Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Vodič za fotografiranje bonsaija  (Posjeta: 36682 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Andrija Zokić

Odg: Vodič za fotografiranje bonsaija
« Odgovori #30 : 16-10-2008, 08:40:03 »
Odlično za novi fotić... mrak. Mislim da bi se i s lošijim dalo napraviti ok fotke kad bi se pazilo na neke stvarčice.

Aparat nije toliko bitan za samu kvalitetu fotografije nego objektivi. Vidio sam da ti imaš Canon eos 300d. Ja bih ti preporučio neki portretni objektiv za snimanje biljaka u posudama ispred platna.
Objektiv - Canon EF 50mm f/1.8 II je odličan zbog cijene i dobre dubinske oštrine. Košta oko 600kn. ... ili ovaj Mariov - Canon EF 100mm f/2.8 Macro USM, košta oko 3000kn, ali u tom slučaju se moraš više udaljiti od objekta snimanja.

Npr. pozadinu. Ovo sa sivom je dosta dobro, a i ovo s špagom. Nemam vremena sad kopati po netu, ali ak neko ima mogao bi nam izvuči neke primjere pozadina, pa da možemo na jednom mjestu usporediti i prokomentirati kak nam kaj izgleda, i možda se u jednom zajedničkom projektu baciti u nabavku najboljeg, ha, kaj velite??  :tlab:  Ima li netko vremena kopati i tražiti različite pozadine  :question:

Pozadina može biti kako ti je Marija rekla ali je najbitnije da stablo možeš udaljiti dovoljno od nje tako da se pozadina zamuti i da izgubiosiječaj da je to krpetina. Nas dvoje sa tim imamo problema jer nemamo nigdje dovoljno prostora za idealno fotografiranje drva u posudama.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline helleborus

Odg: Vodič za fotografiranje bonsaija
« Odgovori #31 : 16-10-2008, 08:57:16 »
Odlično za novi fotić... mrak. Mislim da bi se i s lošijim dalo napraviti ok fotke kad bi se pazilo na neke stvarčice.

Aparat nije toliko bitan za samu kvalitetu fotografije nego objektivi. Vidio sam da ti imaš Canon eos 300d. Ja bih ti preporučio neki portretni objektiv za snimanje biljaka u posudama ispred platna.
Objektiv - Canon EF 50mm f/1.8 II je odličan zbog cijene i dobre dubinske oštrine. Košta oko 600kn. ... ili ovaj Mariov - Canon EF 100mm f/2.8 Macro USM, košta oko 3000kn, ali u tom slučaju se moraš više udaljiti od objekta snimanja.

Npr. pozadinu. Ovo sa sivom je dosta dobro, a i ovo s špagom. Nemam vremena sad kopati po netu, ali ak neko ima mogao bi nam izvuči neke primjere pozadina, pa da možemo na jednom mjestu usporediti i prokomentirati kak nam kaj izgleda, i možda se u jednom zajedničkom projektu baciti u nabavku najboljeg, ha, kaj velite??  :tlab:  Ima li netko vremena kopati i tražiti različite pozadine  :question:

Pozadina može biti kako ti je Marija rekla ali je najbitnije da stablo možeš udaljiti dovoljno od nje tako da se pozadina zamuti i da izgubiosiječaj da je to krpetina. Nas dvoje sa tim imamo problema jer nemamo nigdje dovoljno prostora za idealno fotografiranje drva u posudama.

Mislim... već se neko vrijeme spremamo nekaj kupiti od objektiva, ali nikako da se ozbiljno s tim pozabavimo... budemo. Hvala na savjetu.

Vidiš ovo je odlična ideja s elastinom. Istina je da je uvijek problem  gužvanjem tih krpetina.

S obzim da uskoro ulazimo u 'svijet profesionalaca' mislim da je jako važno imati dobre fotke. Jer to i je najčešće što drugi ljudi vide, a i tebi je drago kad imaš dobre fotke svojih drva.

Offline Andrija Zokić

Odg: Vodič za fotografiranje bonsaija
« Odgovori #32 : 16-10-2008, 09:03:45 »
S obzim da uskoro ulazimo u 'svijet profesionalaca' mislim da je jako važno imati dobre fotke. Jer to i je najčešće što drugi ljudi vide, a i tebi je drago kad imaš dobre fotke svojih drva.

Ja na fotografije gledam kao i na posude. Što drva više napreduju i kvalitetnija su to "zaslužuju" bolju posudu. Ružno drvo u dobroj posudi izgleda još ružnije, tako je isto sa foto opremom ... kako napreduju drva tako napreduje i kvaliteta fotografije. :smile: Ovo možda zvuči glupo ali mi se sviđa kada se stvari skladno razvijaju.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline helleborus

Odg: Vodič za fotografiranje bonsaija
« Odgovori #33 : 16-10-2008, 09:10:33 »
S obzim da uskoro ulazimo u 'svijet profesionalaca' mislim da je jako važno imati dobre fotke. Jer to i je najčešće što drugi ljudi vide, a i tebi je drago kad imaš dobre fotke svojih drva.

Ja na fotografije gledam kao i na posude. Što drva više napreduju i kvalitetnija su to "zaslužuju" bolju posudu. Ružno drvo u dobroj posudi izgleda još ružnije, tako je isto sa foto opremom ... kako napreduju drva tako napreduje i kvaliteta fotografije. :smile: Ovo možda zvuči glupo ali mi se sviđa kada se stvari skladno razvijaju.

Slažem se. :great:

Offline gal

Odg: Vodič za fotografiranje bonsaija
« Odgovori #34 : 16-10-2008, 10:10:09 »
...ja kao pozadinu koristim istočnu fasadu (kada padne u sjenu podnevnog sunca) stavim stol 1 m od zida, na aparat stavim fiksni objektiv 50 mm i to je to..
Oprema:
tjelo:      Sony Alfa 100

objektivi: Minolta AF 50 mm F1.4 (na digitalnom tijelu 70 mm)
             Minolta AF 70-210 mm F4 (na digitalnom tijelu 100-300 mm)
             Konica Minolta (kit) AF DT 18-70 mm

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Vodič za fotografiranje bonsaija
« Odgovori #35 : 16-10-2008, 10:15:23 »
...ja kao pozadinu koristim istočnu fasadu (kada padne u sjenu podnevnog sunca) stavim stol 1 m od zida, na aparat stavim fiksni objektiv 50 mm i to je to..
Oprema:
tjelo:      Sony Alfa 100

objektivi: Minolta AF 50 mm F1.4 (na digitalnom tijelu 70 mm)
             Minolta AF 70-210 mm F4 (na digitalnom tijelu 100-300 mm)
             Konica Minolta (kit) AF DT 18-70 mm


A..... dobro je i to kad se nema Canona  :verycool:

 :great:

Offline Marija

Odg: Vodič za fotografiranje bonsaija
« Odgovori #36 : 16-10-2008, 10:24:36 »
A..... dobro je i to kad se nema Canona  :verycool:

 :happy2: koji si ti ....
da napomenemo  - dobar je primitivni objetiv kad nije L ...  :ass:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Vodič za fotografiranje bonsaija
« Odgovori #37 : 16-10-2008, 10:29:17 »
:happy2: koji si ti ....

.... a znam  :tlab:

da napomenemo  - dobar je primitivni objetiv kad nije L ...  :ass:

Samo L je dostojan svake kune, uložene u njega.... ko jednom proba L taj uvjek vozi L .....

