Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Aluminijska ili bakrena žica ?  (Posjeta: 117959 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline hknezovi

Odg: Aluminijska ili bakrena žica ?
« Odgovori #15 : 22-02-2007, 16:14:43 »
Ne vrsta žice već nuspojava bakrene žice koja u kontaktu sa vlagom oksidira. Kemiskim procesom se stvara i malen postotak bakrenog sulfata koji kroz mladu koru prodire u drvo te time usporava dotok vode i mineralnog hranjiva, tj. biljka preživljava.

Primjera radi uz ceste dim vozila u sebi sadržava postotak olova koji kad se veže sa vodom omogućava da je trava slađa, ali s obzirom da i bakar i olovo spadaju pod teške metale krave koje konzumiraju takvu travu imaju lošiju kvalitetu mljeka.
Bonsai forever
Hrvatski Bonsai Klub

Offline marinko beg

Odg: Aluminijska ili bakrena žica ?
« Odgovori #16 : 22-02-2007, 17:53:34 »
Nuspojava bakrenog sulfata je sporiji i manji rast lisne mase te time listovi i bjelogorice i crnogorice se brže smajuju do 1/3 ili čak i više. A stvara se i veća gustoća izrasta.
:rofl:
Vrsta žice da utječe na prirast biljke i veličinu lista. Prvi put čujem i sumnjam da je točno.
Ja ni ne sumnjam,jer ovo jeste u potpunosti netocno.

M

Offline Marija

Odg: Aluminijska ili bakrena žica ?
« Odgovori #17 : 22-02-2007, 18:19:35 »
Ne vrsta žice već nuspojava bakrene žice koja u kontaktu sa vlagom oksidira. Kemiskim procesom se stvara i malen postotak bakrenog sulfata koji kroz mladu koru prodire u drvo te time usporava dotok vode i mineralnog hranjiva.

Primjera radi uz ceste dim vozila u sebi sadržava postotak olova koji kad se veže sa vodom omogućava da je trava slađa, ali s obzirom da i bakar i olovo spadaju pod teške metale krave koje konzumiraju takvu travu imaju lošiju kvalitetu mljeka.

Učila sam kemiju u gimnaziji ali ovo što je gore napisano nema veze ni s kemijom ni s logikom :sarcastic:
mislim samo da se radi o osobnom uvjerenju autora
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline marinko beg

Odg: Aluminijska ili bakrena žica ?
« Odgovori #18 : 22-02-2007, 19:05:55 »
Tako je,kad ne bi bilo tako nebi mnogi majstori uvijek upotrebljavali bakrenu zicu.

M

Offline hknezovi

Odg: Aluminijska ili bakrena žica ?
« Odgovori #19 : 23-02-2007, 13:16:30 »
 :neutral: Neznam za vaša iskustva, ali uočio sam da primjera radi kod Pinus strobusa koji ima iglice duge i do 12 cm nakon ožičavanja sa bakrenom žicom veličina iglica sljedeće godine je bila 6cm, a one iza 3cm. Dok godinu prije bakra iglice nisu promjenile svoju veličinu. Ovo proljeće sam ih ponovo ožičao sa aluminiskom žicom pa ću vidjeti.
Bonsai forever
Hrvatski Bonsai Klub

Offline Marija

Odg: Aluminijska ili bakrena žica ?
« Odgovori #20 : 23-02-2007, 13:32:42 »
:neutral: Neznam za vaša iskustva, ali uočio sam da primjera radi kod Pinus strobusa koji ima iglice duge i do 12 cm nakon ožičavanja sa bakrenom žicom veličina iglica sljedeće godine je bila 6cm, a one iza 3cm. Dok godinu prije bakra iglice nisu promjenile svoju veličinu. Ovo proljeće sam ih ponovo ožičao sa aluminiskom žicom pa ću vidjeti.
Što to tebi nije kontra svake logike? Mistično nastajanje nekakvih sulfida iz vode i bakra, krava koje jedu slatku travu

Mislim da povezuješ činjenice koje nemaju veze jedna s drugom, odnosno nisu u uzročnoposljedničnoj vezi.
Osim toga što ti nije sumnjivo -kultura uzgoja bonsaija je stara 2000 godina i baš si ti tako nešto primjetio prvi. Sorry, ali mi je stvarno smiješno http://img116.exs.cx/img116/1231/z7shysterical.gif
Aluminijska ili bakrena žica ?
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline hknezovi

