Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: novi - grab  (Posjeta: 2282 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline D0oOMInIK1993

novi - grab
« : 21-03-2022, 21:01:58 »
Pozdrav zanimljivi hobisti,

Nakon dužeg vremena u akvaristici prošlu jesen sam naišao na bonsai i poželio jedno malo drvce. Tad sam naišao i na ovaj forum i malo prosurfao neke teme i shvatio ukratko o čemu je riječ. Kako ste napisali jesen nikako nije vrijeme za uzimanje bonsai iz prirode, a ovi iz dućana nikako nisu dobitak, pa san odustao od toga.

Sad sa vikend sam bio na planinarenju i nekako se spontano sjetio tog bonsaia i tema o grabu koje sam čitao ovdje. I nije mi vrag dao mira i ubrao sam jednog, mislim da je grab ispravite me ako griješim. Ubran je u zaleđu Rijeke - Kamenjak.

Posadio sam ga u mix glinenih kuglica - liaflor, malo perlita i malo mixa zemlje za citruse i zemlje za kaktuse. Zapravo sam po vrtnom centru tražio i neke druge stvari koje sam pronašao ovdje po forumu, ali ovo je bilo dostupno samo.

Živim u stanu gdje znam da nikako ne može preživiti, pa sam ga stavio u hodnik koji je najhladniji i na sjevernoj je strani, u biti ima svijetla, ali ne direkt sunčevog.

Želja mi je imati malo drvce, koje možda jednom i bude bonsai. Molim vas savjet kako zalijevati, gnojiti ako treba te se općenito ponašati prema drvcu. Korijenje sam minimalno skratio da stane u posudu, a imao je barem ko krošnja.

https://prnt.sc/Pmi-dJ9PRFqH

 :hvalaaa:

Offline alexhor

Odg: novi - grab
« Odgovori #1 : 21-03-2022, 21:17:56 »
Dobrodošao na forum.
Ovo mi baš ne izgleda kao grab, zbog ovih grančica koje izlaze pod previm kutem, ali kad (ako) prolista bit će lako identificirati.
Mislim da tvoja ideja da "vanjsko" drvo držiš u hodniku neće dati dobar rezultat, iako si relativno dobro smiksao supstrat, kad već boljeg nemaš. Moraš znati da u stanu puno svjetla zapravo i nije puno svjetla u odnosu na vani. Mali problem je i zalijevanje jer u stanu ne možeš zalijati tako "da voda procuri" jer ćeš napraviti nered (a trebala bi procuriti radi ravnoteže voda/kisik), preostaje ti umakanje posude, neki tanjurići ispod, stalno moraš pratiti tu vlažnost itd., mala je margina za moguću pogrešku, drvo iz prirode se ne snalazi najbolje u takvim uvjetima. Sjeverna strana je uvijek u sjeni, neka drva vole prošarane sjene, a ovaj tvoj re bio u kamenjaru na žestini sunca i to mu je okolina, tako da nije sjena njegova prirodna okolina. Da se razumijemo, nije ni izravno sunce - sad kad je u posudi (dehidracija). Svakako promisli kako mu možeš nabaviti nekakav balkon, proširenu porozorsku dasku, nešto da se osjeća "vani".

Offline D0oOMInIK1993

Odg: novi - grab
« Odgovori #2 : 21-03-2022, 22:33:58 »
Hvala na brzom i iscrpnom odg, ovako nešto sam i očekivao..

Vanka ga nažalost nemam si staviti s obzirom da nemam balkon. A hodnik sam odabrao jer je tamo jedino temperatura barem slična "vanjskoj". U kuhinji na stolu kraj prozora bi imao sunca npr. ali bojim se da bi se drvce pogubilo u vegetaciji na taj način, ovako na par stupnjeva nek barem zna da je zima.

Zalijevat sam ga planirao svakodnevno da voda iscuri u tanjur ispod njega, pa odlijem iz tanjura kad iscuri. Svjestan sam da to nije ni približno "ispiranje" koje si spomenuo, ali nadam se da može biti dovoljno da preživi. Eventualno ga istuširam s vremena na vrijeme..

Postati ću ponovno sliku sad kad krene vegetacija pa ćemo vidit oče li pokrenut ili ne i o čemu može biti riječ.

Nadam se da može preživiti u uvjetima koje mu nudim. Kad gledam u kakvom je kršu, suncu i vjetru bio vanka baš mi je nevjerovatno da ne može preživjeti u nekim kontroliranim uvjetima.

Offline D0oOMInIK1993

Odg: novi - grab
« Odgovori #3 : 07-04-2022, 16:17:24 »
Evo slike, stablinko se probudio, ako zna tko što sam ubrao?  https://ibb.co/Jv2SMFP  :hihihi:

Malo je u kuhinji na svijetlu, malo na hodniku preko noći. Istuširam ga pod tušem i pustim da se ocijedi svakih 4-5 dana, ne želim više jer mi se čini da supstrat ima vlage da ga ne pobijem  :lol:

Offline alexhor

Odg: novi - grab
« Odgovori #4 : 08-04-2022, 10:10:49 »
Još ne mogu razaznati što je, ali grab nije. Čekamo cijeli list....