Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Dio lista - osušen  (Posjeta: 18124 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Protagonist

  • Član
  • ***
  • Postova: 65
  • Lokacija: Našice
  • Total likes: 0
  • U divljaka luk i strijela
Dio lista - osušen
« : 10-09-2007, 13:20:18 »
Pozdraf!
Samo manje pitanje. Primjetih da mi se na mojem kineskom brijestu pocelo dogadjati nesto.. 5-6 listova na drvetu izgleda kao na priloženoj slici..
I opcenito mi se na drvetu listovi vise ne doimaju pre zdravo, neki su pomalo ufrkani (nisu ravni), neki se objese (ne stoje ravno, vec ih gravitacija vuce dole..), a neki izgledaju kao da im nestaju lisne žile, pa su onako, ravni..

Sad, drvo je jos uvijek u globalu zdravo.. primjetih da je pri vrhu sve u najboljem redu, ali sto nize - to losije..
Samo me zanima imate li koji prijedlog, mozda je neka pocetnicka boljka koja se lako otkloni..

Zalijevam kad se zemlja relativno osusi.. obilno. Prskam vodom svaki dan. Stoji mi u sobi na stolu. Imam ga vec kojih 5 mjeseci. I do sada je normalno raslo i zgledalo zdrafo.
Hranim ga 1 u 2 tjedna.. mozda i rjeđe, sa duplo razrjeđenom 8-7-7 gnojivom..

Offline DonQuijote

Odg: Dio lista - osušen
« Odgovori #1 : 10-09-2007, 13:29:17 »
Jel su ovi bolesni rubovi suhi ili truljasti? Meni to izgleda kao posljedica truljenja korijenja, možda ti je zemlja prezbijena i nepropusna.
Ipak, pričekaj malo s reakcijom jer nisam baš siguran da je to- to.
Ovdje ima puno iskusnijih koji će možda dati drugu dijagnozu

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Dio lista - osušen
« Odgovori #2 : 10-09-2007, 14:01:45 »
U subotu sam šetao Medvednicom i iako sve izgleda zeleno, ima dosta "defektnih" listova na biljkama. Kod mene doma na poljskom brijestu ima i komatoznijih listova od tvog, no ti propadnu, a novi potjeraju. Javor Itaya je več počeo crvenjeti, dok grab pušta svu silu pupova koji će prezimiti i krenuti na proljeće, a drugi ovogodišnji listovi su mu kao pofureni. Smokva pak tjera ko da je proljeće.

Offline Protagonist

  • Član
  • ***
  • Postova: 65
  • Lokacija: Našice
  • Total likes: 0
  • U divljaka luk i strijela
Odg: Dio lista - osušen
« Odgovori #3 : 10-09-2007, 14:46:05 »
Jel su ovi bolesni rubovi suhi ili truljasti?

Ma suho ko barut..
Nije da se plasim nesto posebno, samo bih htio pravovremeno reagirat.. mozda je cisto normalna pojava za ovo doba godine ili opcenito.. Nije da je epidemicno, ima takvi do 10ak listova koji na krajevim pocinju susit..

Mozda se sprema za listopad ? :)

I usput, volio bih da se preko zime odmori stablo, tj. da opadnu listovi i da krene u proljece na novo. Mogu li sada, iz sobe prenijeti drvo na balkon, da uhvati malo nizu temperaturu (da shvati da smo u jeseni)..
Ima li tko konkretnu situaciju kod kuce da opise malo?

Zanima me hoce li se drvo šokirat, i moram li raditi plastenik za njega, da ga mraz ne spali?
Koja je praksa?

Hvala svima!  :chinaman:

Offline Aleksa

Odg: Dio lista - osušen
« Odgovori #4 : 10-09-2007, 14:57:03 »
Ja se ne bih brinuo... Dok god drvo tjera nove izdanke sve je ok. U ovoj fazi se kod vecine drveca pocinju dogadjati promjene na listovima jer se blizi sezona mirovanja. Drvo jos treba da raste, pa ga za nekih 2 mjeseca mozes premjestiti na hladno, ali nikako ispod nule jer k. brijest ima mesnato korijenje puno vode pa je osjetljiv na smrzavanje.

Ne ocekuj da mu otpadnu svi listrovi odjednom, moguce da ce 2/3 otpasti odmah a ostalo na proljece, kao kod mene. Mada ti si u drugoj klimi pa nisam siguran. U svakom slucaju to zavisi od temperature na kojoj ga budes drzao!

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Dio lista - osušen
« Odgovori #5 : 10-09-2007, 14:58:59 »
Zanima me hoce li se drvo šokirat, i moram li raditi plastenik za njega, da ga mraz ne spali?
Koja je praksa?

Imao sam kineski brijest prije 6g i samo sam ga jednu zimu držao u kući. 3 zime je bio na nemilosti vremena i uredno preživljavao. Dokrajčila ga je mačka koja ga je izgrizla i oštrila si panđe na njega.

Ako češ ga iznositi van, dobro je da imaš nekoliko tjedana prilagodbu na vanjske uvjete. Recimo prvi tjedan po 2-3 h prije podne, u drugom dodaš i 2-3 sata popodne, a u trečem ga izložiš cijeli dan do sumraka, pred karaj trečeg tjedna nek počinje ostajati vani i preko noči. Ovo ne mora biti sveto slovo kojeg češ se držati. Vidjet češ po drvetu i sam. Ako sam dobro shvatio drvo ti je u zatvorenom, a njemu je normalno da u 1 tj. odbaci i dobije novo lišče.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Dio lista - osušen
« Odgovori #6 : 10-09-2007, 15:01:28 »
... ali nikako ispod nule jer k. brijest ima mesnato korijenje puno vode pa je osjetljiv na smrzavanje.

Moj je bio vani na - 12. Bitno je ne natapati mu korijen, tek povremeno kapnuti vode na njega u toplijem danu zime, barem sunčanijem, ako več nije toplo. Samo jako natopljen korijen će se raspasti od smrzavanja.

Offline Protagonist

  • Član
  • ***
  • Postova: 65
  • Lokacija: Našice
  • Total likes: 0
  • U divljaka luk i strijela
Odg: Dio lista - osušen
« Odgovori #7 : 10-09-2007, 17:02:38 »
kapiram, dakle nije osjetljiva biljka.. samo preko zime ne zaljevam, tj. zalijem kad je malo toplije.

I sta onda, recimo, drzim ga vani.. na balkonu, i 10 dana bude recimo +1, +2..  i onda odjednom zahladi na -5.. sta da ga unosim nutra? vjerujem da ni to ne bi bilo dobro rjesenje..

Jel nije najbolje onda napravit neki plastenik, manji, samo da ne moze mraz nutra.?


Offline hknezovi

Odg: Dio lista - osušen
« Odgovori #8 : 10-09-2007, 20:45:42 »
Kineski brijest je tvrdokorna vrsta drveta i potrebno mu je da osjeti hladnoću. Ukoliko želiš da drvo pravilno prezimi pusti ga neka uživa u jeseni dok temperature ne padnu do +5oC nakon dan dva prebaci ga u prostor gdje je gotovo ista temperatura ali ne niža od već navedene niti viša od 10oC. Zalijevaj ga kockicama leda i uživaj do prolječa.
Bonsai forever
Hrvatski Bonsai Klub

Offline Protagonist

  • Član
  • ***
  • Postova: 65
  • Lokacija: Našice
  • Total likes: 0
  • U divljaka luk i strijela
Odg: Dio lista - osušen
« Odgovori #9 : 10-09-2007, 21:30:19 »
hehe shefe, ajde dobro, dakle, sve super sa brijestom.. samo da jos nadjem tu prostoriju od 5-10 stupnjeva.. mozda u podrum zgrade..
I koliko mu svjetla treba preko zime? s obzirom da u podrumu nema bas previse :D

I kakve kockice leda majke ti janje ?  :rofl:
Ono, kao, mala je kolicina, samo stavis na povrsinu i ostavis? ili me zezas s tim ledom?  :mdr:


Offline Marija

Odg: Dio lista - osušen
« Odgovori #10 : 10-09-2007, 21:49:13 »
I kakve kockice leda majke ti janje ?  :rofl:
Ono, kao, mala je kolicina, samo stavis na povrsinu i ostavis? ili me zezas s tim ledom?  :mdr:

 :histerical: :histerical: :histerical:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline gale

Odg: Dio lista - osušen
« Odgovori #11 : 10-09-2007, 22:12:18 »
Ja imam 3 kineska bresta. Dva su mi u vrtu visine oko1,5 met, a treći mi je par god napolju i leti i zimi i ništa mu ne fali. Nisam ni razmišljao o zaštiti od hladnoće. Ako ste zainteresovani mogu da vam pošaljem fotke.

Offline Protagonist

  • Član
  • ***
  • Postova: 65
  • Lokacija: Našice
  • Total likes: 0
  • U divljaka luk i strijela
Odg: Dio lista - osušen
« Odgovori #12 : 10-09-2007, 22:36:24 »
Ako ste zainteresovani mogu da vam pošaljem fotke.

Zainteresirani!

I Mare, sta se ti kesish tolko, a?  ;)


Offline Marija

Odg: Dio lista - osušen
« Odgovori #13 : 10-09-2007, 22:55:49 »
I Mare, sta se ti kesish tolko, a?  ;)

Kesim se igrokazu s pingvinima! :gigle:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline gale

Odg: Dio lista - osušen
« Odgovori #14 : 11-09-2007, 11:23:05 »
Evo fotki od jutros. Ovo je  Ulmus parvifolija – Kineski brest. Svi su dobijeni iz reznica od pre 6-7 god. Onima u vrtu je smanjivana visina i ostaće u zemlji, a biće do 2 m
visine.