To ti je kao rojsrols.... cijena mu nikad ne pada  :molitva:

Offline gal

Odg: Vodič za fotografiranje bonsaija
« Odgovori #38 : 16-10-2008, 10:33:11 »
A..... dobro je i to kad se nema Canona  :verycool:
...analognu SLR Minoltu imam još od 1986g, a gore spomenuti objektivi rade na Sonyu (zapravo Minolti) besprijekorno, dakle preko 20 godina poslije... koja firma još ima takav kontinuitet i fer odnos naspram kupca?  :mac:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Vodič za fotografiranje bonsaija
« Odgovori #39 : 16-10-2008, 10:37:02 »
A..... dobro je i to kad se nema Canona  :verycool:
...analognu SLR Minoltu imam još od 1986g, a gore spomenuti objektivi rade na Sonyu (zapravo Minolti) besprijekorno, dakle preko 20 godina poslije... koja firma još ima takav kontinuitet i fer odnos naspram kupca?  :mac:

 :mac:

Prihvačam dvoboj .... rukavica je bačena!
Canon protiv ostatka svijeta  :sumo:

.... ili ne.... taj rat još uvijek traje i ne stišava se.... idemo na drva.... i yamadorie.... pa svi znaju da je Canon vrh vrhova  :molitva:

Offline Andrija Zokić

Odg: Vodič za fotografiranje bonsaija
« Odgovori #40 : 16-10-2008, 20:27:22 »
Da prekinemo rat .... nastavljam o pozadinama  :hihihi:

1. fotografija - stabalca je osvjetljeno sunčevim svjetlom, a crna pozadina u hladu - DOBAR PRIMJER SNIMANJA
2. fotografija - obasjana je svjetlom i pozadina i stablo, nema kontrasta - PRIMJER LOŠEG SNIMANJA
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline helleborus

Odg: Vodič za fotografiranje bonsaija
« Odgovori #41 : 17-10-2008, 08:38:05 »
Da prekinemo rat .... nastavljam o pozadinama  :hihihi:

1. fotografija - stabalca je osvjetljeno sunčevim svjetlom, a crna pozadina u hladu - DOBAR PRIMJER SNIMANJA
2. fotografija - obasjana je svjetlom i pozadina i stablo, nema kontrasta - PRIMJER LOŠEG SNIMANJA

Odličan primjer... To nisi poslije ništa preuređivao prvu fotku?

Offline helleborus

Odg: Vodič za fotografiranje bonsaija
« Odgovori #42 : 17-10-2008, 08:39:46 »
A kaj kad nema sunca i želiš staviti lampu, kak je namjestiš da ne osvjetljava platno, nego samo biljku... kaj staviš kod neke pregrade tak da svjetlo nemre do platna ili??  :dunno: Ja sam mulac za slikanje pa...  :idiot:

Offline Marija

Odg: Vodič za fotografiranje bonsaija
« Odgovori #43 : 17-10-2008, 08:43:27 »
Odličan primjer... To nisi poslije ništa preuređivao prvu fotku?

No. Nego je pozadina u sjeni, pa je zato ta crna boja tako jednolična.

Ne treba biti veliki stručnjak za napraviti dobru fotku. Već to da se ima pozadina će vam znatno unaprijediti kvalitetu  fotografije.  :hihihi:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Marija

Odg: Vodič za fotografiranje bonsaija
« Odgovori #44 : 17-10-2008, 08:54:06 »
A kaj kad nema sunca i želiš staviti lampu, kak je namjestiš da ne osvjetljava platno, nego samo biljku... kaj staviš kod neke pregrade tak da svjetlo nemre do platna ili??  :dunno: Ja sam mulac za slikanje pa...  :idiot:

Trebaš se malo uhvatiti eksperimentirati sa platnom po vrtu. Ja sam to isto skužila tako.

Bonsai namještaš tako da je na njemu bočno svjetlo. Da svjetlo ne bi bilo na pozadini pozadinu moraš staviti ukoso u odnosu na sunce, pa gledano iz smjera stabla - prednja strana platna je u sjeni. Pogledaj skicu.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai