Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Ginseng Ficus ; potrebno spašavanje drva  (Posjeta: 5342 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline bully

Ginseng Ficus ; potrebno spašavanje drva
« : 17-04-2019, 09:53:15 »
Za pocetak lijep pozdrav za sve clanove foruma  :great: . Iskreno dosli smo do jednog "bonsai drva" koje je staro 9 sigurno, a mozda i 10 godina... Zivjelo je u losim uvjetima, bez ikakve brige o njemu, u grudi zemlje iz vrta (citaj grota, kamen) , u 7 ili 9 litara visokoj saksiji.. Nama je drvo super zanimljivo i bilo bi super kad bi jos pozivjelo i dobilo malo paznje i brige... Drvo je sada dobilo obradu korijena, drugu saksiju, zemlju za bonsai iz Bauhausa (11kn/2L). Prijasnja krošnja koja je isla iz 1 grane se skroz osušila (dali je odrezat komplet ili pustit radi figure) te je izbila druga glavna grana, dosta visoko ; koja bi sad trebala posluziti za formiranje nove krosnje.. Mislio sam je spustit skroz dole prema zemlji koliko ide da zadrzi tu formu, a manje grane s nje nekako navodit lijevo ,desno.... Pa eto , ako ima koja dobra dusa koja ima nekog iskustva da odvoji koju minutu , pogleda fotke i napise mi sta bi trebalo i kako... Nemam iskustva s ovakvom vrstom drva, Internet sam ispregledao, neko misljenje imam ali nigdje nisam nasao ovakva drva, vec stara i formirana ili mlada koja tek idu u obradu.... unaprijed se zahvaljujemo ( drvo i ja) te see stvarno nadamo nekom dobrom savjetu... LP za sve!

Offline coki

Odg: Ginseng Ficus ; potrebno spašavanje drva
« Odgovori #1 : 17-04-2019, 12:18:20 »
Pozdrav. Ja sada definitivno vise nista ne bi radio na drvu. Drvo lose izgleda jer je bilo u losim uvjetima te je dozivjelo šok i od presađivanja pa ga sad pusti da se oporavi. Krenes li sada jos i grane spustat, oblikovat - ne bude dobro. Jedino mozes porezat sta je suho. Bilo bi bolje da si drvo stavio u supstrat za bonsai nego u zemlju, na forumu imas cijelu temu o supstratima razrađenu do detalja pa daj si vremena. Znaci zaljevat, nemoj da ti je na prejakom suncu i puno molitve. Eto mozda iskusniji ce imat jos koji savijet....


Sent from my iPad using Tapatalk

Offline bully

Odg: Ginseng Ficus ; potrebno spašavanje drva
« Odgovori #2 : 17-04-2019, 12:29:13 »
Eto hvala svejedno na odvojenom vremenu....  :bravoPrika:   A napisao sam odmah gore, zemlju smo nasli jedino u Bauhausu, zemlja za bonsai, pakovanja samo po 2L po 11kn... Presadjen je vec u tu zemlju, 4 vrece…

Mislio sam porezat suho, no dvoumim se jer fora izgleda ovako pola ziv pola mrtav , ali neznam… A grana (najdelja) se na ovom najnizem luku se jos uvijek moze lijepo spustit...a koliko ce jos moci neznam, otvrnula vec…

Vidjeli po supermarketima od 60 do 170 kuna takva drvca , ali velicine kutije 100s cigareta..ovo ima eto skoro 10 god i samo deblo/a mu e vece od tih sto se prodaju... steta sto je bio bez ikakve brige , ali neodustajemo  :great:


LP!

Offline bully

Odg: Ginseng Ficus ; potrebno spašavanje drva
« Odgovori #3 : 17-04-2019, 12:43:49 »
Isprike  :tuptup: Zaboravio napisat...presadjeno je prije mjesec dana, nista se nije desavalo 15ak dana, a od onda je krenulo znatno listat, te posvuda stvarat dosta novih pupova...

