Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Naši bonsai vrtovi  (Posjeta: 178547 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Marija

Odg: Naši bonsai vrtovi
« Odgovori #60 : 06-11-2007, 09:42:39 »
Ni ovi stupići ne izgledaju loše. To je iz vrta Karla Thiera.

* slika je sa IBC Galleries
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline gal

Odg: Naši bonsai vrtovi
« Odgovori #61 : 28-11-2007, 08:25:00 »
…da završim svoju priču…konačno gotovo. Na vrijeme sam se izvukao iz blata.  :wall: Trebalo je iskopati temeljčić, malo ga armitati, posložiti stupove, sve zaliti betonom i na kraju zalijepiti ploče na stupove. Još samo treba pronaći kvalitetne yamadorije, izvaditi ih, formirati, utrpati u pravu posudu i naći adekvatno mjesto na polici pa će i slika biti potpunija…

Offline Andrija Zokić

Odg: Naši bonsai vrtovi
« Odgovori #62 : 28-11-2007, 08:40:39 »
Još samo treba pronaći kvalitetne yamadorije, izvaditi ih, formirati, utrpati u pravu posudu i naći adekvatno mjesto na polici pa će i slika biti potpunija…

 :histerical: :histerical: :histerical: :histerical:
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Marija

Odg: Naši bonsai vrtovi
« Odgovori #63 : 28-11-2007, 09:00:23 »
Još samo treba pronaći kvalitetne yamadorije, izvaditi ih, formirati, utrpati u pravu posudu i naći adekvatno mjesto na polici pa će i slika biti potpunija…

... za što će trebati 5-10 godina  :gigle:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Naši bonsai vrtovi
« Odgovori #64 : 28-11-2007, 12:04:16 »
…da završim svoju priču…konačno gotovo...

...za sada !
Slobodan sam dodati.  :mdr:
Odlično uklopljeno u okolinu, no definitivno fale drva kojima su postolja i namjenjena  :great:
Spomenuo sam okolinu iako se malo vidi, no čini mi se da je sve u skladu.

Offline MARKO

Odg: Naši bonsai vrtovi
« Odgovori #65 : 05-12-2007, 18:26:39 »
Pozdrav.
Namjeravam od djela malog vrta napraviti prostor za bonsaie. Drzim ih inace ispred tog vrta ali puse im bura pa bi napravio betonsku pregradu i stavio ih u vrt.
Problem je sto na tom dijelu gotovo pa nikako nema  sunca od kuca oko vrta,ljeti mozda oko podne, sat vremena, zimi nikada. Svjetla ima ali sunca nema.
Planiram tu drzati crne borove, zelenike masline.. sve dalmatinske autohtone vrste. Je li mogu uspjevati pod takvim uvjetima ili mi nema smisla raditi vrt.. ima li neka alternativa.. zimi da ljeti ne i sl.
Thx. :dunno:

Offline helleborus

Odg: Naši bonsai vrtovi
« Odgovori #66 : 06-12-2007, 08:26:59 »
…da završim svoju priču…konačno gotovo. Na vrijeme sam se izvukao iz blata.  :wall: Trebalo je iskopati temeljčić, malo ga armitati, posložiti stupove, sve zaliti betonom i na kraju zalijepiti ploče na stupove. Još samo treba pronaći kvalitetne yamadorije, izvaditi ih, formirati, utrpati u pravu posudu i naći adekvatno mjesto na polici pa će i slika biti potpunija…

stupovi su ti odlični. Zanima me promjer ovih podestića gore. Hoće li biti dovoljno veliki i stabilni ako misliš staviti neki bonsai u velikoj posudi?
Nisam baš čitala od početka kak si radio, al me zanima ova armatura... to si sam sve iskrojio od žice? Koju si koristio? mislim da ćemo se mi baviti uređenjem vrta iduće godine tak da me baš interesira koliko bi si mogli olakšati kupovanjem nečeg gotovog, a koliko bi posla konkretno ostalo nama.

Offline Marija

Odg: Naši bonsai vrtovi
« Odgovori #67 : 06-12-2007, 18:10:42 »
Pozdrav.
Namjeravam od djela malog vrta napraviti prostor za bonsaie. Drzim ih inace ispred tog vrta ali puse im bura pa bi napravio betonsku pregradu i stavio ih u vrt.
Problem je sto na tom dijelu gotovo pa nikako nema  sunca od kuca oko vrta,ljeti mozda oko podne, sat vremena, zimi nikada. Svjetla ima ali sunca nema.
Planiram tu drzati crne borove, zelenike masline.. sve dalmatinske autohtone vrste. Je li mogu uspjevati pod takvim uvjetima ili mi nema smisla raditi vrt.. ima li neka alternativa.. zimi da ljeti ne i sl.
Thx. :dunno:


Daleko je od idealnog.  :frown: Prvo ne možeš u "isti koš" trpat tipično mediteranske biljke i crni bor, a opet zelenike i masline su totalno specifične u svakom pogledu.
 
Mi imamo nekakvu kombinaciju smještaja istok i jug. (U prvom postu u ovoj temi imaš slike!)S tim da dio istoka zaklanja kuća, tako da je tu samo do podne sunce. Susjedi nas hvala bogu ne zaklanjaju imamo sunca koliko želimo. Sa sjevernu stranu je dijelom naša kuća - tako da je to idealno, a istočni dio vrta od kuće smo sa sj. strane naslagali 1,5 metra blokova i preko svega pustili da izraste bršljan, i posadili bambus. Iznad je odrina - koju nikada ne puštamo da obraste i u potpunosti zatvori svjetlo - već je drastično prorjeđujem da bude - "šareni hlad".

Napravili smo velike drvene stolove i stabla možemo držati na njima i ispod njih.

Prvo vrijeme smo mislili da će bolje poluhlad odgovarat maslinama i zelenikama, ali tu smo se zezli. Zelenike tako smještene DRASTIČNO povećavaju veličinu listova, a i masline. Tako da ih sada držimo na potpuno osvjetljenom jugu. Biljke koje su tek presađene ili izvađene iz prirode smještamo nekoliko mjeseci u područje hlada - a to je na taj ranije opisani istok. Kod ovakvog skoro "full sun" smještaja treba jako paziti na zaljevanje ljeti. I maslinama i zelenikama i borovima odgovara da se zemlja u potpunosti osuši pa se tek onda ponovo zalijeva. Maslina je izdržljiva, voli obilje vode ali zemlja mora biti dorbo drenirana - nikako ne voli stalnu vlažnost i blato. Liapor je tu zakon.

Opet nije isto da li netko ima male bonsaije koji su osjetljiviji ili velike. U malima se brzo isuši zemlja i ljeti se lakše može smrznuti.

Zona u kojoj nikako nema svjetla jednostavno ne valja - niti biljka ima dovoljno svjetla niti joj se zemlja isušuje kako treba. Do je dobro za možda za prvu godinu tek izvađene biljke, ali rješenje nije.

Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline sivac68

Odg: Naši bonsai vrtovi
« Odgovori #68 : 06-12-2007, 18:31:54 »


Citat:
Opet nije isto da li netko ima male bonsaije koji su osjetljiviji ili velike. U malima se brzo isuši zemlja i ljeti se lakše može smrznuti.
:verycool:
ZDRAVI BILI !!!

Offline Marija

Odg: Naši bonsai vrtovi
« Odgovori #69 : 06-12-2007, 18:42:10 »
 :tup: :tup: :tup:


Opet nije isto da li netko ima male bonsaije koji su osjetljiviji ili velike. U malima se brzo isuši zemlja i ljeti zimi se lakše može smrznuti kompletna posuda sa zemljom .
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline MARKO

Odg: Naši bonsai vrtovi
« Odgovori #70 : 06-12-2007, 21:41:29 »
Hvala na odgovoru.. Napravit cu onda taj dio vrta za tek izvađene yamadorije a bonsaie cu morat smjestit u neki kutak gdje ima sunca i nema bure.
Za ove stare imam nesto mjesta ali ako mi prezive svi borovi koje sam i cu izvaditi i zelenike u proljece stvarno nemam pojma di cu s njima.. Nista.. morat cu se selit..  :mdr:

Offline gal

Odg: Naši bonsai vrtovi
« Odgovori #71 : 07-12-2007, 07:58:09 »
stupovi su ti odlični. Zanima me promjer ovih podestića gore. Hoće li biti dovoljno veliki i stabilni ako misliš staviti neki bonsai u velikoj posudi?
Nisam baš čitala od početka kak si radio, al me zanima ova armatura... to si sam sve iskrojio od žice? Koju si koristio?

...promjer je oko 40 cm... žica je u biti pocinčana mreža "narolana" , ali to je bila takva zajebancija da to ne bi više radio, dovoljno bi bilo 6 šipki fi4 ili 6 mm vezanih u krug... stabilno je tak da možeš i sjediti na tome..

Offline helleborus

Odg: Naši bonsai vrtovi
« Odgovori #72 : 07-12-2007, 14:22:14 »
stupovi su ti odlični. Zanima me promjer ovih podestića gore. Hoće li biti dovoljno veliki i stabilni ako misliš staviti neki bonsai u velikoj posudi?
Nisam baš čitala od početka kak si radio, al me zanima ova armatura... to si sam sve iskrojio od žice? Koju si koristio?

...promjer je oko 40 cm... žica je u biti pocinčana mreža "narolana" , ali to je bila takva zajebancija da to ne bi više radio, dovoljno bi bilo 6 šipki fi4 ili 6 mm vezanih u krug... stabilno je tak da možeš i sjediti na tome..

Da, da. I ja sam si mislila da si se izgnjavio s mrežom. Naime pokušala sam raditi onu rrelativno ravnu 'posudu' za slaganje šumice od te žičane mreže i ljepila i toliko sam se nagnjavila i nije ispala bog zna kaj da ne bi više fala lepa. Ovo sa šipkama mi se čini razumno.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Naši bonsai vrtovi
« Odgovori #73 : 21-05-2008, 12:06:32 »
Evo novog smještaja za moju kolekciju i jedan stol na kojeg sam si baš ponosan, lako ćete ga prepoznati

Offline helleborus

Odg: Naši bonsai vrtovi
« Odgovori #74 : 21-05-2008, 12:26:40 »
Evo novog smještaja za moju kolekciju i jedan stol na kojeg sam si baš ponosan, lako ćete ga prepoznati

Krasno Mario. Jako lijepo i uredno. Možda malo prenisko za gledanje u ravnini očiju, al bar imaš razloga za održavanje kondicije (gore-dole). STOL JE MRAK!!!