Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj  (Posjeta: 154720 )

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« : 06-08-2007, 08:29:55 »
Za početak samo fotka nebaria. On me privukao na prvi pogled i u velikoj mjeri utjecao na odluku o suživotu s Azeleom.
Sad je drvo na balkonu, ima svoje kolko tolko sređeno mjesto i već dva juta, širi osmjeh na mojim usnama, dok uz kavicu uživam u pogledu na njega.
Slobodno iznesite svoje kritike i primjedbe, a i pokoja dobra riječ bude dobro došla.

Da dodam...
Deblo je iznad nebaria, debelo 6 cm.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #1 : 06-08-2007, 12:03:02 »
Evo i cijelog drva, pre-bonsaia, bonsaia, što god bilo... meni se sviđa.
Nebari mi je divan, pokret i sužavanje debla je po propisu, grane joj počinju nisko i prva donja je na ljevo, što mi godi oku.
Presadio, ustvari preselio u posudu veču za broj, nadodavanjem zemlje okolo i smješajem bale/debla, više desno/iza.
Kupio sam zemlju za azele, a zaljevam je odstajalom pipovačom. Sad sam u potrazi za gnojivom, jer čitam da zahtjevaju posebno gnojivo na acidofilnoj bazi, dakle kiselo kao i zemlju.
Malo sam se igrao žicom, pogotovo na lijevoj strani, sad još imam posla s ožicavanjem kako bi dotjerao krošnju. Malo si razmišljam da baš i ne bi sve ožičavao, več negdje samo podrezao nove izdanke. Nigdje ne nalazim jel se smije žicati mladi izboj, na ovogodišnji mislim.
Dobro bi mi došao svaki vaš savjet i iskustvo, kao i komentari, kritike, prijedlozi.... i tak to  :great:

Offline Aleksa

Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #2 : 06-08-2007, 19:56:57 »
Kako si dosao do ovog drveta?

Dosta si napredovao ( ja sam kao neki majstor pa te hvalim  ;))!

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #3 : 07-08-2007, 08:21:19 »
Kako si dosao do ovog drveta?

Uzeo sam ga s police gdi je bio izložen, spustio sic u autu, i tak ga prepeljal do doma  :lol:
Dakle komercijalno povoljna nabavka.

Dosta si napredovao ( ja sam kao neki majstor pa te hvalim  ;))!

Napredovao u odabiru, vjerojatno  :smile:
Sad na ovom drvetu vježbam strpljenje. U pvi mah mi je izgledalo preširoko, no odustao sam od ikakvog kračenja grana do zime/proljeća. Nekoliko grana sam ožicao, kako bi dotjerao formu na ljevoj strani. Ima još posla sa žicanjem, a svakodnevnim promatranjem uviđam da bi i neke ovogodišnje izdanke trebalo štucnuti, no to tek kad završim sa žicom. Glavna snaga mi je sad usmjerena u stvaranje uvjeta za što bolji život drveta. Uspio sam prikupiti dosta informacija i trenutno sam u potrazi za odgovarajučim gnojivom, vodom... Jučer sam bio u jednom borovom šumarku i skidao vanjsku koru borova, koju sam stavio kao pokrov na zemlju u posudi. Osim što regulira vlažnost, regulira i kiselost tla koje je drvetu potrebno. I tak malo po malo, uživam u onom što volim  :great:

Offline Aleksa

Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #4 : 07-08-2007, 14:17:12 »
Nema potrebe za tom regulacijom kiselosti. Vidi, ta azalea je sigurno posadjena u treset i njoj ne treba nista vise, a posebno ne malč. Malč se stavlja po zemlji u bastama gdje je zemlja alkalna, a u posudi je nepotreban. Koristi obicno gnojivo i obicnu vodu. I Pall je rekao da im nista specijalno ne obezbjedjuje nego postupa sa njima kao sa svkim drugim drvetom. ;)

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #5 : 07-08-2007, 14:34:56 »
Nema potrebe za tom regulacijom kiselosti. Vidi, ta azalea je sigurno posadjena u treset i njoj ne treba nista vise, a posebno ne malč. Malč se stavlja po zemlji u bastama gdje je zemlja alkalna, a u posudi je nepotreban. Koristi obicno gnojivo i obicnu vodu. I Pall je rekao da im nista specijalno ne obezbjedjuje nego postupa sa njima kao sa svkim drugim drvetom. ;)

