Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Zemlja  (Posjeta: 8035 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline marinko beg

Zemlja
« : 29-01-2007, 16:47:12 »
Pitanje za sve.Zanima me kakvu zemlju upotrebljavate,Upotrebljavate li sito za odstranjivanje sitne zemlje,dali upotrebljavate isti tip zemlje koji ste upotrebljavali dok drvo nije bilo u bonsai posudi,mjesate li zemlju itd...
M

Offline Zlatko

Odg: Zemlja
« Odgovori #1 : 30-01-2007, 07:20:43 »
Kod nas se mogu nabaviti dvije vrste mješavine zemlje za bonsai. Moguće je da postoji i još neka mješavina zemlje na hrvatskom tržištu, ali je do sada nisam našao.

 Sastavi mješavina zemlje za bonsai su slijedeći:
1. Mješavina "STENDER"
- 30% bijeli treset ( H3 - H5 )
- 30% plovučac
- 20% ilovača
- 20% pjesak
pH 6,0 - 7,0
sdadržaj soli - do 1,5 g/lit
dugo-otpuštajuće gnojivo u količini:
do 300 mg/lit dušika
do 300 mg/lit fosfata
do 400 mg/lit kalijevog oksida

2. Mješavina "COMPO SANA"
- 30% treset ( H5 - H7 )
- 30% organska mješavina zemlje
- 20% vulkanska glina
- 20% pjesak
pH 5,5 - 6,5
sadržaj soli: 0,8 - 1,5 g/lit
dugo-otpuštajuće gnojivo u količini:
100 - 250 mg/lit dušika
100 - 250 mg/lit fosfata
100 - 350 mg/lit kalijevog oksida

Samo u ove mješavine zemlje nisam još ništa posadio, ali sam te mješavine koristio u količini od 30% kada sam pravio mješavinu za presađivanje koja se sastojala od:
- 30% organske zemlje
- 25% pjeska i
- 10% vrtne zemlje ( granulirane ilovače ).
Toj mješavini sam dodao 35% jedne ili druge kupovne mješavine zemlje za bonsai.
Navedenu mješavinu sam koristio za sadnju listopadnih vrsta, dok sam je za sadnju crnogorice modificirao na način da sam smanjio udjele ostalih sastojaka, a dodao oko 15% šljunka. Za tropsko sam bilje ( fikuse ) smanjio udio pjeska i vrtne zemlje, a dodao 20% vlaknastog supstrata.
Imam dovoljno biljaka ( i od pojedine vrste ) da bih mogao preuzeti rizik i posaditi nekoliko biljaka u čistu mješavinu, no vjerujem da je ipak bolje prije toga se posavjetovati s onima koji već imaju određena dugogodišnja iskustva.

Do sada nisam koristio sita za odvajanje sitnih čestica. Ovdje uz rijeku Dravu imamo vrlo čisti separirani ( isprani ) riječni pjesak.

Za sadnju u privremene posude sam koristim mješavinu od 40% humusa, 40% vrtne zemlje i 20% pjeska. Moguće je da mješavina nije najbolja, ali biljke dobro napreduju.
Ja samo skupljam stabla za svoje unuke.

Offline Aleksa

Odg: Zemlja
« Odgovori #2 : 30-01-2007, 14:16:00 »
Ja bonsaije sadim u razlicite mjesavine zavisno od vrste... Ne zamaram se mnogo time... Uglavnom gledam kakvu zemlju to drvo u prirodi voli, pa ga u tu zemlju i sadim...Ako mi nije potreban intezivan rast, dodam vise ovih "posnih" vrsta zemlje i pijeska... Sam eksperimentisem a tu mi puno pomaze i Bonsai Techniques, jer je tu Naka napisao sta kojoj vrsti treba... On je samo stavio u tabelu  iznad vrsta "soil", "mulch" (nisam siguran sta je ovo) i "sand"...

Offline Marija

Odg: Zemlja
« Odgovori #3 : 01-02-2007, 17:54:56 »
Mi koristimo zemlju iz prirode. Crvenicu, crnicu, prirodni humus nastao ispod nekog listopadnog stabla (najčešće hrasta ili česvine) i šljunak ili riječni pijesak.

Zemlju za bonsai sam našla samo u Bricostore-a i to Compo Sana, koju je i Zlatko spominjao... i u njoj ima vulkanske gline ... :jap:
5 litara za 37 kn

Hrvati o akadami mogu za sada samo sanjati ...

P.S. mačka je inzistirala da bude u kadru  ;)
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Aleksa

Odg: Zemlja
« Odgovori #4 : 01-02-2007, 18:08:35 »

P.S. mačka je inzistirala da bude u kadru  ;)

 :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: