Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Anketa

Narucio sam sjemenke i sta sada, kako koliko kakva posuda koliko sjemenki itd

start sjeme
0 (0%)
sve o pocetku sa sjemenkama
0 (0%)

Ukupno Glasova: 0

Autor Tema: Sjemenj i start  (Posjeta: 8181 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline dalibor

Sjemenj i start
« : 04-12-2016, 03:34:22 »
pocetnik sam kao sto vidite po upitu
narucio sam sjemenke . > dok cekam da se pripremim za sjetvu
pa me interesuje koliko sjemenki ide kao da ih tretiram, kakva posuda, zemlja/kompost i sve oko samog pocetka??


Hvala :mdr:

Offline grabar

Odg: Sjemenj i start
« Odgovori #1 : 04-12-2016, 06:56:03 »
Bome ako kreneš sa sjemenkama i uzgojiš svoj prvi bonsai načekat ćeš se minimum 30-50 godina da to drvo izgleda na nešto

Offline alexhor

Odg: Sjemenj i start
« Odgovori #2 : 04-12-2016, 10:09:09 »
Bome ako kreneš sa sjemenkama i uzgojiš svoj prvi bonsai načekat ćeš se minimum 30-50 godina da to drvo izgleda na nešto

Dalibore, prije nego te netko ovdje poklopi. "Naručivanje bonsai sjemenki" preko interneta je poznata marketinška aktivnost na koju si nasjeo. Možda nisi potrošio puno novaca, ali oni koji to rade zarađuju masno, a za frustracije kupaca ih nije briga. Ne postoji "bonsai" sjemenje, postoji samo obično sjemenje drveća i to je ono što si ti kupio. Iz tog sjemenja ćeš za 40 godina u vrtu moći imati drvo, a u posudi nikad bonsai.

Znači, onaj tko ti je prodao sjemenke trebao ti je dati i detaljne instrukcije kako ćeš od toga dobiti bonsai. Oni to naravno ne mogu. Na ovom forumu ti piše sve, ovo je otvorena knjiga, pa čak i da pročitaš sve što ovdje piše nećeš od te sjemenke dobiti izložbeno drvo. Možda neki majstor to može, ako postane bonsaist s 15 godina i ima starog učitelja i obilje vremena, 1000 bonsaija iza sebe, ali ti kao početnik ne. Jedini rezultat koji možeš dobiti je da ti neko od tih sjemena nikne pa da onda stalno visiš ovdje i moliš za nekakvu pomoć. A bez neke zle namjere, oko toga (uzgoja sjemena) ti ovdje nitko nije voljan pomagati, to ti je kao da nekog u računovodstvu gnjaviš kako se piše u wordu.

Ovdje na forumu ti nitko neće davati instrukcije kako da tretiraš kupljeno sjeme jer to ovdje nitko ne radi, bar ne za ozbiljno, možda netko malo eksperimentira, ali ne da bi od toga napravio hvalevrijedni bonsai. Za sijanje bilo čega postoje drugi forumi gdje su ljudi stručniji. Možda si čak kupio nekakve tropske sjemenke pa je sijanje istih jednako tome da ih baciš u WC. Bačen novac.

Stoga, toplo preporučam učenje. Imaš još par mjeseci do sezone traženja razvijenijih drva u prirodi, pa probaj naučiti što više do tada i onda ukrasiti svoj vrt nekakvim lijepim shohinom od autohtone vrste, starosti 5-10 godina. Počni od teme Početnici pitaju, s time da preskoči sve što se tiče sjemenja i "kupio sam bonsai u Baumaxu". Ako mene pitaš ove teme moraš naučiti s razumijevanjem za odličan i onda si na dobrom putu:
- Što je bonsai? (kao ono što želiš dobiti, kako to izgleda, na koje načine se uzgaja)
- Što je nebari? (kao ono što je bitno, na što obraćaš pažnju, ono što se kasnije neće razvijati, to je temelj)
- Što je yamadori? (kao ono što ćeš uzeti, kako ćeš uzeti, na što trebaš paziti, gdje trebaš tražiti)
- Kakav supstrat je pogodan za bonsai? (kao ono u čemu ćeš to držati)

Nadam se da imaš entuzijazma pa kreni s pretraživanjem po forumu a kad zapneš javi se, netko će pomoći. :)



Offline Helio

Odg: Sjemenj i start
« Odgovori #3 : 04-12-2016, 10:50:30 »
Pošto si u Australiji,teško će ti neko pomoći ovdje sa vrstama koje tamo rastu. U kojoj si klimatskoj zoni
i šta kod tebe može rasti i napredovati ti je prvo pitanje. Otiđi na AusBonsai ili Bonsai Nut tamo češ naći
puno više savjeta i iskustava drugih koji to rade. Ovdje se uvijek možeš vratiti po još koji savjet jer su neka pravila uzgoja univerzalna i naravno obrati pažnju kad je kod koga ljeto a kad zima.

Offline Adrian

Odg: Sjemenj i start
« Odgovori #4 : 30-09-2017, 09:47:18 »
Eto, nije zezeancija, posadiš sjeme i za par godina nosiš na izložbu!  :yupi:

Offline alexhor

Odg: Sjemenj i start
« Odgovori #5 : 30-09-2017, 09:58:24 »
Jel ovaj gore lijevo onaj Walterov javor?

Offline Levi

Odg: Sjemenj i start
« Odgovori #6 : 30-09-2017, 19:23:24 »
Evo bolje ponude! Plus imaju plavi i ljubicasti!

Offline alexhor

Odg: Sjemenj i start
« Odgovori #7 : 30-09-2017, 19:49:39 »
Evo bolje ponude! Plus imaju plavi i ljubicasti!
Katastrofa....

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk


Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Sjemenj i start
« Odgovori #8 : 30-09-2017, 22:31:34 »
Oprosti im bože jer neznaju što ćine. :molitva:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Adrian

Odg: Sjemenj i start
« Odgovori #9 : 01-10-2017, 06:32:55 »
Oprosti im bože jer neznaju što ćine. :molitva:
znaju oni jako dobro

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Sjemenj i start
« Odgovori #10 : 01-10-2017, 21:46:53 »
Mislio sam na ove koji kupuju,a ne na one koji prodaju. ;)
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline mansa12

Odg: Sjemenj i start
« Odgovori #11 : 02-10-2017, 21:56:09 »
Stvarno mi nije jasno zašto toliko otpora za bonsai od semena. Ja sam naručio pre dve godine desetak sjemenki i evo što se razvilo do sada. Vidimo se na Noelanders-u.

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Sjemenj i start
« Odgovori #12 : 02-10-2017, 23:13:12 »
Zeznuli su te Saško,morao je i čempres biti ljubičast.Nije sve isto sjeme. :lol:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline mansa12

Odg: Sjemenj i start
« Odgovori #13 : 03-10-2017, 07:30:42 »
Zeznuli su te Saško,morao je i čempres biti ljubičast.Nije sve isto sjeme. :lol:
.. ma svinje kapitalističke  :idiot: