Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Thuje iz rasadnika  (Posjeta: 19512 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Thuje iz rasadnika
« : 05-07-2007, 08:42:07 »
U subotu sam odlučio otiči po sferna klješta u MBM, koja sam i kupio. Fakat fenomenalna stvar. 21 cm sirove snage koja uredno i precizno odrađuje posao.
Prošetao sam malo i naletio na akciju thuja po 25kn komad. Najtanja koju sam odabrao ima deblo 4cm dok najdeblja ima deblo 8 cm. Odabrao sam tri thuje. Već u nedjelju sam odlučio isprobati novi alat i malo po malo, po nekom mom doživljaju, "uredio" sam drvca. Kolko sam u tome uspio i gdje sam griješio, reči ćete vi kad vidite fotke. Dvije sam odmah i ožicao, s jednom sam vrlo zadovoljan jer mi je uspjelo dobiti izmjeničan slijed grana po cijeloj visini debla koje nije baš stožastog oblika, ali da se to doraditi u nekoj od kasnijih godina. Druga mi ima privlačan muving debla, a i grane nisu loše raspoređene, no od nje očekujem da će potjerati spavajuće pupove pa tako popuniti grane i sama mi reći kak hoće izgledati. Ova treća sa najdebljim deblom koje ima i dva postrana korijena, koji je čine još privlačnijom, barem meni, ima najbolji pokret debla i kvalitetan stožasti oblik, no kako je rasla gusto, ima hrpu grana koje su duge do 50cm, a zelenu masu imaju tek na zadnjih 10cm. No i tu se nadam da će se pojaviti novi izboji bliže deblu. Nju još nisam žicao iako namjeravam uskoro. Čekam da me lupi inspiracija.

Znam da thuje i nisu najpogodnije za bonsaie, no progooglo sam malo i vidim da je moguće dobiti lijepe primjerke, pa se tome nadam i sa svoje tri thuje.
Kakva su vaša iskustva sa thujama? Daju li rado povratne pupove? Kako postupati sa korijenom?
Nisam ih mislio presađivati niti im dirati korijenje do druge sezone kad za to bude pogodno vrijeme. Kad je to vrijeme?

Jedna thuja je occidentalis, raste usko i visoko. Druga raste kuglasto, ima glavno deblo i ujednačene grane po njemu. Novi izboji ili cijeli vanjski rub kugle je izrazito žutonarančast. Treča ima kratko debelo deblo iz kojeg skoro pri tlu rastu dvije jake postrane grane, a iz te dvije plus centralno deblo, puno tankih i dugačkih grančica. Ovo treče zelenu masu sličnu juniperusima, iako mislim da je to samo u nekoj fazi.

Orezao sam ih sve, barem grane kako bi dobio zadovoljavajući estetski dojam, sad se još dvoumim, trebam li skratiti vrhove grana, mislim zelenu masu na njima? Mislim da će presađivanje biti potrebno u prvom povoljnom terminu, jer su posude pune korijena koji se sad mota uz sam rub posude.

Offline gal

Odg: Thuje iz rasadnika
« Odgovori #1 : 05-07-2007, 10:08:50 »
Šteta da nemaš slike prije zahvata. Iz prve dvije si izvukao vjerojatno maksimum, a ovu treću si malo zeznuo. Inaće ova treća bi bila dobar materijal da si vrh i najdeblje grane pretvorio u jin... recimo otprilike ovako nešto...
No u svakom slučaju pohvale za objavu uradka... :great: . Inaće moje mišljenje je da oko hortikulture možeš učiti na tuđim greškama, odnosno možeš raditi po tuđim savjetima, ali što se tiće oblikovanja tu moraš ućiti isključivo na vlastitim greškama...a najbolje je upravo na ovakvom jeftinom materijalu... izvrsno!

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Thuje iz rasadnika
« Odgovori #2 : 05-07-2007, 11:16:02 »
Šteta da nemaš slike prije zahvata. Iz prve dvije si izvukao vjerojatno maksimum, a ovu treću si malo zeznuo. Inaće ova treća bi bila dobar materijal da si vrh i najdeblje grane pretvorio u jin... recimo otprilike ovako nešto...
No u svakom slučaju pohvale za objavu uradka... :great: . Inaće moje mišljenje je da oko hortikulture možeš učiti na tuđim greškama, odnosno možeš raditi po tuđim savjetima, ali što se tiće oblikovanja tu moraš ućiti isključivo na vlastitim greškama...a najbolje je upravo na ovakvom jeftinom materijalu... izvrsno!

Moram priznati da me ugodno iznenadila ovak pozitivna reakcija na moj domači uradak  :smile:
Hvala!

Mogao sam fotkati drva prije intervencije, no fotka bi pokazala isto što se svakodnevno vidi po gradu na urbanim površinama.
Na sve tri thuje sam ostavio viškove grana prije rezanja kako bi od njih napravio jin, no na prve dvije sam od toga odmah odustao jer mi se nije uklapalo, a na trečoj sam i počeo raditi jin, no od mjesta gdje je sad grana odrezana pa do prvog sljedečeg grananja je bio predugačak internodij da bi dobio ovak zanimljiv jin kako si ti virtualno napravio. Bilo mi je bez veze ostavljati neki batrljak koji je u originalu cjevast i jednake debljine, a šiljiti ga, nije mi bilo vizualno prihvatljivo. Vjerojatno mi fali još iskustva u vizualiziranju grmolikog materijala, no ovo što sam napravio je trenutni maksimum truda, vjerujem i želim da s vremenom pomaknem granicu svog maksimuma naviše  :great:
Na sva tri drva sam radio od 12-18h, dakle 6 sati ne prekinutog rada, uživao sam u svakom trenutku  :yupi:

Hvala ti još jednom i raduje me da ti se dopadaju drva !!!

