Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: GRAB - Savet za oblikovanje  (Posjeta: 17304 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline gale

GRAB - Savet za oblikovanje
« : 02-06-2007, 19:09:42 »
Ovaj grab mi se svideo zbog srarosti, kore i izgledao mi je dopadljiv. Grane su mu se isprepletale i sada neznam da li tako može da ostane ili ...? Molim za vaše mišnjenje i sugestije.

Offline Marija

Odg: GRAB - Savet za oblikovanje
« Odgovori #1 : 02-06-2007, 19:31:11 »
Ako se tebi tako sviđa zašto ne bi ostala grana preko grane, iako je to "greška" gledajući klasično japanski ...

Koja je visina stabalca?
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline DonQuijote

Odg: GRAB - Savet za oblikovanje
« Odgovori #2 : 02-06-2007, 19:45:00 »
A kako bi bilo da samo nju ostaviš kao novi vrh? Grab tjera kao lud i ako makneš onu veliku, sigurno će se probuditi masa uspavanih pupova.

Offline gale

Odg: GRAB - Savet za oblikovanje
« Odgovori #3 : 02-06-2007, 23:41:18 »
Visina do prve grane je 27 cm., a ukupna 56 cm. Don nisam te razumeo. Ja nisam ništa isekao. Var.1 i var 2. sam dao kao mogućnost budućeg izgleda. Da li si ti mislio na mali vrh kod var.1

Offline DonQuijote

Odg: GRAB - Savet za oblikovanje
« Odgovori #4 : 03-06-2007, 10:45:12 »
Mislio sam da ovu prvu granu, ovu koja se križa sa deblom ostaviš kao jedinu tj, kao novi vrh. Ja bi tako napravio ali sigurno ćeš dobiti i neki bolji savjet.

Offline gale

Odg: GRAB - Savet za oblikovanje
« Odgovori #5 : 03-06-2007, 12:11:47 »
Moja  :love: je odgovorila : tako je najbolje, ali mene je bonsai naučio da budem strpljiv..

Offline DonQuijote

Odg: GRAB - Savet za oblikovanje
« Odgovori #6 : 03-06-2007, 17:38:37 »
Tako će drvo imati zanimljivi oblik a za krošnju se ne trebaš bojati. Izbiti će, pa to je grab. Gle na primjer, ovo sam izvukao na proljeće, drvo je ravno i dosadno ali ima krasan nebari, planiram ga srediti kako treba urezati jednu ogromnu duplju... no da ne gnjavim. gle, ovako je izgledao u rano proljeće

Offline DonQuijote

Odg: GRAB - Savet za oblikovanje
« Odgovori #7 : 03-06-2007, 17:40:11 »
Sve grane osim donje dvije tri sam srezao na apsolutnu nulu jer su mi bile prevelike. Dakle ostalo je samo golo deblo. To nažalost nisam slikao ali gledaj kako izgleda sada, nakon samo par mjeseci

Offline DonQuijote

Odg: GRAB - Savet za oblikovanje
« Odgovori #8 : 03-06-2007, 17:41:18 »
Divlja ko divljak :mdr: pa se ne bojim za krošnju, nju se kod graba može formirati za nekoliko godina.

Offline Marija

Odg: GRAB - Savet za oblikovanje
« Odgovori #9 : 03-06-2007, 17:51:38 »
Divlja ko divljak :mdr: pa se ne bojim za krošnju, nju se kod graba može formirati za nekoliko godina.

Odlično, sada razaberi koje grane će ti činiti buduću straukturu krošnje i njih ostavi da rastu cijelu sezonu bez skraćivanja - da se udebljaju,
a sve ostalo skini da ne ide energija u to bezveze...  :smile:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline DonQuijote

Odg: GRAB - Savet za oblikovanje
« Odgovori #10 : 03-06-2007, 18:20:29 »
Pola sam ih već maknuo. Ostale suvišne tek kad na proljeće izvadim drvo i po nebariju odlučim koja će biti prednja strana. Za sada me je još malo strah rezati...dok ne vidim cijelo drvo sa svih strana. Glupo sam ga posadio, preduboko, pa se ne vidi nebari,  i uz ogradu tako da ga ne mogu obilaziti.

