Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Defolijacija  (Posjeta: 28203 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline gal

Odg: Defolijacija
« Odgovori #15 : 21-07-2008, 12:19:04 »
Kak misliš da te breza još više izluđuje.?

..imam jednu brezu sa interesantnim proširenjem baze debla, posađena u vrt. Međutim izboje tjera samo iz tog proširenja, na desetke svaki tjedan (uredno otkidam), ali nijedan na vrhu debla. Konačno orezah i posljednju granu na vrhu nebi li isprovocirao koji spavajući - ništa! Ona potjera jednu jedinu grančicu o tprilike na sredini debla i to je to, ona i dalje pići iz baze. Išao sam provjeriti grane na vrhu - sve živo i puno soka, ali neće potjerati pa neće...

Offline Goran Cajko

Odg: Defolijacija
« Odgovori #16 : 21-07-2008, 13:01:49 »
Misliš da zadebljanje zaustavlja sokove ili da drvo nije dovoljno jako?

Meni breze rastu nenormalno i to baš na vrhovima (onak normalno). Ova jedna iskopana proljetos je imala vršne izboje skoro metar, pa sam ih sad porezao i iz njih izbijaju nove grane i to na sve strane. :dunno:
sutra slike...

Offline DonQuijote

Odg: Defolijacija
« Odgovori #17 : 21-07-2008, 13:22:27 »
Kak misliš da te breza još više izluđuje.?

..imam jednu brezu sa interesantnim proširenjem baze debla, posađena u vrt. Međutim izboje tjera samo iz tog proširenja, na desetke svaki tjedan (uredno otkidam), ali nijedan na vrhu debla. Konačno orezah i posljednju granu na vrhu nebi li isprovocirao koji spavajući - ništa! Ona potjera jednu jedinu grančicu o tprilike na sredini debla i to je to, ona i dalje pići iz baze. Išao sam provjeriti grane na vrhu - sve živo i puno soka, ali neće potjerati pa neće...
I ja imam jednu takvu, prošle godine sam pokušao polegnuti te izbojke, prekriti ih zemljom i od njih dobiti novo korijenje. Nisam uspio, pretpostavljam zato što nisam vrškove grana ostavio vani nego sam mlade grane kompletno pokrio.
To spominjem zato što sam na taj način postigao da iz tog zadebljanja ne izlaze novi pupovi eto, skoro do kraja sedmog mjeseca iako sam zadebljanje otkrio već prošle jeseni. Sada su se opet pojavili izbojci ali su jako slabašni.

Offline Marija

Odg: Defolijacija
« Odgovori #18 : 21-07-2008, 15:46:44 »
Misliš da zadebljanje zaustavlja sokove ili da drvo nije dovoljno jako?

Ne zaustavlja, nego su to mjesta sa jakom izbojnom snagom. Tako je barem kod masline, graba, jasena i dr.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline gal

Odg: Defolijacija
« Odgovori #19 : 22-07-2008, 07:26:40 »
slika1. - proljeće prije listanja
slika2. - nakon listanja - otvorio samo vršne pupove i pići u nebesa
slika3. - nakon probnog reza, opet je otvorio samo pupove u blizini reza, nikako niže, ali je lišče manje
slika4. - neš ti mene j...., date sad vidim!
slika5. - još je u fotiću, biće za koji dan..
Zaključak: biće za koji dan..

slika5. - jasen mjesec dana nakon drastičnog reza

Zaključak: Lišće nije puno manje, ali sam ga natjerao da na nekim granama potjera i po tri nove grančice. Ispočetka su svi izboji iste veličine - veličina lista i dužina izboja, međutim to se u tjedan dana promjeni. Na svakoj grani jedan izboj postane dominantan, a ostali stagniraju, zatim među granama jedna postane dominantna i ta opet pići u zrak. Dakle - vrlo zeznuta apikalno dominantna vrsta - gora od bora. Pretpostavljam da na proljeće prije kretanja izboja jače grane orezati do najdonjih pupova (obično su zakržljali i dosta teško uočljivi), na slabijim granama skinuti vršne pupove, a one najslabije ostaviti nedirnute. Još bi trebalo probati izboje skračivati na dva lista odmah nakon listanja.
Kao što ste već primjetili defolijacija baš ne pali, premda ju WP radi.  :dunno:

Offline gal

Odg: Defolijacija
« Odgovori #20 : 03-06-2009, 10:42:41 »
...opet on apikalno luduje, a ja mu nedam...  :loco:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Defolijacija
« Odgovori #21 : 03-06-2009, 11:02:45 »
...opet on apikalno luduje, a ja mu nedam...  :loco:

 tak ti je to kad ne odustaješ od šohina, na nekom bigdrjevu bi to bilo manje bitno :verycool:

Offline Ivan B

Odg: Defolijacija
« Odgovori #22 : 03-06-2009, 12:43:53 »
Imam pitanje...Kako hrastovi podnose defolijaciju???