Offline alexhor

Odg: Ginseng Ficus ; potrebno spašavanje drva
« Odgovori #4 : 17-04-2019, 12:50:53 »
Kao što je coki rekao - prvo zdravlje, onda ljepota. Ako si ga spasio iz gladi i neimaštine, prvo ga samo očisti, presadio jesi, i vodi brigu o njemu. Drvo je slabo i nepotrebno ga je dodatno operirati i gnjaviti. Tvoje glavno oružje je strpljenje, i svakodnevno praćenje, on će ti reći je li mu dobro ili nije, ako izbaci nove pupove ide mu dobro, ako odbaci list, nešto ne valja. I ja bih maknuo ovo suho bez obzira što to fora izgleda pusti novoj krošnji da ima sav prostor za sebe. A i mene brine ova "zemlja za bonsai". U Bauhausu na mnogim stvarima piše da je bonsai ili za bonsai, a zapravo nije. Ako sad staviš ovog fikusa van na toplo (ne na direktno sunce, ali na dobro osvjetljeno mjesto ili čak prošaranu sjenu), i da ga presadiš u ispravan propusni supstrat te zalijevaš obilno svaki dan, do kraja godine bi trebao imati osnovu nove krošnje. Potencijalna opasnost za ovo tvoje drvo je zemlja. Ona će se s vremenom zbetonirati, prebrzo isušivati ili predugo ostajati mokra. Ni jedno ne valja. Ako nemaš druge opcije, pogledaj ima li zemlje za kaktuse, ta zna biti najpribližnija, ovisno o proizvođaču, i provjeri ima li ta zemlja krupnijih čestica koje će osigurati propusnost. Pretpostavljam da znaš da ti posuda mora imati velike drenažne rupe kroz koje prolazi voda, da ne smješ imati posudu s vodom ispod, i da kad zalijevaš voda mora procuriti preko.
I da, nemoj ga vijati, žicati i zatezati jer nije zdravo drvo, savijanje grana oštećuje floem i ksilem te smanjuje protok tvari i dodatno ga oslabljuje. A da bi mu razvio dobro korijenje nužno je da ima zelenu masu koja će proizvoditi ugljikohidrate. Zato ga pusti nek pupa raste razvija listove, on zna što mu trenutno treba. Trebaš biti strpljiv, jako strpljiv, ne žuriti.

Offline coki

Odg: Ginseng Ficus ; potrebno spašavanje drva
« Odgovori #5 : 17-04-2019, 12:58:02 »
Lijepo si to sročio.  :bravoPrika:

Offline bully

Odg: Ginseng Ficus ; potrebno spašavanje drva
« Odgovori #6 : 17-04-2019, 13:33:52 »
Eto, zahvaljujem na odgovoru...  :bravoPrika:  :worthy:

Da se nisam tu POjavio ; sigurno bi ga malo reckao i žicao vec sad pa mu usporio i fazu oporavka i fazu svega sto nosi proljece iz zimskog perioda… Posto je presadjen prije tek mjesec u 8 l te famozne bonsai zemlje glupo mi ga sad odmah opet presadjivat…

A kod nas sam nasao jedino tu zemlju... Deklaracija : Supstrat je proizveden iz treseta, pijeska, ilovače i keramzita sa uređenom reakcijom. Slika u prilogu...  :zamisljen:

Uglavnom , gledat cu ga ZAsada uopce ne dirat dok potpuno ne prolista...Onda bi (mi) stvari trebale vec bit malo jasnije...

Hvala jos jednom!  :smile:


Offline alexhor

Odg: Ginseng Ficus ; potrebno spašavanje drva
« Odgovori #7 : 17-04-2019, 14:02:54 »
Zanimljiva je ova vreća, jel imaš za pola šake toga da fotkaš i staviš fotku?

Offline bully

Odg: Ginseng Ficus ; potrebno spašavanje drva
« Odgovori #8 : 17-04-2019, 16:33:41 »
Heheh nemam ravno 4 vrece sam puko unutra.... Ali evo koja fotka da usporedite... ova druga je T.magma cini mi se.. doista je skroz drugacija od svih supstrata na koje sam naisao i lagana je, ne stisce se..ono cini mi se kvalitetna, kao neka zemlja za spašavanje polumrtvih drva, ili za oziljavanje reznica, problematicno klijanje.. A vrt mi pun svega,milion saksija a i brdo toga u zemlji po vrtu ; od kalemljenih i margotiranih biljaka do onih oziljenih iz reznice... vidio svasta u prodaji kao "zemlja ili supstrat" a ono spaljuju otpad pa to pakiraju i prodaju nama pod svakojakim imenima... Najbolja mi je ona iz šume di pilim, ispod visokog sloja lisca, pod velikim stablima..
Uglavnom i drvo je propupalo i prethodno lisce poraslo , dobilo zdraviju boju od kad je presadjeno u taj pot, tu zemlju i od kad je korijenova bala rijesena…   

Offline alexhor

Odg: Ginseng Ficus ; potrebno spašavanje drva
« Odgovori #9 : 17-04-2019, 16:52:35 »
A dobro, izgleda da ima neku granulaciju, vide se nekakvi komadići nečega. Svejedno, pusti ga sad i njeguj, a do iduće godine ćeš naučiti da bonsai i šumska zemlja ispod lišća ne idu zajedno, jednostavno zato jer šumska zemlja u šumi i šumska zemlja u posudi nisu isto. Pronađi na forumu sve os supstratima za bonsai, akadama, pumice, drobljena paljena glina, treset, pa mu za iduću godinu složi takav supstrat i onda možda postane pravi fikus ginseng bonsai. :)

Offline bully

Odg: Ginseng Ficus ; potrebno spašavanje drva
« Odgovori #10 : 17-04-2019, 17:00:40 »
Heheheh govorio opcenito sto prodaju i pod kojim nazivima, pa spomenuo šumsku koju koristimo za dosta toga, a ispada da je sasvim ok, naravno uz perlita te hranjivo.  Nisam ju mislio koristit za bonsai , on je dobio tu sta je dobio, kupovnu.