Offline Marija

Odg: Thuje iz rasadnika
« Odgovori #3 : 05-07-2007, 12:29:45 »
Inaće ova treća bi bila dobar materijal da si vrh i najdeblje grane pretvorio u jin... recimo otprilike ovako nešto...

Repati zmaj  :tlab:

Bravo marija za početničko oblikovanje. Inače malo pripazi na to da ti stabalca budu 3D - posebno na grane koje idu prema naprijed i stražnje grane....
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Thuje iz rasadnika
« Odgovori #4 : 05-07-2007, 12:34:29 »
Bravo marija za početničko oblikovanje. Inače malo pripazi na to da ti stabalca budu 3D - posebno na grane koje idu prema naprijed i stražnje grane....

Vjerojatno misliš na prvo drvo!?!
Možda se to na slici ne kuži, ali prva dva drva su i te kako 3D, poslat ću fotke odozgora gdje će se to vidjeti, kao i fotke sa svih strana. Jučer sam lovio malo danjeg svjetla predvečer kako bi uspio bar neke fotke poslati da vidite o čemu se radi. Treče drvo sam samo orezao i volio bi čuti vaše prijedloge, kak da ga formiram.

Hvala ti  :smile:

Offline Marija

Odg: Thuje iz rasadnika
« Odgovori #5 : 05-07-2007, 12:36:30 »
Bravo marija za početničko oblikovanje.
pohvalila sam sebe umjeto tebe  :ludilo:

lapsus...  :tup:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Thuje iz rasadnika
« Odgovori #6 : 05-07-2007, 12:40:30 »
Bravo marija za početničko oblikovanje.
pohvalila sam sebe umjeto tebe  :ludilo:
lapsus...  :tup:

 :lol:
Dogodi se  :smile:

Offline gal

Odg: Thuje iz rasadnika
« Odgovori #7 : 05-07-2007, 13:32:47 »
Treče drvo sam samo orezao i volio bi čuti vaše prijedloge, kak da ga formiram.

Pa evo....

ps/ ...to sam nabrzinu....malo je neproporcionalno (drvo/iglice)

Offline gal

Odg: Thuje iz rasadnika
« Odgovori #8 : 05-07-2007, 13:38:19 »
Repati zmaj  :tlab:

 :threatening: ...aždajo kritična...  :threatening:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Thuje iz rasadnika
« Odgovori #9 : 05-07-2007, 13:44:44 »
Pa evo....
ps/ ...to sam nabrzinu....malo je neproporcionalno (drvo/iglice)

Dopada mi se !!!
Čak mi super izgleda.
No to će biti moguče tek ako mi pusti neki spavajuči pup bliže deblu. Skoro sve grane imaju zelenu masu tek zadnjih vršnih 10 cm, a duge su od 30-50 cm.
Imaš li kakva iskustva sa povratnim rezanjem i bacanjem spavajučih pupova?
Mogu li grane sada spigati kako bi zelenu masu približio deblu ili da samo ostavim preporučene grane i čekam da potjera negdje bliže deblu?

Offline gal

Odg: Thuje iz rasadnika
« Odgovori #10 : 05-07-2007, 14:05:39 »
Mogu li grane sada spigati kako bi zelenu masu približio deblu ili da samo ostavim preporučene grane i čekam da potjera negdje bliže deblu?

..evo kako to radi g. Kevin Wilson... slike sa njegovih stranica.

Offline gal

Odg: Thuje iz rasadnika
« Odgovori #11 : 05-07-2007, 14:08:30 »
...ili...

Offline Andrija Zokić

Odg: Thuje iz rasadnika
« Odgovori #12 : 05-07-2007, 14:24:58 »
Nevjerovatno koliko su grane bora savitljive! Na maslini ili zelenici nema sanse ovako debele grane ovoliko isavijati!
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Thuje iz rasadnika
« Odgovori #13 : 05-07-2007, 14:25:52 »
..evo kako to radi g. Kevin Wilson... slike sa njegovih stranica.

...mmmmda, mislim da kužim. Isprintat ću si fotke pa pokušati ugledati nešto takvo na mojoj thuji. Iskreno sad još uvjek ne vidim neki zadovoljavajući stajling. Jasno mi je kak je dotični gospon to napravil i priznam da super izgleda, pokušat ću napraviti najbolje i dati sve od sebe da u tome uspijem  :great:

Hvala ti puno na trudu kojim mi želiš pomoći !!!

Offline gal

Odg: Thuje iz rasadnika
« Odgovori #14 : 05-07-2007, 14:38:12 »
Nevjerovatno koliko su grane bora savitljive! Na maslini ili zelenici nema sanse ovako debele grane ovoliko isavijati!

..ovo je škotski bor ili ti ga pinus sylvestris - kod nas obični ili crveni bor i stvarno ga možeš savijati kao vrbu, što nažalost nije slučaj sa nigrom - crnim borom...