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Defolijacija
« Odgovori #23 : 03-06-2009, 13:20:31 »
Imam pitanje...Kako hrastovi podnose defolijaciju???

Prošle sezone sam izvadio hrast "panjinu" i radoznalosti poradi, napravio defolijaciju u 6mj zbog ogromnih listova, protjerao je ko lud, nakon toga sam napravio još jednu defolijaciju u istoj sezoni, mislim u 8mj zbog jakog napada pepelnice, opet je protjerao, ove sezone sam mu radio ooooogroman shari prije kretanja vegetacije, no to ga nije omelo da se razlista listovima ko moja ruka (dlan s prstima), skinuo sam mu 50% ogromnih listova prije 10-15 dana i sad na tim mjestima tjera nove izboje.

....no, ali, ahtung.... OVO NIJE GENERALNO PRAVILO ZA IČIJI DRUGI HRAST !!!!

Offline gal

Odg: Defolijacija
« Odgovori #24 : 03-06-2009, 14:19:02 »
Prošle sezone sam izvadio hrast "panjinu" i radoznalosti poradi, napravio defolijaciju u 6mj zbog ogromnih listova, protjerao je ko lud, nakon toga sam napravio još jednu defolijaciju u istoj sezoni, mislim u 8mj zbog jakog napada pepelnice, opet je protjerao, ove sezone sam mu radio ooooogroman shari prije kretanja vegetacije, no to ga nije omelo da se razlista listovima ko moja ruka (dlan s prstima), skinuo sam mu 50% ogromnih listova prije 10-15 dana i sad na tim mjestima tjera nove izboje.

....no, ali, ahtung.... OVO NIJE GENERALNO PRAVILO ZA IČIJI DRUGI HRAST !!!!
... :pitanje: ...jel si rezao listove ili si i prikračivao izboje ili jedno i drugo? ...i jel potjerao onda nove listove (manje ili veće) ili nove izboje (grane) sa listovima?
Ja na svojim nisam radio defoijaciju već sam ih prikračivao (6. mj) na dva - tri lista (pupa) rezultat je da je iz svakog preostalog lista (pupa) potjerao novi izboj - još duži od odrezanog, sa većim lišćem i dužim intrnodijima. Rezultat je estetska katastrofa, i još su tako nastale grane su neupotrebljive zbog dužine internodija. Recimo grabu kad napraviš defolijaciju on potjera izboj sa manjim listovima i puno kraćim internodijima. Dakle kod hrasta ljetno šišanje ne dolazi u obzir, sad kako se ponaša sa čistom defolijacijom... :dunno:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Defolijacija
« Odgovori #25 : 03-06-2009, 14:32:36 »
... :pitanje: ...jel si rezao listove ili si i prikračivao izboje ili jedno i drugo? ...i jel potjerao onda nove listove (manje ili veće) ili nove izboje (grane) sa listovima?

Kod defolijacije sam rezao listove u djelu peteljke i o tome pričam.

Ja na svojim nisam radio defoijaciju već sam ih prikračivao (6. mj) na dva - tri lista (pupa) rezultat je da je iz svakog preostalog lista (pupa) potjerao novi izboj - još duži od odrezanog, sa većim lišćem i dužim intrnodijima. Rezultat je estetska katastrofa, i još su tako nastale grane su neupotrebljive zbog dužine internodija. Recimo grabu kad napraviš defolijaciju on potjera izboj sa manjim listovima i puno kraćim internodijima. Dakle kod hrasta ljetno šišanje ne dolazi u obzir, sad kako se ponaša sa čistom defolijacijom... :dunno:

Kad sam prikračivao izboje, onda mi je tjerao samo vršne pupove, no to nema veze s ovim defolijacijama.
Evo i fotki s početka prošle sezone i reakcije nakon dvije drfolijacije... redom... kad nađem, ubacit ću i fotku sharia početkom ove sezone.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Defolijacija
« Odgovori #26 : 03-06-2009, 14:48:47 »
evo fotke s početka ove sezone bujanja...živ zdrav i izsharan do bola

Offline Ivan B

Odg: Defolijacija
« Odgovori #27 : 03-06-2009, 17:47:33 »
Ja imam hrast lužnjak....on ima dosta velike listove, ali zato ima male peteljke....strah me eksperimentirat.... :halt:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Defolijacija
« Odgovori #28 : 04-06-2009, 07:51:52 »
Ja imam hrast lužnjak....on ima dosta velike listove, ali zato ima male peteljke....strah me eksperimentirat.... :halt:

I ovo je lužnjak! Medunci su sasvim druga prića, bar mi se tak čini  :dunno:
Ako te strah, onda ga pusti nek se kiti svojim perjem  :idiot:

Offline Ivan B

Odg: Defolijacija
« Odgovori #29 : 12-06-2009, 18:41:06 »
Koje se sve vrste mogu podvdnuti defoijaciji?