Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: GRAB - Savet za oblikovanje  (Posjeta: 17301 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline DonQuijote

Odg: GRAB - Savet za oblikovanje
« Odgovori #15 : 04-06-2007, 09:06:49 »
Posadio sam ga u čistu zemlju i tu sam se zeznuo. Nakon njega radim drugačije. Iskopam rupu, na dno poslažem stare keramičke pločice, pa onda sitni šljunak malo zemlje i tek onda drvo. Na taj način se spriječava da novi korijen ode u dubinu. Umjesto pločica može se staviti i neka drvena ploča.

Offline DonQuijote

Odg: GRAB - Savet za oblikovanje
« Odgovori #16 : 04-06-2007, 10:40:33 »

Ne! Bas suprotno. Treba traziti sto starija i sto zakrzljalija stabla u prirodi jer na taj nacin "vec" za 7-8 god. mozes imati odlican gotov bonsai. Ovo ne pisem samo iz svog iskustva, vec prepisujem ono sto najveci svjetski bonsai majstori savjetuju i pisem kako oni rade.
Pogledaj startne materijale Waltera Palla ( http://www.walter-pall.de/galerie.htm ) ili Angela Mote ( http://www.angelmota.com/diseno_en.htm , klikni na linkove Design 1, Design 2 i Design 3 ).
Ako je biljka zakrzljala ne znaci da ce ona nakon presadjivanja sporo rasti. Dapace, stara zakrzljala biljka presadjena u bolje uvjete moze cak snaznije i brze stvoriti krosnju od mlade.

Da, slažem se. Ako izvadiš staro deformirano drvo za desetak godina ćeš imati vrhunski bonsai. Ako izvadiš vitalno "normalno drvo" onda ćeš možda za kraće vrijeme imati bonsai, ali on nikada neće biti vrhunski.

Offline gale

Odg: GRAB - Savet za oblikovanje
« Odgovori #17 : 04-06-2007, 11:50:48 »
Meni je inspirativno i interasantno da tražim stare i zakržljale, ali sam video da i sa vitalnim (debelo stablo) ljudi prave za 5-6 godina dobar bonsai , i to me je bacilo u dilemu a voleo bih da si ti u pravu , jer mi je izbudljivo tražiti staro drvo..tražiš blago koje se svakog trena može ukazati pred tobom..

Offline Marija

Odg: GRAB - Savet za oblikovanje
« Odgovori #18 : 04-06-2007, 11:54:13 »
Meni je inspirativno i interasantno da tražim stare i zakržljale, ali sam video da i sa vitalnim (debelo stablo) ljudi prave za 5-6 godina dobar bonsai , i to me je bacilo u dilemu a voleo bih da si ti u pravu , jer mi je izbudljivo tražiti staro drvo..tražiš blago koje se svakog trena može ukazati pred tobom..

I staro kržljavo drvo može biti vitalno. Ne znači da ako je nešto staro i kržljavo da nije vitalno.

Smatram da je bitam aspekt koji doprinosi kvaliteti bonsaija i njegova starost. Jedno je fino oblikovana mladica, a drugo oblikovani stogodišnjak. Razlika je ogromna.

Početnici uvijek kreću od manjih i mlađih stabala, ali ako se pogledaju najkvalitetniji svjetski bonsai, nikada se ne radi o mladicama.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline gale

Odg: GRAB - Savet za oblikovanje
« Odgovori #19 : 04-06-2007, 12:50:01 »
Vaši odgovori su korisni za mene lično kao i za sve korisnike foruma. Iskreno zahvaljujem :chinaman:

Offline zgb neron

Odg: GRAB - Savet za oblikovanje
« Odgovori #20 : 28-01-2008, 07:02:43 »
evo imam pitanje kako ih obrezati uredno ih skracujem i pustam da rastu ali mislim nakon 4 god da je doslo vrijeme da ih malo jace obrezem tj oblikujem zanima me jos kako da skratim korijenje prilikom presadivanja
vuckova rastina ,prijevarisce,sivec,kucer,pijescani breg,komesec-pozdrav podno medvedgrada

Offline Goran Cajko

Odg: GRAB - Savet za oblikovanje
« Odgovori #21 : 11-11-2008, 13:33:05 »
Evo, još jedan grab.
Izvađen proljetos, a zbog izrazito dobrog rasta, odlučio sam ga još ove godine, malo ga svinuti...

imate kaj za dodat??? ak se usudite... :threatening:

Offline Igor

Odg: GRAB - Savet za oblikovanje
« Odgovori #22 : 16-11-2008, 21:26:10 »
Bravo Cajko, tvoj grab je na pravom putu  8)

Offline Goran Cajko

Odg: GRAB - Savet za oblikovanje
« Odgovori #23 : 17-11-2008, 13:02:26 »
Bravo Cajko, tvoj grab je na pravom putu  8)

Imao sam malih problema s vizualizacijom kako to popigat. Drvo je zapravo vrlo jednostavno, al u svojoj glavi nisam mogao to nikak posložit.
Tu su dečki priskočili u pomoć, pa evo... :bravoPrika:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: GRAB - Savet za oblikovanje
« Odgovori #24 : 17-11-2008, 13:23:52 »
Bravo Cajko, tvoj grab je na pravom putu  8)

Imao sam malih problema s vizualizacijom kako to popigat. Drvo je zapravo vrlo jednostavno, al u svojoj glavi nisam mogao to nikak posložit.
Tu su dečki priskočili u pomoć, pa evo... :bravoPrika:

Lako tebi kad imaš majstore oko sebe  :chinaman:
Da sam bar ja te sreće, ovak moram sve sam  :histerical: