Offline KirVG

Odg: Početnik pitanje
« Odgovori #2 : 25-04-2016, 20:31:27 »
Hvala.
Tako sam i mislio zbog toga sam pitao. Vidio sam postove ali ko zna, bolje pitati.
Izgleda da je najbolje da krenem u akciju i posadim sam neko drvo.
Samo nikako da se odvažim i krenem.


Offline alexhor

Odg: Početnik pitanje
« Odgovori #3 : 26-04-2016, 10:26:53 »
E, sad si ti u jednoj složenoj situaciji, ovo gore je u nekom vrtnom centru, kineski brijest ili slično, poznata stvar da su baždareni tako da krepaju za mjesec dana od kupnje jer nemaš znanja, a niti garanciju na njih.
A da posadiš svoje drvo...kad nisi krenuo do sad onda niti nemoj. Drveće je prolistalo i tvoja bonsai avantura bi mogla završiti frustracijom.
Sad si u situaciji da imaš priliku učiti, čitaj sve što nađeš, izlistaj ovaj forum, posebno zadnjih par godina, pregledaj youtube, poveži se s nekim da možeš nekog posjetiti i pogledati drva u živo, nabrundavaj se i pripremaj za rano proljeće 2017. Šetaj prirodom, pronalazi drveće, ali ga pusti na miru i samo upamti gdje je. Do proljeća bi trebao imati pokoji kontejner (ne nužno bonsai posude, one dolaze za par godina), pripremiti supstrate, malo alata (za početak priručnog), imati kakvu policu gdje ćeš držati drveća (sunce? sjena? polusjena?) i onda tek počinješ. Ne budeš li u proljeće 2017. imao što treba i znao što ćeš i kako ćeš, onda si ovu godinu potratio i opet ćeš improvizirati.
U ovo vrijeme imat ćeš neodoljivu želju da provjeriš govorim li istinu i da dokažeš da možda nisam u pravu. Ne brini to je normalni simptom zaraze bonsai hobijem.  Možda ti se i posreći koji izuzetak, ali to će te odvesti na krivi put, u Dark side, a tamo nemaš poštovanja prema drveću i njihovom životnom ciklusu....:) Pravilo je da se drveće iskopava neposredno nakon zimskog mirovanja. Da bi to pravilo kršio s nekim smislom, prvo ga trebaš znati dobro poštivati.
Izdržiš li do sljedećeg proljeća, to će značiti da si naučio ono najvažnije za bonsai - strpljenje.
I bez brige, nisi poseban, ovo su isto govorili i meni 2012. godine :) Tada nisam vjerovao ali sad znam da su bili u pravu.
Sretno :)

Offline Helio

Odg: Početnik pitanje
« Odgovori #4 : 26-04-2016, 14:36:12 »
Kao prvo nabavi supstrat,kao drugo nabavi supstrat,kao treće nabavi supstrat, ....
 Svaki pokušaj,po pravilima ili otiša u dark side testiranje i sl ubrzano vodi u frustraciju, bez pravog supstrata.

Offline KirVG

Odg: Početnik pitanje
« Odgovori #5 : 26-04-2016, 16:07:49 »
E, sad si ti u jednoj složenoj situaciji, ovo gore je u nekom vrtnom centru, kineski brijest ili slično, poznata stvar da su baždareni tako da krepaju za mjesec dana od kupnje jer nemaš znanja, a niti garanciju na njih.
A da posadiš svoje drvo...kad nisi krenuo do sad onda niti nemoj. Drveće je prolistalo i tvoja bonsai avantura bi mogla završiti frustracijom.
Sad si u situaciji da imaš priliku učiti, čitaj sve što nađeš, izlistaj ovaj forum, posebno zadnjih par godina, pregledaj youtube, poveži se s nekim da možeš nekog posjetiti i pogledati drva u živo, nabrundavaj se i pripremaj za rano proljeće 2017. Šetaj prirodom, pronalazi drveće, ali ga pusti na miru i samo upamti gdje je. Do proljeća bi trebao imati pokoji kontejner (ne nužno bonsai posude, one dolaze za par godina), pripremiti supstrate, malo alata (za početak priručnog), imati kakvu policu gdje ćeš držati drveća (sunce? sjena? polusjena?) i onda tek počinješ. Ne budeš li u proljeće 2017. imao što treba i znao što ćeš i kako ćeš, onda si ovu godinu potratio i opet ćeš improvizirati.
U ovo vrijeme imat ćeš neodoljivu želju da provjeriš govorim li istinu i da dokažeš da možda nisam u pravu. Ne brini to je normalni simptom zaraze bonsai hobijem.  Možda ti se i posreći koji izuzetak, ali to će te odvesti na krivi put, u Dark side, a tamo nemaš poštovanja prema drveću i njihovom životnom ciklusu....:) Pravilo je da se drveće iskopava neposredno nakon zimskog mirovanja. Da bi to pravilo kršio s nekim smislom, prvo ga trebaš znati dobro poštivati.
Izdržiš li do sljedećeg proljeća, to će značiti da si naučio ono najvažnije za bonsai - strpljenje.
I bez brige, nisi poseban, ovo su isto govorili i meni 2012. godine :) Tada nisam vjerovao ali sad znam da su bili u pravu.
Sretno :)
Hvala Vam za ovaj post. Nisam niti mislio sad ništa poduzimati jer sam pročitao da je sad gotovo. Meni je jedino dilema oko svega jer nemam nikoga blizu da ga pitam, da mi netko pokaze sta kako i gdje. Koliko god citao i gledao opet to nije ni priblizno isto kad ti netko osobno pokazuje i poducava. Cujemo se onda u proljece 2017. :)

Offline alexhor

Odg: Početnik pitanje
« Odgovori #6 : 26-04-2016, 20:44:10 »
Pa imaš u Zagrebu udrugu Zen, oni su ti relativno blizu pa se poveži s njima, imaju i radionice i predavanja u zagrebu itd.