Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Koju vrstu biljke imam?  (Posjeta: 3744 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline appe

Koju vrstu biljke imam?
« : 19-12-2016, 16:37:11 »
Pozdrav. Naime dobio sam jedan bonsai i ne znam koja vrsta je upitanju. Odlucio sam se za ovaj forum jer je posvećen samo ovoj vrsti tematike, malo sam čitao neke osnove i glavni problem je taj sto ne znam sta imam. Mislim da je sličan fikusu kojeg sam vidjao po netu ali sam onda vidio da ima nekoliko vrsta fikusa, stoga pomozite..  :hihihi: Ako neko moze usput da mi kaze nesto o vrsti, da li izgleda zdravo i da li ima potencijala da napreduje estetski. Hvala

Offline alexhor

Odg: Koju vrstu biljke imam?
« Odgovori #1 : 19-12-2016, 16:59:50 »
Izgleda mi kao Carmona, jedan od njih 100000 koji dolaze kontejnerima, da bi preživjeli par mjeseci u nečijem domu (ako sam u krivu netko će me ispraviti). Na ovom forumu je o ovakvim bonsai drvima već pisano toliko da se istrošila tema, pa slobodno potreži. Svi dolaze na forum s istim pitanjem: što je to i što da s tim radim? Nažalost mnogi početnici i dalje kupuju ove biljke, bilo sebi ili kao poklon drugima, bez osnovnih znanja i vještina, a čitava priča obično završi depresivno i razočaravajuće. Ovo nije biljka našeg podneblja i naše vrijeme joj ne odgovara, a isto tako naši stanovi nisu nikad idealni jer nešto nedostaje ili ima nečega viška. Čak ni iskusniji bonsaisti se nerado petljaju s tim fikusima, čajevcima, kineskim brijestovima i sličnim nafriziranim komercijalnim bonsaijima. U proljeće će mu trebati presađivanje u odgovarajući supstrat (ako izdrži do onda), pa će mu i vanjska klima možda bolje odgovarati, ali svake jeseni i zime ćeš imati novi izazov.
Jednostavno probaj da mu ne budu "mokre noge" dakle zalij malo kad je to potrebno, daj mu što više svjetla bez propuha, ali opet da se ne kuha kraj radijatora. Znam da nemaš idealno mjesto u stanu, ali tko ima ? :) Pretpostavljam da će izdržati koji mjesec, a onda ćeš odustati ili ćeš se zainteresirati pa pokušati uzgojiti vlastiti bonsai.

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Koju vrstu biljke imam?
« Odgovori #2 : 19-12-2016, 20:20:03 »
Carmona microfila-Čajno drvo kao što ti je napisao Alex.Ima o njoj puno toga napisano.Iz vlastitog iskustva mogu tvrditi da nije vrijedna truda-nažalost.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline appe

Odg: Koju vrstu biljke imam?
« Odgovori #3 : 26-12-2016, 12:46:28 »
Pozdrav, prije par dana otvorio t :likee:emu o ficusu carmona za kojeg nisam ni znao sta je. Malo sam čitao o njemu i našao da ga treba zaljevati toliko da mu zemlja uvijek bude vlazna, da ne bi trebao biti blizu radijatora, da mu treba svjetlosti itd. Stavio sam ga 30cm od prozora i prskao svaki dan(činilo mi se da se zemlja osusila) zemlju oko njega, ali listovi su poceli da se suše i opadaju. Posuda u kojoj se nalazi ima jednu rupu na dnu, zemlja ne znam tqcno koja je (cini mi se kao 'obicna' zemlja za cvijece). Na slikama se vidi u kakvom je stanju i gdje se nalazi. Malo sam izrovio zemlje cackalicom tu na drugoj slici da se vidi i to. Samo ga zelim spasiti jer je poklon, i dok ne izvadim neki u prirodi.

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Koju vrstu biljke imam?
« Odgovori #4 : 26-12-2016, 16:49:17 »
Ako si ga održavao vlažnim,kako se ond zemlja osušila?Valjda si samo površinski prskao.Malo potopi cjelu posudu u vodu i izvadi kad prestanu ići mjehurići.Drvce je vjerojatno doživjelo stres od trgovine do tvoje kuće.Zahtjevno drvce za našu klimu,i čini mi se da mu nema spasa.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline alexhor

Odg: Koju vrstu biljke imam?
« Odgovori #5 : 29-12-2016, 10:04:21 »
appe, spojio sam tvoje dvije teme jer nema potrebe da o istom drvetu imamo dvije teme otvorene. Sve vezano uz ovaj primjerak eventualno nastavi ovdje...

Offline appe

Odg: Koju vrstu biljke imam?
« Odgovori #6 : 12-01-2017, 15:10:47 »
appe, spojio sam tvoje dvije teme jer nema potrebe da o istom drvetu imamo dvije teme otvorene. Sve vezano uz ovaj primjerak eventualno nastavi ovdje...
Uredu, hvala na uputi, a moje drvo se oporavlja :)