Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Vodič za fotografiranje bonsaija  (Posjeta: 36776 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline helleborus

Odg: Vodič za fotografiranje bonsaija
« Odgovori #45 : 17-10-2008, 08:59:15 »
Odličan primjer... To nisi poslije ništa preuređivao prvu fotku?

No. Nego je pozadina u sjeni, pa je zato ta crna boja tako jednolična.

Ne treba biti veliki stručnjak za napraviti dobru fotku. Već to da se ima pozadina će vam znatno unaprijediti kvalitetu  fotografije.  :hihihi:

Ma to sam onak pitala... shvatil asma da je u sjeni, no stvarno se ne vidi niti jedan crtica na platnu
pa sam se pitala...

Offline helleborus

Odg: Vodič za fotografiranje bonsaija
« Odgovori #46 : 17-10-2008, 09:01:52 »
A kaj kad nema sunca i želiš staviti lampu, kak je namjestiš da ne osvjetljava platno, nego samo biljku... kaj staviš kod neke pregrade tak da svjetlo nemre do platna ili??  :dunno: Ja sam mulac za slikanje pa...  :idiot:

Trebaš se malo uhvatiti eksperimentirati sa platnom po vrtu. Ja sam to isto skužila tako.

Bonsai namještaš tako da je na njemu bočno svjetlo. Da svjetlo ne bi bilo na pozadini pozadinu moraš staviti ukoso u odnosu na sunce, pa gledano iz smjera stabla - prednja strana platna je u sjeni. Pogledaj skicu.

A da!!!  :tup:  To je odlično rješenje.  :hvalaaa:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Vodič za fotografiranje bonsaija
« Odgovori #47 : 03-11-2008, 10:00:14 »
Evo samo za Mariju... kako crtaju L objektivi  :chinaman:

WOW koja pozadina !

PS
ovo je 17-40 L USM ... onaj 70-200 to radi još bolje, no nije mi se dalo ić po njega pa se udaljavat od drvca....  :verycool:

Offline Goran Cajko

Odg: Vodič za fotografiranje bonsaija
« Odgovori #48 : 08-12-2008, 15:20:54 »
Ima netko kakav prijedlog? Svidla mi se ona varijanta sa projektor platnom, al je skupo i bijelo! Kakav materijal je najbolji? Platno....pl. folija=???? :svejedno: :question: :question:

i nemislim na ovu pozadinu.... :ass:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Vodič za fotografiranje bonsaija
« Odgovori #49 : 08-12-2008, 15:32:11 »
Ima netko kakav prijedlog? Svidla mi se ona varijanta sa projektor platnom, al je skupo i bijelo! Kakav materijal je najbolji? Platno....pl. folija=???? :svejedno: :question: :question:

i nemislim na ovu pozadinu.... :ass:

Evo >ovdje pogledaj kak se to izvodi u pro-varijanti, nazovi ih i saznaj cijene onog kaj te zanima, a onda čačkaj oglase i fotografske linkove i nabasat ćeš na nki rabljeni komad. Da se nabaviti kad uđeš u pore foto-manijaka. Ne očekuj neke niske cijene, no dobro će doći kao ideja....

Offline GP

Odg: Vodič za fotografiranje bonsaija
« Odgovori #50 : 08-12-2008, 18:35:15 »
Dođi k meni i dat ću ti pozadinu (ne onu)
Imam neko staro platno u roli za dijaprojektor -pa isprobaj jel ti ok :hihihi:

Offline Marija

Odg: Vodič za fotografiranje bonsaija
« Odgovori #51 : 08-12-2008, 19:59:27 »
Ima netko kakav prijedlog? Svidla mi se ona varijanta sa projektor platnom, al je skupo i bijelo! Kakav materijal je najbolji? Platno....pl. folija=???? :svejedno: :question: :question:

i nemislim na ovu pozadinu.... :ass:

Već sam pisala o tome, pri početku ove teme > ovdje
Najjeftinija verzija je platno koje se puno ne gužva. Odeš u trgovinu tekstilim restlovima i traži elastin.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Marija

Odg: Vodič za fotografiranje bonsaija
« Odgovori #52 : 29-12-2008, 14:11:11 »
Odlučili smo poradit malo više na kvaliteti fotografija bonsaija.

Ranije sam Dudi pisala o načinu snimanja i napravila sam bila skicu. Tu je objekt snimanja bio na suncu a pozadina u hladu. Malo smo istraživali i postoji bolja kombinacija za snimanje. I pozadina i objekt moraju biti u hladu, a koristi se stiropol ili reflektirajuća folija kao bočni dosvjetljivač, čime se dovodi određenja količina svjetla na stabalce. Rezultat je mnogo bolji.