Odg: Aluminijska ili bakrena žica ?
« Odgovori #21 : 23-02-2007, 15:27:49 »
 :mdr: Uistinu i je smiješno, ali nisam bio prvi. Krešo mi je prenio tu informaciju.
Bonsai forever
Hrvatski Bonsai Klub

Offline Marija

Odg: Aluminijska ili bakrena žica ?
« Odgovori #22 : 23-02-2007, 15:55:46 »
:mdr: Uistinu i je smiješno, ali nisam bio prvi. Krešo mi je prenio tu informaciju.
Eto, sad si se izvukao!  ;)
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline hknezovi

Odg: Aluminijska ili bakrena žica ?
« Odgovori #23 : 23-02-2007, 16:07:30 »
Moš mislit, sad tek idem provjriti u istinitost biokemiskih svojstava bakrene žice, bum kontaktiral jednu frendicu da se raspita o točnosti informacija. Ipak je ona stručnjak na tom polju. 8)
Bonsai forever
Hrvatski Bonsai Klub

Offline marinko beg

Odg: Aluminijska ili bakrena žica ?
« Odgovori #24 : 24-02-2007, 00:29:17 »
Moš mislit, sad tek idem provjriti u istinitost biokemiskih svojstava bakrene žice, bum kontaktiral jednu frendicu da se raspita o točnosti informacija. Ipak je ona stručnjak na tom polju. 8)
Mozda je ona strucnjak za to,ali te stvari nemaju veze sa brzinom rasta bonsaia,a pogotovu ne sa velicinom iglica.Iglice se smanjuju tehnikom vadjenja svjecica,razgranjivanjem,tehnikom davanja vode i izbalansiranim gnojenjem.I jos jedno:kad se jednom promjeni zemlja,mozes se popet drugima na glavu,ali te iste iglice ce te iste sezone drasticno da porastu!A to sa Strobusom u dvije sezone od 12 do 3 cm ne uspjeva ni jednom Kimuri a kamoli tebi!!!I zato ako je moguce,ja bih da prestanemo sa tim fantazijama,ipak je ovo bonsai forum a ne nastava kemije! :rofl: :rofl:Da ovo cuju pravi majstori,sad bi se valjali po podu od smijeha...
M

Offline hknezovi

Odg: Aluminijska ili bakrena žica ?
« Odgovori #25 : 26-02-2007, 11:49:21 »
Dođi u Zagreb pa bum ti pokazal kak su se smanjile iglice, u svakom slučaju navrati u našu radionicu, ako možeš, pa buš ga vidil uživo.  :glasses:
Bonsai forever
Hrvatski Bonsai Klub

Offline Marija

Odg: Aluminijska ili bakrena žica ?
« Odgovori #26 : 26-02-2007, 12:18:20 »
Svatko ima pravo na svoje mišljenje,
samo ne treba miješati "svoje tlapnje" sa općepoznatim i znanstveno dokazanim činjenicama...  :smile:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline marinko beg

Odg: Aluminijska ili bakrena žica ?
« Odgovori #27 : 26-02-2007, 15:18:01 »
Dođi u Zagreb pa bum ti pokazal kak su se smanjile iglice, u svakom slučaju navrati u našu radionicu, ako možeš, pa buš ga vidil uživo.  :glasses:
Da,vjerojatno bih ga vidio uzivo,samo dokaz da su se iglice drasticno smanjile u dvije sezone,to je nesto drugo. :whistle:

M

Offline tony

Odg: Aluminijska ili bakrena žica ?
« Odgovori #28 : 27-02-2007, 08:19:04 »
Marinko ja kupujem zicu kod Bauwensa  http://www.bauwensbonsai.eu/  od cega je ta zica? Trebalo bi da je ta najbolja. Postoji u raznim debljinama za razlicite debljine grana. Pozdrav iz Brisela.

Offline marinko beg

Odg: Aluminijska ili bakrena žica ?
« Odgovori #29 : 27-02-2007, 10:23:32 »
Ne znam,treba mi slika da bih ti mogao odgovoriti.Pozdravi iz Hasselta!

M