Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Ranjeni korjen  (Posjeta: 10285 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline DanielGrgurinovic

Ranjeni korjen
« : 15-02-2017, 22:28:38 »
Evo pitanja. Kad izvadim drvo iz sume i donesem ga kuci normalno tada sam mu presjeka korjenje jer je gotovo nemoguce u prirodi izvaditi biljku a da ne kratis korjen.Sto onda uciniti? Dali je potrebno sanirati ili mazati korijen sa nekakvim sretstvima ili je to nepotrebno.

Dali je nuzno ili nije sanirati rezove na korjenu ?

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Ranjeni korjen
« Odgovori #1 : 15-02-2017, 23:25:42 »
Dobro pregledati i razlomljene i potrgane korjene još malo prikratiti sa škarama ili sa oštrom pilicom.Ravni i lijepi rezovi lakše se zakorjenjuju.Također možeš dugo i debelo korjenje prikratiti do prvih tanjih.Rezove možeš naprašiti sa praškom za zakorjenjivanje,malo pomaže pri rastu novih korjenčića na mjestima reza.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline DanielGrgurinovic

Odg: Ranjeni korjen
« Odgovori #2 : 16-02-2017, 23:38:01 »
Zasto se za vezivanje drvca moze koristiti samo bakar i aluminij.i kakvedebljine su mi potrebne za rad


Offline DanielGrgurinovic

Odg: Ranjeni korjen
« Odgovori #3 : 16-02-2017, 23:59:58 »
Naso sam na internetu neki KOREX za ukorjenjivanje biljaka pise univerzalno dali ko zna sto o tome .Jeli vrijedi to sto .e da i sa cime da dohranjujem biljke sa obicnim amonijevim nitratom otopljenim ili sa necim posebnim.


Offline grabar

Odg: Ranjeni korjen
« Odgovori #4 : 17-02-2017, 05:23:57 »
Prve godine stabla barem ja ne prihranjivam nikakvim otopinama jedino kokošjim gnojem u granulama

Offline LONICERA

Odg: Ranjeni korjen
« Odgovori #5 : 17-02-2017, 09:50:05 »
Ja prvu godinu ne prihranjujem.  Što se tiče hormona koristila sam plantella rhizopon (ne na drvcima). Iskustvo je da se biljka  brže ukorijeni s njim nego bez njega, ali su puno bitniji uvjeti u kojima ukorjrnjuješ (propusnost supstrata, zračna vlaga, pravilno zalijevanje). Za oblikovanje grana žicom, što se također ne radi u prvoj godini pokazale su se najbolji paljena bakrena žica i aluminijska, jer su podatne za namotavanje i dobro drže položaj grane. U nedostatku sam znala koristiti i paljenu Fe žicu. Debljina ovisi o debljini grana, bit je da grana zadrži položaj.

Offline DanielGrgurinovic

Odg: Ranjeni korjen
« Odgovori #6 : 17-02-2017, 10:05:01 »
Ok super a di da najdem te kokosje granule hahah.i mislio sam za zi u da je tako ali sam mislio da nemoze zeljezna jer ona hrdja pa moze puknuti nakon god bvije

Offline jurica

Odg: Ranjeni korjen
« Odgovori #7 : 17-02-2017, 10:19:17 »
Kokošiji gnoj peletirani ćeš naći u agrarijama , Pevec , Bauhaus ....
Žica bakrena i eloksirana aluminijska baš koja je za bonsai jer ova obična aluminijska ne valja neda se baš radit s njom.
Što se tiče promjera treba ti od 0,8 pa do 6 mm , ako koristiš bakar puno je čvršći pa ti treba i manji promjer žice nego kod aluminija ali je bakrena žica zato 3x skuplja. U konačnici što se tiče cijene dođeš na isto jer aluminijske potrošiš više od dvostruko na drvu.

Offline LONICERA

Odg: Ranjeni korjen
« Odgovori #8 : 17-02-2017, 10:23:41 »
Žicu nikad ne držiš tako dugo na stablu jer bi urasla u granu.

Offline DanielGrgurinovic

Odg: Ranjeni korjen
« Odgovori #9 : 17-02-2017, 11:58:21 »
A di mogu kupiti tako debeli bakar to je covjece ko harpun za pusku nikad nisam vidio tako debeli

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Ranjeni korjen
« Odgovori #10 : 17-02-2017, 12:09:29 »
Neće ti trebati tako debeli bakar za početak,smiri se,kad uzgojiš drvca onda vidiš kakva ti žica treba.Ne treba ti ništa unaprijed.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline DanielGrgurinovic

Odg: Ranjeni korjen
« Odgovori #11 : 17-02-2017, 12:18:38 »
Ja si volim sve pripremiti ja sam vizualni tip jer kadnvidim nesto znam cemu sluzi i onda me motivira za rad takav sam jer kad nemam nista nemogu nista tako se osjecam pa si sve volim prikupiti jer jedino tako necu odustati kad sve imam evo cak sam si napravio i sanduk kao trening posudu 40 cm sa 30

Offline DanielGrgurinovic

Odg: Ranjeni korjen
« Odgovori #12 : 17-02-2017, 12:35:10 »
 Naso sam na ibeju neki pribor za bonsai za 55$ neznam jeli to vrjedi cemu to je cjeli set

Offline DanielGrgurinovic

Odg: Ranjeni korjen
« Odgovori #13 : 17-02-2017, 13:00:41 »
Evo slike ima i boljih slika ali kad nemogu staviti sliku jacu od 200kb

Offline DanielGrgurinovic

Odg: Ranjeni korjen
« Odgovori #14 : 17-02-2017, 13:02:32 »
Duboka je 10 cm
jeli to okej za drvo koje tek donesem iz sume zapikirao sam jedno drvo vec samo cekam da projdu ovi minusi da mi ne uniste korijen u tegli