Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: JEDNA STARA WEIGELA  (Posjeta: 4812 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline LONICERA

JEDNA STARA WEIGELA
« : 24-09-2017, 18:33:11 »
Na ovoj weigeli mi je odumrlo desno deblo. Na proljeće kad je prolistala udario onaj kasni mraz i dotukao ionako slabe izboje na tom deblu. Živa je samo ona donja grana koja se bolje vidi na zimskoj fotki. Lijevo deblo je još vitalno, ali mi položaj bez ovog lijevog djeluje pomalo besmislen. Postavljam si pitanje kako dalje. Svi prijedlozi i sugestije dobro su došli.

Offline LONICERA

Odg: JEDNA STARA WEIGELA
« Odgovori #1 : 25-09-2017, 11:28:21 »
Još jedna zimska...

Offline Helio

Odg: JEDNA STARA WEIGELA
« Odgovori #2 : 25-09-2017, 11:30:59 »
Ja bi prvo tu živu granu veza za tu osušenu i pokušao je tako nadomjestiti,pustit da slobodno raste i deblja.
Ako ide onda to suho izrezbarit ko da je grom udario prije jedno 500 godina.
Opcija dva, sve uklonit i promijenit kut sadnje ili naći novu prednju stranu.

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: JEDNA STARA WEIGELA
« Odgovori #3 : 25-09-2017, 13:33:40 »
Slično kao i Helio,ojačao ovo što je,pustio godinu dvije,a ovo suho izdrlao i uskladio sa djelom koji će ostati.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline LONICERA

Odg: JEDNA STARA WEIGELA
« Odgovori #4 : 25-09-2017, 17:01:49 »
Hvala dečki. Postupila po savjetu. Granu sam vezala, no dok sam to radila primjetim piljevinu s zadnje strane stabla. Krenem to čistiti i sad imam duplju za povećeg vrapca i nađem ove dve beštije,... pokoj im vječni. Na proljeće prilikom presađivanja namjeravam očistiti još bolje i ima li kakav savjet kako se riješiti ovih napasti ubuduće. Prepoznaje li netko dali napadaju samo trulo drvo ili i živo. Nekako mislim da su oni uzrok što mi je weigela bila slaba.

Offline alexhor

Odg: JEDNA STARA WEIGELA
« Odgovori #5 : 25-09-2017, 17:05:31 »
Ne mislim da su beštije nužno uzrok stanja. Možda je obrnuto. U trulež drva se često legu kojekakve ličinke, pa su ove možda tu samo zahvaljujući dobrim uvjetima. S druge strane nije isključeno da je možda kako kažeš. Meni liče na ličinke hrušta, ali ovo vrijeme nekako nije vrijeme za njih.

Offline LONICERA

Odg: JEDNA STARA WEIGELA
« Odgovori #6 : 25-09-2017, 17:13:07 »
Manje više meni su sve te ličinke slične. Bljak.
Imam još jednu weigelu i očistila sam je od te truleži, ali vidim da se i dalje pojavljuje.  :question:

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: JEDNA STARA WEIGELA
« Odgovori #7 : 25-09-2017, 19:42:08 »
To su ličinke hrušta,odgovarala im je trulež.Presadi na proljeće u novi supstrat i sve očisti.Izdrilaj do tvrdog drveta i premaži sa vapnenim sulfatom.Crvi ti uglavnom jedu mrtvo drvo,no ima i iznimaka.Treba stalno pratiti i gledati dali iz kore ne izlazi kakva piljevina.Ako da onda u akciju i u potragu za crvom.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: JEDNA STARA WEIGELA
« Odgovori #8 : 25-09-2017, 19:46:33 »
Čini mi se da hrušt radi određenu štetu a živi u zemlji čini mi se 3 godine i onda se četvrte pretvori u kukca.To bi Adrian bolje znao.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline LONICERA

Odg: JEDNA STARA WEIGELA
« Odgovori #9 : 25-09-2017, 20:25:48 »
Ne znam dali su za stablo opasni kao ličinka, ali se sjćam jedne godine je bila najezda hrušteva. Usred ljeta ni jednog listića na stablima,  potpuna defolijacija, a grane prekrivene hruštevima. Pejsaž je izgledao kao poslije apokalipse.