Evo primjera.
1. fotka - maslina snimljena s crnom pozadinom (oboje u hladu).
2. fotka - u iste uvjete samo dodano bočno cvjetlo. To smo napravili sa onom zaštitom od sunca koja se stavlja u auto na vjetrobransko staklo, u nedostatku nečeg profesionalnijeg.

Razlika je očita. Cijelo stablo i posuda izgledaju manje plošno, bolji je osjećaj volumena.

3. fotka - dosvjetljivanje sa sivom folijom za auto

Ne treba imati veliko fotografsko znanje za ovo napraviti, niti je nekakv trošak nabaviti sve što treba.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Vodič za fotografiranje bonsaija
« Odgovori #53 : 29-12-2008, 14:24:58 »
... u nedostatku nečeg profesionalnijeg.

To je dovoljno profesionalno, odlično pomagalo za nikakvu lovu  :great:
Koristio sam ga u raznim situacijama

Ne treba imati veliko fotografsko znanje za ovo napraviti, niti je nekakv trošak nabaviti sve što treba.

Samo treba biti snalažljiv  :takoTreba:

Sve je to super i vrijedi se potruditi oko postavljanja scene za drva koja počinju ličiti na bonsai ili to već jesu, no za yamije i trening drva.... ma ko će to tegliti, evo ja neke moje "bebice" nisam ni spustio sa polica, a kamo li da ih nosim uokolo zbog fotkanja... čekam da Č bude dobre volje i raspoložen da to spustimo.

Odlična fotka.... pogodi koja  :verycool:

Offline Andrija Zokić

Odg: Vodič za fotografiranje bonsaija
« Odgovori #54 : 29-12-2008, 14:30:40 »
Cilj nam je sve organizirat da se lako i brzo može postaviti i da se za vrijeme rada može lako fotografirati.  :smile:


andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Vodič za fotografiranje bonsaija
« Odgovori #55 : 29-12-2008, 14:36:23 »
Cilj nam je sve organizirat da se lako i brzo može postaviti i da se za vrijeme rada može lako fotografirati.  :smile:

Bitno je imati cilj... evo ja ciljam na dobru "žetvu", a kad dođem do ovakvih vaših ciljeva i ja ću organizirati fotosejšn  :turpija:, do tad, "okini" i bježi dalje za poslom je moj moto  :idiot:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Vodič za fotografiranje bonsaija
« Odgovori #56 : 29-12-2008, 15:18:24 »
Na >ovom linku ima raznih informacija koje mogu pomoći pri fotografiranju. A može se skinuti i u >Pdf formatu.

Offline Andrija Zokić

Odg: Vodič za fotografiranje bonsaija
« Odgovori #57 : 05-01-2009, 21:08:03 »
Kupili smo povoljno dvije fotografske pozadine (svijetlo roza i narančasta) i rozu smo danas isprobali. Kada je pozadina prilično jednolična onda je nije kasnije problem promijeniti u photoshopu u neku drugu boju. Dvije su me pozadine koštale 200kn. Zgodno je što su lako sklopive u oblik kruga promjera oko 70cm iz njihove pune dimenzije 150cm X 200cm.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline majamaja

Odg: Vodič za fotografiranje bonsaija
« Odgovori #58 : 17-03-2009, 15:58:19 »
Krasne fotografije,nemam rijeci.Puno srece!!!

Offline Anna

Odg: Vodič za fotografiranje bonsaija
« Odgovori #59 : 17-03-2009, 17:09:26 »
Ako smijem primjetiti te pozadine je dosta lako i napraviti...Nategneš rastezljivi materijal na žicu :smile:
A da probaš sa nekom dodatnom rasvjetom? Nekakav reflektor i neka vrst omekšivača svjetla- dobit ćeš veće kontraste, naglašeniju reljefnost drvca ....
Iako sam ja više pobornik apsolutnog minimalizma u fotografiji bonsaia- posuda, stabalce, dobra rasvjeta i dobar kadar sa čistom crnom ili bijelom pozadinom... Da drvo priča samo za sebe  :love:.

Ali u svakom slučaju, fotografije su još uvijek jako jako dobre :worthy:       :jupije:
Baš je lijepo vidjeti da se puno čini i po pitanj fotografije; jedna umjetnost(bonsai) nadopunjuje drugu(fotografija) :bravoPrika:
Ja sam vaš novi član i ovaj me forum oduševljava svakog sata sve više :great: