Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Hrast u prirodi  (Posjeta: 13508 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline drigi

Hrast u prirodi
« : 23-08-2007, 07:32:41 »
Evo fotografije hrasta koji je u aprilu mesecu potpuno orezan jer su mu grane bile predugačke.Za ovo vreme od aprila do sada je izbacio ove nove izdanke na orezanim mestima.Planiram da ga negde u novembru izvadim i presadim kod mene kući u zemlju.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Hrast u prirodi
« Odgovori #1 : 23-08-2007, 08:06:24 »
Baš mi se dopada, dobro sužavanje prema vrhu, mislim da mu je i nebari OK, ne vidim ga dobro. A ima i debljih grana dovoljno. Jel si ga takvog našao ili ga pripremaš neko vrijeme?

Offline DonQuijote

Odg: Hrast u prirodi
« Odgovori #2 : 23-08-2007, 08:59:10 »
A zašto u Novembru? Siguran si da je to pravo vrijeme?

Offline drigi

Odg: Hrast u prirodi
« Odgovori #3 : 23-08-2007, 12:49:01 »
Ovakav je bio u prirodi s tim što je imao predugačke grane pa sam ga potpuno orezao u aprilu,a što se tiče vađenja iz prirode nisam imao problema sa drvećem koje sam vadio novembrom.Ako neko ima bolja iskustva ja bih mu bio zahvalan da mi kaže. 8)

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Hrast u prirodi
« Odgovori #4 : 23-08-2007, 12:57:05 »
Ovakav je bio u prirodi s tim što je imao predugačke grane pa sam ga potpuno orezao u aprilu,a što se tiče vađenja iz prirode nisam imao problema sa drvećem koje sam vadio novembrom.Ako neko ima bolja iskustva ja bih mu bio zahvalan da mi kaže. 8)

Prije 6 g. sam i ja vadio drva u 10 i 11 mj i sva su preživjela. Vidim sad se iznose razna iskustva u terminima pa je konfuzija očita. Sve zavisi o kondiciji drva i količini sitnog korijenja.

Offline DonQuijote

Odg: Hrast u prirodi
« Odgovori #5 : 23-08-2007, 13:10:23 »
Hrast je specifičan pa sam mislio da imaš neka iskustva koja nisu uobičajena.
Meni se čini logičnim da se drveće vadi krajem  zime, tj pred pupanje.
Vađenjem ipak oštetiš korijenje, a kako je drvo preko cijele zime u fazi mirovanja, onda te rane ne zacjeljuju kako treba i puno lakše počnu trunuti. S druge strane, ako vadiš u trenutku buđenja, a drvo je cijelu zimu odmaralo i sakupljalo snagu za novi rast, onda puno lakše pronađe snagu da uz pupanje, obnovi i korjenje.
Ne kažem da se drvo izvađeno ujesen neće primiti, i sam sam vadio u to vrijeme, ali mislim da ipak ima puno veče šanse za preživljavanje ako se izvadi krajem zime.
Ako je drvo na granici preživljavanja, onda vrijeme vađenja može biti onaj presudan faktor koji će presuditi.

Offline drigi

Odg: Hrast u prirodi
« Odgovori #6 : 23-08-2007, 13:31:00 »
Potpuno si u pravu sto se toga tiče Done,i verovatno ću te poslušati da ga izvadim u proleće jer ovo drvo raste u kamenitom terenu i sigurno će biti oštećenja korenja prilikom vađenja.Hvala na dobronamernim savetima. 8)

Offline gale

Odg: Hrast u prirodi
« Odgovori #7 : 23-08-2007, 20:20:24 »
Citat:
       Hrast je specifičan pa sam mislio da imaš neka iskustva koja nisu uobičajena.
Meni se čini logičnim da se drveće vadi krajem  zime, tj pred pupanje.             


Izvadio sam 4 hrasta u XI mesecu i u MAJU su ovako olistali, sada su vitalni ali nemam foto aparat...još. Svi su se primili.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Hrast u prirodi
« Odgovori #8 : 24-08-2007, 07:21:26 »
Izvadio sam 4 hrasta u XI mesecu i u MAJU su ovako olistali, sada su vitalni ali nemam foto aparat...još. Svi su se primili.

Podržavam i daljnje vađenje krajem jeseni. Zimi je sva snaga prirode koncentrirana u tlu i obnavlja korijen, dok je u proljeće ta snaga usmjerena van tla i zato biljke listaju. Naravno kad god izvadimo biljku bit će dobro samo se o njoj se trebamo brinuti. Ima iznimaka kao neke vrste juniperusa, kojima nije svejedno kad će se vaditi.

Offline DonQuijote

Odg: Hrast u prirodi
« Odgovori #9 : 24-08-2007, 10:30:04 »
Ha, eto :mdr: kako se mišljenja razlikuju morati ćeš sam odlučiti i zaključiti kako je najbolje. Smisla imaju i jedno i drugo objašnjenje i mišljenje, pa sad odaberi.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Hrast u prirodi
« Odgovori #10 : 24-08-2007, 10:39:47 »
Imam nekoliko hrastova u pripremi. Jednog ću sigurno vaditi ove jeseni pred zimu. Tom hrastu sam orezao svo postrano korijenje i napudrao ih hormonom. To je bilo negdje u 5 mj o.g. Od ovih kojima nisam dirao korijen, izvadit ću jednog i vidjeti kak će se ponašati. Jednog ću izvaditi prije kretanja vegetacije iduće godine i imat ću tri drva različito pripremana za usporedbu. Iako podržavam vađenje u jesen pred zimu, nisam zagriženi fanatik  :mdr:

Offline Adrian

Odg: Hrast u prirodi
« Odgovori #11 : 30-11-2016, 17:57:51 »
Da malo oživnu stari postovi...