Kud god krenem po netu, nalazim na identične opise azeleinih potreba. Neki vlasnici azelea su mi direktno savjetovali skoro identična uputstva. Neki bivši vlasnici azelea su ožaloščeno pričali da su im propale jer su ih tretirali kao i ostalo drveće, a nisu znali azeleine potrebe i nisu ih imali od kuda saznati. Gnojivo ima svrhu, ako ga korijen može primiti, što je nemoguće ako se korijen zaguši kamencem iz vode. Pall kod mene kotira vrlo visoko, čak najviše jer mu je rad transparentan i dobro potkrijepljen na netu, no koliko god se s njim neko družio, on ne može u tom vremenu prenjeti svo svoje iskustvo. Možda je i rekao nešto takvo, no zavisi u kojem kontekstu i koliko dugo ste se zadržali na toj temi.
Ova azelea će od mene dobiti sve što joj mogu priuštiti, jer obronci Tibeta imaju klimu drugačiju od naše i ovakva drva se kod nas ne nalaze kao yamadori, pa ga ne mogu iskopati ko grab kad mi se prohtje.
Hvala ti !!!  :great:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #6 : 07-08-2007, 14:40:28 »
Zanima me kolko je stara moja azelea pa sam švrljao po netu i pretostavljam da je između 45 i 60g, možda i griješim, no zaključio sam to prema ovim fotkama.
U nazivu svake fotke piše visina i starost.

Offline Aleksa

Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #7 : 07-08-2007, 14:42:41 »
Pretpostavljam da ti tolika briga oko drveta predstavlja posebno zdovoljstvo ali eto, da ti dam svoj primjer. Ja kuci imam vrlo, vrlo tvrdu vodu, toliko da se u serpi poslije kuvanja natalozi debeo sloj kamenca. Marinko mi je rekao da cu, ako nastavim sa zalivanjem tim, izgubiti kineski brijest. Na jednom drugom forumu su mi takodje rekli da orhideje ne mogu da prezive tako tvrdu vodu. Nisam ih poslusao. Kineski brijest mi je vec 2 godine srecan i zdrav, a orhideje rastu fenomenalno iako imaju bijele fleke po listovima i korijenju. Tako da se vise ne drzim slijepo uputstava sa neta.  :sarcastic:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #8 : 07-08-2007, 14:46:26 »
Pretpostavljam da ti tolika briga oko drveta predstavlja posebno zdovoljstvo ali eto, da ti dam svoj primjer. Ja kuci imam vrlo, vrlo tvrdu vodu, toliko da se u serpi poslije kuvanja natalozi debeo sloj kamenca. Marinko mi je rekao da cu, ako nastavim sa zalivanjem tim, izgubiti kineski brijest. Na jednom drugom forumu su mi takodje rekli da orhideje ne mogu da prezive tako tvrdu vodu. Nisam ih poslusao. Kineski brijest mi je vec 2 godine srecan i zdrav, a orhideje rastu fenomenalno iako imaju bijele fleke po listovima i korijenju. Tako da se vise ne drzim slijepo uputstava sa neta.  :sarcastic:

Kužim ja tebe  :great: , a vidim da i ti kužiš mene  ;)
Zadovoljstvo je na prvom mjestu i nije mi teško omogučiti joj što bolje uvjete.

Offline DonQuijote

Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #9 : 07-08-2007, 15:26:01 »
Satsuki azalea:

nebarij 6 cm
deblo 3,5 cm
višina 30 cm
starost 21 let

slikano novembra 2006

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #10 : 07-08-2007, 15:32:23 »
Moja je:

nebari: 11 cm
deblo: 6 cm
visina s posudom: 54 cm
visina drva: 44 cm
širina krošnje : 54 cm
starost: ?

Od kud si izvukao tu fotku i podatke?

Offline DonQuijote

Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #11 : 07-08-2007, 15:49:04 »
Sa Slovenskog Bonsaj foruma. Izvukao sam je da povučeš paralelu. Ako je ona dvadesetak, onda je Tvoja minimum 40-50 godina stara

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #12 : 07-08-2007, 15:55:51 »
Sa Slovenskog Bonsaj foruma. Izvukao sam je da povučeš paralelu. Ako je ona dvadesetak, onda je Tvoja minimum 40-50 godina stara

Tak i ja mislim, no pitanje je vučemo li dobre usporedbe  :smile:

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #13 : 13-08-2007, 08:25:03 »
Evo i druge azele!

Prije i poslije

Nebari - 17 cm
Deblo - 8 cm
Visina s posudom - 64 cm
Visina debla - 52
Širina krošnje - 42 cm

Iako fotka govori više od 1000 rječi, dodat ću pokoju
Drvo je bilo zapušteno, ali u dobroj kondiciji. Skinuo sam podosta zelene i suhe mase, mislim da je bilo preko 200 osušenih ostataka cvata. Prvo sam dugo promatrao drvo ne bi li skužio kako je zamišljeno u početku. Kad ukupno zbrojim rad u 3 dana ispada da sam joj posvetio preko 8h, što promatranja što rada. Koliko sam uspio prosudite sami i ne ustručavajte se konstruktivno kritizirati

PS.
Nebari mi je full vlažan od ove kišurine koja je pala, pa fotka nema smisla, no na prvoj fotki se donekle vidi, a postat ću bolju fotku kad se malo osuši.

Offline DonQuijote

Odg: Satsuki Azelea: oblikovanje i uzgoj
« Odgovori #14 : 13-08-2007, 08:57:49 »
Sviđa mi se kako si je sredio i mislim da je baš tako i zamišljena u startu. Kada se oblaci još malo povečaju biti će fenomenalna.