Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Gubrenje prvi put  (Posjeta: 3061 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline BONSAJ POCETNIK

Gubrenje prvi put
« : 09-05-2016, 21:25:10 »
Imam dva pitanja.
Prvo: kad se po prvi put gubre novoizvadjena drva? Jurica mi reko da on svoje gubri u 6 mjesecom i opet u 9. Mansa mi rekao u 5 mesecu. Mozda je vreme da svoe izgubrim? Koliko treba da im stavim? neka drva vidi se da su krenula seriozno a druga samo malo listice, trecha samo pupove...

Drugo pitanje odnosi se na grancice koje su izrasli na deblju a mene mi ne trebaju tamo, jl mogu da ih iscupam i kad?

pozdrav i hvala!

Offline Marija

Odg: Gubrenje prvi put
« Odgovori #1 : 09-05-2016, 21:34:19 »
Ne reži nikakve grane po stablima prvu godinu, čak ni ako znaš da ti ne trebaju. Zašto? Zato jer lisna masa pomaže da se formira i obnovi korijen. Najjednostavnije rečeno - krošnja hrani i stvara korijen. Na kraju sezone ćeš lako skinuti što ne treba.

Prihranjivanje novoizvađenih stabala isključivo paletiranim organskim gnojivom, kad sve dobro krene staviš po površini posude, kasnije u 9. mjesecu opet i to je to, ništa kemija i ništa u zemlju s tekućim gnojivom jer biljke se još nisu primile i obrnavljaju korijen.

 :mdr:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline LONICERA

Odg: Gubrenje prvi put
« Odgovori #2 : 09-05-2016, 21:51:39 »
Moja filozofija je da s novoizvađenim stablima ni u čemu ne treba žuriti. Ako sam dobro shvatila prvo pitanje se odnosi na prihranu. Biljke se najbolje ukorjenjuju u prozračnim supstratima siromašnim hranjivima. Nakon vađenja drvo mora obnoviti korijen. Svaki od njih će to učiniti svojim tempom. I sam vidiš da svi ne reagiraju isto, tako da bi i prihrana mogla biti individualna.  U svakom slučaju prije ćeš pogriješiti ako žuriš. Također kod drva koje snažno tjera obilje grančica možeš poneku koja ti ne treba ukloniti, a ako je drvo slabo strpi se da ojača. Svakako ne treba žuriti s ničim. Stigneš.

Offline BONSAJ POCETNIK

Odg: Gubrenje prvi put
« Odgovori #3 : 10-05-2016, 15:29:12 »
Hvala Marija.
Hvala LONICERA.

Znaci drva se ne prihranjuju sve dok ne krenu obilno da zelene. Naprimer ove sa fotografije onda mogu ili bolje sacekat jos malo?

Offline BONSAJ POCETNIK

Odg: Gubrenje prvi put
« Odgovori #4 : 10-05-2016, 15:30:33 »
A ovakve, kao ova maslina, cekam josh?

Offline jurica

Odg: Gubrenje prvi put
« Odgovori #5 : 10-05-2016, 22:35:24 »
Sa svima čekaj još bar mjesec dana , nema žurbe.