Offline gale

Odg: GRAB - Savet za oblikovanje
« Odgovori #11 : 03-06-2007, 20:41:24 »
Zaista izgleda odlično, pred njim je svetla budućnost. Moj je rastao u dosta mračnoj šumi a tvoj je mnoogo vitalniji i zato tako izgleda posle kratkog vremena. Mišljena sam ta treba vaditi iz prirode vitalno drveće sa puno grana i lišća i onda ih oblikovati, a ne one zakržljale. Govorim uopšteno i ne treba uzeti zdravo za gotovo. Video sam sliku hrasta sa masom grana i lišća i onda je čovek isekao sve grane ali ne baš do kraja i dao prikaz posle par god...strava. Baš ono što si ti sad uradio. Trebao bih ija onaj gornji hrast tako da oblikujem?

Offline Andrija Zokić

Odg: GRAB - Savet za oblikovanje
« Odgovori #12 : 03-06-2007, 21:29:09 »
Zaista izgleda odlično, pred njim je svetla budućnost. Moj je rastao u dosta mračnoj šumi a tvoj je mnoogo vitalniji i zato tako izgleda posle kratkog vremena.

Mislim da je tu jos jedan razlog zasto je Donov bacio vise izboja, a to je jer ga je posadio u vrt a ne odmah u malu posudu.

Mišljena sam ta treba vaditi iz prirode vitalno drveće sa puno grana i lišća i onda ih oblikovati, a ne one zakržljale. Govorim uopšteno i ne treba uzeti zdravo za gotovo.

Ne! Bas suprotno. Treba traziti sto starija i sto zakrzljalija stabla u prirodi jer na taj nacin "vec" za 7-8 god. mozes imati odlican gotov bonsai. Ovo ne pisem samo iz svog iskustva, vec prepisujem ono sto najveci svjetski bonsai majstori savjetuju i pisem kako oni rade.
Pogledaj startne materijale Waltera Palla ( http://www.walter-pall.de/galerie.htm ) ili Angela Mote ( http://www.angelmota.com/diseno_en.htm , klikni na linkove Design 1, Design 2 i Design 3 ).
Ako je biljka zakrzljala ne znaci da ce ona nakon presadjivanja sporo rasti. Dapace, stara zakrzljala biljka presadjena u bolje uvjete moze cak snaznije i brze stvoriti krosnju od mlade.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline gal

Odg: GRAB - Savet za oblikovanje
« Odgovori #13 : 04-06-2007, 07:29:40 »
Tako će drvo imati zanimljivi oblik a za krošnju se ne trebaš bojati. Izbiti će, pa to je grab. Gle na primjer, ovo sam izvukao na proljeće, drvo je ravno i dosadno ali ima krasan nebari, planiram ga srediti kako treba urezati jednu ogromnu duplju... no da ne gnjavim. gle, ovako je izgledao u rano proljeće

Sada stvarno odlično izgleda, možda da pričekaš sa dupljom, ovako u cijelosti gledano on se ipak stanjuje prema vrhu... kao što veli marija, preberi grane, dodaj pokoju viška i pusti da raste, kako će ti rasti tako će ti se "izbistriti" slika u glavi konačnog izgleda, pogotovo kad bude u privremenoj posudi sa vidljivim nebarijem (odnosno kad budeš imao prednju stranu)...  8)

Offline Andrija Zokić

Odg: GRAB - Savet za oblikovanje
« Odgovori #14 : 04-06-2007, 08:48:06 »
Done, da li si posadio grab direktno u travnjak ili si stavio i kakvu mjesavinu zemlje u rupu? Walter Pall je napravio mjesavinu zemlje i pijeska (u kojoj prevladava pijesak), tako da defacto moze bez problema iscupati yamadori iz svog vrta. Kaze, da je to toliko rahlo da kada zabode ruke u zemlju moze obgrlit korijen.
Znaci, njemu yamadori nakon sto ga izvadi, prvo raste nekoliko godina u vrtu, i tek kasnije ide u posudu.
andbonsai.com ~ andbonsai studio